f Loord is dood, kabinet zoekt eensgezindheid Robert Marsen (43) Eppo Jansen (73) Rob van den Aarsen (43) 'Bedrijven die moeten besparen leggen vakbonden de keus voor: minder loonsverhoging of meer ontslagen' Charles Kalshoven, hoofdeconoom van INC PZC Woensdag 18 februari 2009 9 I W Functie: Procesregelaar gasreiniging „Bij de hoogovens van Corus vang ik de schadelijke gassen op. Nu is het alleen wat rustiger. Ik zit voor 20 procent in de werktijdverkorting, dus één dag per week maak ik gebruik van 'de regeling van Donner'. Het is ongelooflijk hoe snel het gaat. In oktober zaten mijn collega's en ik met zijn allen aan het maximale aantal overuren. Binnen een week sloeg het om en in november viel het werk compleet stil. Begin 2000 ging het ook niet goed, maar toen zag je dat al een tijd tevoren aankomen. In de werktijdverkorting volg ik een opleiding over veiligheid. Er is verlenging aangevraagd van nog zes weken verkorting. Scholing is een belangrijke voorwaarde. Ik ben benieuwd wat ze mij na al die jaren nog leren." Functie: Gepensioneerd „Ook al is het recessie, ik zal altijd muziek blijven kopen. Nu weer twee cd's met uitvoeringen van Schubert. Ik ben niet bang dat ik me dat niet meer kan permitteren. Maar ik let natuurlijk wel op de prijs. Eigenlijk koop ik pas iets als het in de uitverkoop is. Of die onheilsberichten mij raken? Nou, ik schrik er erg van als mensen hun baan kwijtraken. Ik ben niet bang dat het slechter met mij gaat, of dat ik ineens minder te besteden heb, maar ik maak me wel zorgen om mijn twee zoons van 36 en 39 jaar. Zij hebben kinderen en een huis. Die generatie moet het wel allemaal opknappen. Over hun financiële positie en oude dag ben ik bezorgd. Als ouder hoop je altijd dat je kinderen het beter hebben dan jij." Functie: Directeur transportbedrijf „Stress hoort bij de transportsector, dus ik ga nog elke dag met plezier naar mijn werk. Maar het is momenteel wel dramatisch. In november stortte het goederenvervoer in. In één klap hebben we 30 tot 40 procent minder werk gekregen. Normaal zitten er dagelijks zo'n honderd chauffeurs van ons op de weg, vijftien van hen zijn kleine zelfstandigen. Voor hen heb ik geen werk meer. Ik doe mijn best om mijn eigen chauffeurs veertig uur aan het werk te houden. Ik vind het ai erg dat ik ze nu soms naar huis moet sturen, omdat zij al veertig uur gereden hebben. Juist de overuren maken het beroep van chauffeur aantrekkelijk. Ik zie geen licht aan het eind van de tunnel." opeens een opmerkelijke saamho righeid te bespeuren aan het Bin nenhof Het gesteggel over de beperking van de hypotheekrenteaftrek was hopelijk een laatste stuiptrekking van een vechtkabinet met ministers die elkaar de afgelopen twee jaar re- 1 gelmatig het licht in de ogen niet gunden, al bleef dat vaak achter de schermen verborgen. Nog voor de CPB-cijfers naar bui ten kwamen, waren de meest be trokken ministers gisteren al met spoed bijeengekomen. Later zaten de premier, de vice-premiers Bos en Rouvoet en de drie fractievoor zitters van CDA, PvdA en Chris tenunie nog eens bij elkaar. Ze lij ken te beseffen dat het niet gepast is nog langer veto's uit te spreken over pijnlijke maatregelen nu zo veel mensen hun baan verliezen. Dat betekent ook dat het regeerak koord de prullenbak in kan. Want dat ging uit van een totaal andere economische werkelijkheid dan die zich nu aftekent. Er was een over schot voorzien, waar er nu een ga pend gat in de rijksbegroting ont staat van zeventien miljard euro, oplopend tot dertig miljard euro in 2010. Volgens het regeerakkoord zou nu enorm moeten worden bezuinigd, zo bedong het CDA bij de coalitie besprekingen. De partij hield daar tot deze week stoïcijns aan vast, in tegenstelling tot PvdA en Christen- Unie. Toch is nu, geconfronteerd met de dramatische cijfers, ook* CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel door de bocht. Zulke keiharde bezuinigingen zijn 'niet realistisch', zei hij. Premier Balkenende suggereerde zelfs een stap verder te willen gaan. De Europese regel dat een tekort de drie procent niet mag overschrijden 'is geen absolute grens in uitzonder lijke omstandigheden', merkte hij op. Ofwel: het is crisis en dan mag het tekort oplopen, zolang het maar geen gewoonte wordt. Minister Bos van Financiën zei gis teren dat hij en de premier al heb ben gesproken over de maximale hoogte van het tekort. Cijfers wilde hij niet geven. Binnenkort komt het kabinet met investeringen in onder meer de bouw. Al zullen die geen tientallen miljarden bedragen, temperde Wouter Bos alvast al te hoge ver wachtingen. Dat kan de schatkist volgens hem niet aan. Om straks alles te kunnen betalen, zijn verdere hervormingen nodig, kondigde het kabinet eerder al aan. Daarmee krijgt het een tweede kans te laten zien dat deze coalitie heus wel iets voor elkaar kan krij gen. De afgelopen twee jaar leek de regeringsploeg vooral goed in het uit de weg gaan van alle moeilijke thema's, zoals de hypotheekrenteaf trek en het ontslagrecht. De crisis dwingt het kabinet duide lijke keuzes te maken die boven dien - Nederland staat immers met de rug tegen de muur - te verkopen zijn aan het electoraat. Waar de coa litie in economisch goede tijden vaak verdeeld was, veroordeelt de huidige crisis haar tot innige samen werking. Dan handelt het kabinet halverwe ge zijn regeerperiode eindelijk naar zijn eigen motto: Samen werken, sa men leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9