Vogelaar: 'Met partijleider Wouter Bos klikte het nooit' Al-Mansouri droomt van de staat Al-Ahwaz 'Onderzoek lesbiennes' SPECTACULAIR VOORDEEL BIJ mMP CXBQDDXQ WM mm A0/ KORTING OP ®>l I GRATIS „Tulp 10 Donderdag 19 februari 2009 PZC Ella Vogelaar kijkt in haar vandaag te verschijnen boek terug op haar perio de als minister. Het zit haar het meest dwars dat het beeld is ontstaan dat ze geen gezag meer zou hebben. foto David van Dam/GPD Iraanse generaal vluchtte in 1988 naar Nederland. Faleh Abdullah Al-Mansouri droomt van een onafhanke lijk Al-Ahwaz. Hij zet zich er al jaren voor in en die strijd kost" hem nu naar eigen zeggen dertig jaar gevangenisstraf in Iran. Ahwaz ligt in het zuidwesten van Iran in de provincie Khuzestan. Hier liggen de meeste Iraanse olie bronnen. De (soennitische) Arabie ren in Ahwaz worden volgens mensenrechtenorganisaties gedis crimineerd door het (sjiitische) Perzische bewind in Teheran. Al-Mansouri is de leider van de Ahwaz Bevrijdingsorganisatie (ALO). Die groep kwam voort uit drie organisaties waarvan het De mocratische Revolutionaire Front voor de Bevrijding van Arabistan een tijd is gesteund door de Iraak- se dictator Saddam Hussein. De groepering zat achter de aan slag op de Iraanse ambassade in Londen in 1980. De ALO zegt in principe vredig verzet na te stre ven tegen de onderdrukking van de Arabische minderheid. Een aantal jaren geleden is Al-Mansouri uitgeroepen tot de president van de 'Democratische Republiek Al-Ahwaz'. Veel groe pen in Ahwaz en ballingen erken nen zijn leiderschap echter niet. De in 1946 in Iran geboren Al-Mansouri maakte carrière in Faleh Abdullah Al-Mansouri het Iraanse leger. Hij schopte het tot luitenant-generaal. Maar zijn politieke activiteiten in Ahwaz leidden er uiteindelijk in de jaren tachtig toe dat hij ter dood werd veroordeeld. Hij vluchtte in 1988 naar Nederland. Sinds 1989 heeft Al-Mansouri de Nederlandse nationaliteit. In zijn nieuwe woonplaats Maastricht was Al-Mansouri actief binnen Amnesty International en Groen- Links. Ook werkte hij als vrijwilli ger bij een bejaardentehuis. In 2001 kreeg hij een lintje van burge meester Gerd Leers en werd hij Lid in de Orde van Oranje Nassau. In mei 2006 pakte de Syrische poli tie hem op tijdens een bezoek aan Damascus waar hij vluchtelingen uit Ahwaz wilde helpen. Kort daar op leverden de Syrische autoritei ten hem uit aan bondgenoot Iran, waar hij wordt verdacht van terro risme. Voormalige minister heeft in boek kritiek op partijgenoten. DEN HAAG - Voormalig PvdA-minis- ter Ella Vogelaar verwijt partijlei der Wouter Bos dat hij haar nooit heeft gesteund toen ze het moei lijk had. Ook fractievoorzitter Mariëtte Hamer en partijvoorzit ter Lilianne Ploumen neemt ze dat kwalijk. Vogelaar zegt dit in haar boek Twintig maanden knettergek, dat vandaag verschijnt. „Vanaf dag nul klikte het niet tus sen Wouter en mij", aldus de in november vorig jaar door de PvdA-top weggezonden minister van Wonen, Wijken en Integratie. In een gesprek met deze krant voegt ze daaraan toe: „Ik vond Bos niet helder, niet zakelijk en niet professioneel. Als leider moet je bovendien zorgen dat jouw be windslieden een team worden. Dat kan hij niet." Vogelaar onthult in het boek dat staatssecretaris van Justitie Nebahat Albayrak woe dend is op Bos vanwege zijn plei dooi voor polarisatie in het integra tiedebat. Albayrak, tweede op de verkiezingslijst van de