Piketpaaltjes in Schouwen-Duivelandse Schipperen tussen wensen, dromen en mogelijkheden Feestmiddag voor 114 gouden bruidsparen FEBRUARI ACTIES 1 8 Donderdag 19 februari 2009 PZC Anderhalf jaar werk was het. Intensief werk. Totaal 28 plannen en deeipiannen zijn samengesmeed tot één nieuw bestemmingsplan buitengebied. door Piet Kleemans Eén van de voorbeelden van een Nieuwe Economische Drager: Theetuin De Stokroos in de polder hij Nieuwerkerk. foto Dirk-jan Gjeltema Ook in de Schouwse polder: Wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor. foto Dirk-Jan Cjeltema e mogelijkheid om in het buitengebied ande re dan agrarische activi teiten te ontplooien. Dat is voor wethouder Roel van der Wekken dé grote winst van het nieuwe bestemmingsplan. Plus het feit dat voor iedereen die woont en/of werkt in het buitenge bied duidelijk is wat daar allemaal kan en mag. En dat is aardig wat. Er komt ruimte voor een breed sca la aan zogeheten Nieuwe Economi sche Dragers. En dat kan, stelt Van der Wekken, van alles zijn. Na de landschapscam ping, boerenboscamping, zorgboer derij en kookboerderij zijn er in middels ook al meerdere theetui nen gerealiseerd in het buitenge bied en de stroom ideeën is nog niet opgedroogd. Het aantal zienswijzen dat is inge diend (82) op het nieuwe betsem- mingsplan valt wethouder Van der Wekken niet tegen. „Je moet be denken dat het een veelomvattend Veel boeren maakten zich zorgen om het in het bestemmingsplan opgenomen archeologiebeleid. Tot nu toe kan een boer grasland vrije lijk omzetten naar bouwland en ook het aanbrengen van drainage is geen probleem. In het nieuwe bestemmingsplan leek dat anders te worden en zou een boer die de pech heeft dat zijn land mogelijk interessante archeologische resten biedt, eerst onderzoek moeten la ten uitvoeren. De soep wordt, zo blijkt uit uitleg van een woordvoerder van de afde ling ruimte 8c milieu van de ge meente Schouwen-Duiveland, niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend. „Als boeren sleufloos draineren is er niets aan de hand. Dan wordt er geen sleuf gegraven maar de bodem even opgetild, de drainagebuis erin, en dan weer dicht. De verstoring van de bodem is dan minimaal." Tweeëntachtig zienswijzen valt mij eigenlijk nog Giastumbouwvere- plan is. Tweeëentachtig zienswij zen valt mij eigenlijk nog alles mee." Dat niet iedereen blij is met het nieuwe plan is Van der Wek ken bekend. Eén van de criticas ters is de Stichting Oudeweg. Die is bang voor te veel glastuinbouw in de buurt van Zierikzee. Secreta ris Padmos spreekt van 'toene mende verglazing en verromme ling' „Het is onredelijk een beleid te voeren dat grootschalige uitbrei ding van glastuinbouw toestaat." Eenzelfde geluid komt van voorzit ter J. Erbrink van de Schou wen-Duivelandse heemkundige vereniging Stad en Lande. „Stad en Lande acht deze ontwikkeling zo dicht bij de bebouwde kom op basis van behoorlijk bestuur vol strekt onaanvaardbaar." Wethouder Van der wekken legt de kritiek van Stichting en Stad en Lande naast zich neer. Sleutel- alles mee' Wethouder Roel van der Wekken woord voor hem is maatwerk en dat geldt ook voor uitbreiding van de glastuinbouw, lohan van de Vel de van Wijnhoeve De Kleine Schorre had graag in het nieuwe bestemmingsplan ruimte willen krijgen voor een partycentrum. Vergeefs. Van der Wekken sluit niet uit dat het partycentrum er komt, maar het moet wel via een ontheffingsprocedure. Tot teleur stelling van Van de Velde. „Dit gaat dus nog enkele jaren duren." niging Sir United ziet in het nieuwe bestemmingsplan haar wens om hogere kassen te mogen bouwen gehonoreerd en er komt ook ruimte voor de door de belangenvereniging gewenste twaalf meter hoge warmtebuffers. Wethouder Van der Wekken gaat er vanuit dat het nieuwe plan zon der veel kleerscheuren door het po litieke debat komt. Hetgeen vol