Hertha BSC alleen in Berlijn geliefd Leiderstrui geeft Posthuma vleugels I pzc Vrijdag 20 februari 2009 31 Elitair imago en roerige historie achtervolgen koploper Bundesliga. door Roel Wiche den haag - Met een elitair imago en een arena uit het nazi-verleden is Hertha BSC niet de populairste club van Duitsland. Maar in Ber lijn is 'Die alte Dame' niet van de voorpagina's te branden nu de ploeg brutaal aan kop gaat in de Bundesliga. Toen aan de vooravond van het WK 2006 in de Duitse hoofdstad de expositie Berlin, Story of Foot ball werd ingericht, dook er een macabere foto op uit het archief van Hertha BSC. De kijker zag een groot stadion waarin de toeschou wers massaal, als op commando, de Hitlergroet brachten. Niemand verzaakte. Politiek en de doem van de oorlog lopen als een rode draad door de historie van de Hertha Berliner Sport Club, die voor het eerst sinds 78 jaar weer mag dromen van de landstitel. Hertha, ge noemd naar een stoomboot waar op de oprichters in 1892 een ener verende reis hadden beleefd, is ze ker niet de enige Duitse club met een dubieus verleden. Ook Werder Bremen, i860 Mün- chen, Stuttgart en Schalke (zes keer kampioen ten tijde van de na zi's) koesterden het hakenkruis, wellicht nog meer. Maar in Berlijn ligt het grootste symbool van Hit- Iers adoratie voor de sport: het Olympiastadion. De meeste rijksa delaars zijn nu verwijderd in de arena die drie jaar geleden de WK-finale huisvestte. Maar de vas te bespeler, Hertha BSC, worstelt Andrei Voronin wordt bejubeld door zijn ploeggenoten Marko Babic (links) and Patrick Ebert (liggend) nadat hij Hertha BSC op voorsprong heeft gezet tegen Bayern München. In het heden is Hertha een gevierde club, maar politiek en de doem van de oorlog lopen als een rode draad door de historie van de club. foto Wolfgang Kumm nog altijd met zijn identiteit. Hert ha heeft de geschiedenis toch al niet mee in een stad die decennia lang was verscheurd door een krankzinnig monster van beton. De bouw van de Muur in 1961 was een mokerslag voor het Berlijnse voetbal. Clubs in oost en west wer den volledig ontwricht en jaren lang lieten de betere voetbalprofs de gespleten stad links liggen. Pas na de hereniging vond Hertha, de Duitse kampioen van 1930 en 1931, langzaam zijn oude glorie terug. Zaterdag zagen 74.400 toeschou wers in een tot de nok gevuld Olympiastadion hoe de thuisclub regerend kampioen Bayern met 2-1 versloeg. Het leverde Berlijn een zeldzame sensatie op: de kop positie in de Bundesliga. In de rest van Duitsland staan maar weinig voetbalfans op de banken, niet in het minst door het elitaire en poenerige imago van de nieuwe lijstaanvoerder. Hertha conformeert zich aan de status van Berlijn, een swingende metro pool waarin cultuur, mode en his torie de sfeer bepalen. Toen Huub Stevens in 2002 trainer van 'Die al- te Dame'.werd, moest hij noodge dwongen een fietstocht door het monumentale hart van de stad houden om teamgevoel te kwe ken. Bij Schalke, zijn vorige club, sleepte hij zijn spelers honderden meters onder de grond de mijnen in. Stevens werd na anderhalf jaar in Berlijn ontslagen. Arbeiders zoon en eliteclub, het paste niet. De huidige coach, de Zwitserse ex-international Lucien Favre, hoeft dat lot niet te vrezen. Met zijn maniakale en perfectionisti sche werkwijze heeft hij een ploeg gesmeed die zonder grote namen de regie in de Bundesliga in han den heeft genomen. Hertha ver sloeg alle directe concurrenten (HSV, Bayern, Hoffenheim en Le- verkusen) in een