Ondertoon in de landbouw is gunstig zlto is II Peter de Koeijer: Het gaat weer wat beter, op alle gebieden." Foto: duofoto De overschotten van land bouwproducten hebben tot zeer lage prijzen geleid. Mede daardoor heeft de agrarische sec tor in het afgelopen decennium flink onder druk gestaan. Via toe komst gericht investéren, schaal vergroting, intensivering van ge wassen of alternatieven als mini- campings, zorgboerderijen of groenbeheer hebben veel boeren bedreigingen weten om te zetten in kansen. Bovendien vond er vo rig jaar een kentering plaats op de markt. De wereldwijde tekor ten aan voedsel zorgden voor snel oplopende prijzen van land bouwproducten. Anno 2009 zijn er echter opnieuw overschotten, is gunstig." door Henk van de Voorde Peter de Koeijer, sinds 2001 voorzit ter van ZLTO Zeeland, blijft echter optimistisch. ,,De ondertoon is gun stig." De ZLTO richt zich zowel op de pri maire land- en tuinbouw als op ande re ondernemingen in de groene ruim te. De organisatie stimuleert samen werking, zowel in ketenverband als met maatschappelijke organisaties, we tenschap en onderwijs. Tevens is er aandacht voor internationale samen werking. Zo is de ZLTO via Agriter ra actief betrokken bij het opzetten van landbouworganisaties in onder an dere Oost-Europa en Azië. Samen met LTO Noord en de LLTB partici peert de ZLTO in de federatie LTO Nederland. Toename ,,Als reactie op de voedseltekorten was er een toename van het gebruik van kunstmest en werden overal braakliggende gebieden benut. Door een tandje bij te zetten hebben we nu weer te maken met overschotten. De liberalisatie van de wereldhandel brengt met zich mee dat de fluctuaties groter worden. Er kan sprake zijn van een samenloop van omstandigheden. Een misoogst in bijvoorbeeld Oost-Azië kan een stijging van de prij zen van landbouwproducten in Euro pa tot gevolg hebben. De ondertoon blijft gunstig. Er komt weer een nieu we positieve golf aan. Er komt een groeiende vraag vanwege het welva render worden van de bevolking van landen als China en India", aldus Peter de Koeijer. De Zuidelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie (ZLTO) is een vereniging voor ondernemers in de groene ruim te. De ZLTO bestaat uit de regio's Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Gelderland en vertegenwoor digt in totaal ruim 18.500 leden. De ZLTO ondersteunt de land- en tuin bouwsector bij het realiseren van een duurzame positie in markt en maat schappij. „We behartigen de belan gen van onze leden niet alleen in poli- tiek-maa'tschappelijke zin, maar ook op de markt. We proberen de boeren een betere plek in markt en maat schappij te geven. Dat trachten we te realiseren door te lobbyen richting de overheid, het initiëren van projecten en het geven van individueel advies. We participeren tevens in strategische activiteiten en innovaties binnen de food- en agrisector, die van meerwaar de zijn voor de (toekomstige) markt positie van onze leden." Lokaal De ZLTO is een vereniging die geor ganiseerd is vanuit lokale betrokken heid, met agrarische ondernemers als bestuurders. Zo leidt Peter de Koeijer samen met zijn broer Joop een akker- bouwbédrijf in Brouwershaven. Op een ruim perceel verbouwen ze gra nen, aardappelen, suikerbieten, wit lof, vlas en graszaad. De Koeijer kent de agrarische sector als de beste en weet precies wat er speelt onder boe ren en tuinders. De ZLTO heeft im mer oog voor leden die tijdelijk extra aandacht nodig hebben. De leden dernemerschap. De landbouw staat van oudsher in Europa op een hoog peil, met kwalitatief hoogstaande pro ducten. „De export vanuit Nederland heeft voor tachtig procent de focus op Europa. Er leven in Europa veel koopkrachtige mensen en de kunst is om hoogwaardige grondstoffen voor voedsel te leveren. Het is een andere tak van sport dan het leveren van Peter de Koeijer, voorzitter van ZLTO Zeeland. Foto: duofoto worden gewezen op het belang om alert te blijven en goed in te spelen op de veranderende vragen van bur ger en consument. Kernonderwerpen van de ZLTO zijn momenteel ge biedsgerichte vernieuwing, verster king marktpositie, duurzaam onderne men, realisatie kennisinfrastructuur en innovatie, arbeid en goed werkgever schap en professionalisering van on bulkgrondstoffen voor biobrandstof fen. Agrarische producten ten behoe ve van biobrandstoffen passen minder in de Zeeuwse landbouw. Waar het reststromen betreft is het interessant, maar biobrandstoffen zullen bij ons niet snel hpt hoofddoel van een teelt worden. Met granen bijvoorbeeld richten we ons liever op de kwaliteit van brood, dan op bio-ethanol." Zoektocht De Koeijer spreekt over een 'zoek tocht' om een steentje bij te dragen aan het welzijn van de boeren. „We zoeken naar nieuwe marktmogelijkhe- den zoals bijvoorbeeld vermarkting van streekproducten of gemaksvoe ding. Verder zoeken we het ook in vernieuwing van productie, zoals ver talen van satellietbeelden in de land- bouwpraktijk. Via precisielandbouw kan exact uitgelezen worden wat de behoefte van de gewassen is. Er is ook een hernieuwde belangstelling voor het hele bodemleven om te kij ken of we efficiënter met mineralen om kunnen gaan. Het is belangrijk dat gewassen weerbaarder worden, zo dat er schaarser gebruik gemaakt kan worden van meststoffen. Essentieel is een zo hoog mogelijke graad van effi ciency. Iedere boer is verplicht om een mestboekhouding bij te houden, waarbij er sprake moet zijn van even wicht tussen aan- en afvoer." Subsidies De gesubsidieerde landbouw gaat on der invloed van de EU op de schop. De nieuwe Europese regelgeving-ziet op stimulerings- in plaats van subsidie regelingen. „De precisielandbouw staat nog maar in de kinderschoenen. Wij vinden dat er geld beschikbaar ge steld moet worden voor onderzoeks trajecten in de precisielandbouw. De ZLTO vindt dat er stimuleringsmaat regelen getroffen moeten worden in het verlengde van onderzoek, om te zorgen dat ontwikkelingen ook in de praktijk gebracht worden. Je hebt niks aan een wetenschappelijk model vanuit een bureautafel waar straks de praktijk niet mee uit de voeten kan", aldus Peter de Koeijer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95