gens hem wel een klein feestje ten gemeentehuize waard is. „Ik ben in ieder geval zeer tevreden over het eindresultaat." Schouwen-Duiveland heeft een nieuw bestemmingsplan buitengebied. Niet alle on- dernemersdromen komen uit. Ga er maar aan staan. Vertel enthousiaste ondernemers maar dat wat zij willen niet kan. Of alleen nadat een - meestal tijdrovende - procedure wordt gevolgd. Gegarandeerd goed voor een fikse mopperpartij aan de borreltafel. Een onvermijdelij ke. Want - cliché maar daarom ANALYSE door Piet Kleemans niet minder waar - je kunt het nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken. Dat heeft de gemeente Schouwen-Duiveland ook niet ge probeerd bij het opstellen van het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied. Waarbij gezegd moet wor den dat er aardig wat soepelheid is betracht. Kan eigenlijk ook niet an- Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 13 www.tmcwoonwinkels.nl ders, want in de gemeentelijke toe komstvisie 'Buitengebied in Bewe ging' wordt bij herhaling geroepen dat men af wil van het 'nee, tenzij' van de toelatingsplanologie naar het 'ja, mits' van de ontwikkelings planologie. Kritiek was er en kri tiek is er nog steeds. In de aanloop naar het nieuwe bestemmingsplan viel het woord 'betuttelen' nogal eens. De gemeente werd beticht van overmatige regelzucht. Nu, heel wat gesprekken tussen ge meente en buitengebiedbewoners later, is er nog steeds kritiek. Maar de toon is veranderd. Het gaat om van alles, variërend van verkeerd ingetekende perceelgrenzen tot zierikzee - Elke inwoner van Schouwen-Duiveland die vorig jaar vijftig jaar was getrouwd, is volgende week donderdag welkom op een feestmiddag in het gemeen tehuis in Zierikzee. Het gaat in totaal om 114 bruidspa ren. Zij worden in de Burgerzaal welkom geheten door loco-burge meester Wijnand Renden. Daarna houdt gemeentearchivaris Huub Uil een inleiding onder de ti tel 'Oud, ouder, oudst'. Hierin ko men herinneringen aan vroeger aan de orde. De gemeente zorgt voor een kopje koffie en een gebakje. De feestelij ke bijeenkomst in het gemeente huis begint om 14.00 uur. angst voor ongebreidelde groei van glastuinbouw. Het resultaat: tweeëentachtig zienswijzen. In veel gevallen heeft zo'n zienswijze geleid tot een wijziging van het be stemmingsplan. Een kleine twin tig keer legde de gemeente wen sen en kritiek naast zich neer. Met dien verstande dat de deur niet wordt dichtgegooid maar op een kier blijft staan. Voor wie ge duld heeft blijft er veel mogelijk. Binnen bepaalde grenzen, dat wel. In oude boerderijen mag best een ander bedrijf gevestigd worden, maar het is niet de bedoeling dat er in de polder bedrijven komen waar zwaar verkeer af- en aan rijdt over smalle weggetjes die daar to taal niet op berekend zijn. Indus triële activiteit in de Schouwse pol ders is uit den boze en ook voor 'verstening' is de gemeente zeer be ducht. De polder moet zo open mogelijk blijven, vindt het ge meentebestuur. Een stelling waar volgens B 8c W onder eilanders fors draagvlak voor is. Het college heeft gesproken, de be woners van het buitengebied even eens. Dat niot alle ondernemers- dromen verwezenlijkt kunnen worden, is duidelijk. Of dat erg is zal de tijd leren. De Schou wen-Duivelandse politiek heeft het laatste woord. Bonaparte Tapijt -10% Korting Ado Stoffen -10% Korting Dekbedden Kussens -10% Korting Vinyl Lethem -10% Korting Quick Step Laminaat - 5% Korting Brezza Matrassen - 5% Korting Met omruilgarantie Stoffen van Leffring de Wilde -10% Korting AKTIE: CINDERELLA DEKBEDOVERTREKKEN MINDERHOUD WONEN Wij verzorgen ook deskundig advies aan huis!!! Minderhoud Wonen Openingstijden: Zuidstraat 116 Ma. t/m vrij. van 9.00 - 17.30 uur 4361 AJ Westkapelle Zat. van 9.00 - 16.30 uur www.minderhoudwonen 0118-571212

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42