titelstrijd die op weg is naar een ongemeen span nende climax. De senaat van Berlijn heeft al inge zien dat zelfs in de trotse hoofd stad voetbal van het volk is: het balkon van het rode stadhuis is op 23 mei, de laatste speeldag, alvast gereserveerd voor een blauw-witte parade. Zaterdag hielden Hert- hafans in de Ostkurve van het Olympiastadion spandoeken om hoog met de Obama-slogan 'Yes, we can'. Aan de voet van de Bran denburger Tor lieten supporters zich met replica's van de kam- pioensschaal fotograferen. Als het originele exemplaar straks veroverd zou worden, zal ongetwij feld een feest losbarsten dat de allu re van wereldstad Berlijn weerspie gelt. In de rest van Duitsland zal het vermoedelijk erg stil blijven. Raborenner wint derde meerdaagse rittenkoers binnen een jaar. door Patricia de Zoete antequera - Joost Posthuma heeft gisteren de eindzege in de Ruta del Sol geboekt. De Nederlandse renner van Rabobank stond in de slotetappe van Torrox Costa naar Antequera zijn koppositie in het al gemeen klassement niet meer af. De ritzege ging na 165,8 kilometer naar Davide Rebellin. De Italiaan, die woensdag ook al een etappe pakte en in het klasse ment twaalf seconden moest goed maken op Posthuma, deed in de laatste kilometers nog een greep naar de eindzege. Posthuma leek op dat moment de strijd te gaan verliezen omdat zijn teamgenoten Joost Posthuma Juan Antonio Flecha en Denis Mentsjov zich leeg hadden gere den bij achtervolgingen. De Span jaard Flecha vond echter nog een beetje energie en sleepte zijn kop man naar een veilige marge op Re bellin. Normaal gesproken zou de slot klim Posthuma niet echt liggen, maar de leiderstrui gaf hem vleu gels. „Bovendien hebben Denis Mentsjov en Juan Antonio Flecha enorm hard voor me gewerkt. Dit is echt een overwinning van de he le ploeg", zei de winnaar na af loop. Het was de derde eindzege in een meerdaagse rittenkoers bin nen een jaar voor de 27-jarige Ne derlander. Vorig seizoen won Post huma de Driedaagse van de Panne en de Ronde van Luxemburg. Een van de bloedstalen die zijn gevonden in het laboratorium van de Spaanse dopingarts Eufemiano Fuentes, is van Alejandro Valver- de. Dat zei Ettore Torri, de antido- pingprocureur van het Coni, giste ren tijdens het verhoor van de Spaanse wielrenner in Rome. „We kunnen met zekerheid zeggen dat het bloed in zak nummer achttien van Valverde afkomstig is", aldus Torri. Valverde kreeg gisteren bij zijn aankomst in Rome ook met een te horen dat de openbaar aan klager van Rome een onderzoek begint naar zijn vermeende do- pingpraktijken. Opdrachtgever: Bestek: Omschrijving- Aanbestedingsregeling: Aanbestedingsdatum: Inlichtingen: Aard van de opdracht: Gedeputeerde Staten van Zeeland Directie Economie Mobiliteit Postbus 6001 4330 LA Middelburg E&M7-2009 Het onderhoud aan de bermen van (parallel)wegen en fietspaden die in beheer zijn bij de regio's Noord en Vaarwegen van de Provincie Zeeland in 2009. Het werk omvat o a. het maaien van bermen, taluds, greppels en watergangen, het afvoeren van vrijkomend maaisel, en het beschikbaar stellen van werknemers en materieel. Besluit Aanbestedingsregels Overheidsopdrachten (BAO). Het Aanbestedingsreglement Werken (ARW) 2005 is overeenkomstig van toepassing. Vrijdag 3 april 2009 10.30 uur. Vrijdag 20 maart 2009 10.00 uur. Diensten. Provincie Zeeland De Volledige tekst van deze bekendmaking is te vinden op www.aanbestedinQskalender.nl. Directie Economie Mobiliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33