PvdA, wil daar niet op reageren. „Ik zeg niets over het boek en niets over een in tern proces bij de partij." Vogelaar schrijft verder dat Bos haar niet stelselmatig heeft gewe zen op haar slechte punten. Bos heeft eerder verklaard dat hij de minister tijdens functioneringsge- 'Laat ik eerlijk zijn tegen mijzelf, mijn- optredens in de media waren slecht' sprekken meermalen heeft bekriti seerd. De PvdA-top was daarom ver baasd dat haar gedwongen vertrek voor Vogelaar als een verrassing kwam. Volgens Vogelaar zijn de ge sprekken tussen haar en Bos op haar initiatief gevoerd, en waren het, met uitzondering van één in het begin van haar ministerschap, helemaal geen functioneringsge sprekken. In haar boek schrijft Vogelaar dat ze geregeld knetterende ruzie heeft gehad met minister van Bin nenlandse Zaken Guusje ter Horst. Ze haalt ook uit naar PvdA-Kamer- lid Martijn van Dam, die haar 'be hoorlijk onder invloed van drank' een zinkend schip zou hebben ge- noemcl. De kwalificatie dat ze geen gezag meer zou hebben, zit Vogelaar het meest dwars. „Onder de bewoners van de wij ken, de corporaties en wethouders had ik ontzettend veel steun. Ik heb absoluut nooit het beeld ge had dat ik geen gezag meer had. Blijkbaar dacht de top van de PvdA daar anders over. Maar laat ik ook eerlijk zijn tegen mijzelf Mijn mediaoptredens bij GeenStijl, de Jakhalzen en bij Pauw Witteman tegenover Jort Kelder en Heieen van Royen wa ren slecht. Ik walg van dit soort po pulistische media, maar het is mijn eigen schuld dat op die mo menten een beeld is ontstaan dat ik het allemaal niet zou weten. Ik ben ervan overtuigd dat dit beeld te corrigeren was geweest. Bos is er het levende bewijs van dat beeldvorming kan omslaan. Ik heb die kans niet gekregen. Sterker nog, er werd aan mijn stoelpoten gezaagd. Hans Spekman viel me in de rug aan. Hij vroeg zich hardop af of ik wel genoeg verstand van de wijken had." Zijn er meer homoseksuele mannen of vrouwen. Nie mand weet het, stelt de stichting FemFusion, een netwerk van twin tigduizend lesbiennes. „Homosek suele mannen zijn oververtegen woordigd in de beeldvorming over homoseksualiteit" vindt woord voerster Le Verleun van Femfu- sion. „Ook bij organisaties als het COC maken vooral mannen de dienst uit. En wetenschappelijk on derzoek richt zich altijd op man nen. Ze werven deelnemers bij voorbeeld op sites als gay.nl terwijl daar geen vrouw op kijkt." Femfusion debatteert zaterdag over het onderwerp in Utrecht. De organisatie vindt dat onderzoe kers lesbiennes meer moeten be trekken bij homo-studies. Onderzoek zou uitwijzen dat meer vrouwen dan mannen zich seksueel aangetrokken voelen tot iemand van hun eigen geslacht. m ■- ■/O INBOUW/APPARATUUR* «lil "l® VAATWASSER Type Bosch SBV50E10EU W TEVENS VOOR ELKE BEZOEKER EEN LUXE CADEAU! Amersfoort Amsterdam Drachten Brabantsestraat 6 Villa Arena Dr. M.L Klngsingcl 44 T (033)-464 05 88 T (020) - 567 54 20 T (0512) - 54 11 44 Goes Heerhugowaard Rijssen Nobelweg2-26 J.J.P.Oudweg4 Ambachtsstraat 2 T (0113)- 21 62 30 T(072) - 57603 33 T (0S4S) - S3 0600 Rotterdam Alexandrlum lil T (010) - 220 56 33 Veendam Transportweg 3 T (0598)-63 23 63 Veenendaal Woonboulevard t (0318) - 52 99 44 Velserbroek Zeilmakerstraat 10 T (023)-539 06 81 Woerden Jaap Bljzerwcg-25 T (0348)-46 25 00 Vraag nü vrijblijvend ons magazine 'Aan tafel' aan op www.tulpkeukens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10