Zilte aquacultuur is in opkomst (0 c< zeeuwse tong De tijd is nu rijp... C LANDBOUWMECHANISATIEBEDRIJF^ Ijjfe KINT - KUITAART K? 0114-690 256 10 CREDION I www.credion.nl Hoe? Be! (0113) 25 3311 Ondernemend in krediet voor ondernemers Credion, Piet Heinstraat 2 0,4461 GLGoes, e mail zeeland@credion.nl Zilte aquacultuur zit in de lift. De kweek van zoutwa- tervissen als tarbot en tong is in opkomst, evenals de kweek van zilte groenten als zeekraal en lamsoren. Heeft 'een visboerde- rij' kans van slagen? Het kweken van tong in speciale bassins kan een oplossing zijn om te kunnen beantwoorden aan de alsmaar toe nemende vraag naar vis. door Henk van de Voorde se van hetonderzoek is afgelopen. Het is een spannend moment. Medio maart wordt beslist of we al dan niet doorgaan naar de tweede fase", aldus onderzoeker dr Willem Brandenburg van Imares en Wageningen Universi ty Research. De bouw van een proef- boerderij lijkt een kwestie van tijd, mede doordat de eerste resultaten be moedigend zijn. De gekweekte ton gen gedijen prima op een dieet van za gers. In vijvers uitgezette pootvis kan al na één zomerseizoen als een con- sumptierijpe vis geoogst worden. 'De Zeeuwse Tong' kan complementair zijn aan de bestaande visserijbranche door de handels- en verwerkingsbe drijven van de broodnodige grondstof te voorzien. De grote vraag naar vis, schaal- en schelpdieren, biedt moge lijkheden. De restaurants in het Zeeuwse zullen eveneens hun voor deel kunnen doen met het toegeno men aanbod aan vis en schelpdieren. Organismen Aquacultuur omvat zowel de kweek van dierlijke als plantaardige organis men. De schelpdierteelt is de bekend ste variant van aquacultuur, naast vis- teelt en zilte landbouw. Schelpdier teelt concentreert zich langs de kust, terwijl visteelt plaats vindt in recircula tiesystemen. „Bij aquacultuur kan optimaal gebruik worden gemaakt van de omgevingsfactoren in Zeeland. De ZLTO is nauw betrokken bij projecten op het gebied van aquacultuur. Als deelnemer in het project Zeeuwse Tong pro beren we teeltsystemen voor zil te teelten te ontwikkelen die be drijfseconomisch interessant zijn. Te denken valt aan vis, schelpdieren en groenten. Het zal nog wel een aantal jaren du ren voordat we daadwerkelijk zo ver zijn. Ik vind het heel dap per dat enkele bedrijven al aan de slag zijn met het kweken van zilte vis en -groenten. De kunst is om de afzet goed te regelen", aldus voorzitter Peter de Koeijer van ZLTO Zeeland. Deze woor den mag startende ondernemer Jean-Pierre van Wesemael uit Nieuw-Namen zich ter harte ne men. Hij tracht via zijn bedrijf Saeftinghe Zilt bedreigingen van verzilting voor het ouderlijke ak kerbouwbedrijf in combinatie met dreigende ontpoldering, om te zetten in kansen door het kweken' van zilte vis (tarbot en eventueel tong) en zilte groenten (zeekraal en lamsoren). Het kweken van deze producten is uniek voor de regio Zeeuws-Vlaanderen, maar na de daadwerkelijke start vergt het nog eens 500 dagen voor de eer ste tarbot geoogst kan worden. Zeegroenten „Maar met de teelt van de zeegroen ten ga ik binnenkort al beginnen. Die zijn seizoensgebonden en tegen de zo mer zal het zover zijn. Dan heb ik voor Zeeuws-Vlaanderen de primeur van de producten zeekraal en lamso ren. De bouw van de loods van drie- De zilte zaligheden van Zeeland. duizend vierkante meter voor de kweek van tarbot laat nog even op zich wachten. De benodigde bouw en milieuvergunningen zullen naar verwachting pas eind van het jaar bin nen zijn. Vergunningen zijn punt 1 en de finan ciering is punt 2. De onderneming zal niet zomaar rendabel zijn, maar de zil te aquacultuur fascineert mij. Het is een innovatieve sector met veel uitda gingen op het gebied van duurzaam ondernemen. Bij het telen zijn een aantal basisfactoren van belang: zilte MIDDELBURG - Het past wellicht ook goed in de door de overheid be pleite 'verbreding van de landbouw'. Tong is een dure vis, een ware delica tesse, die zich goed leent voor proeft- eelt. Het innovatieve project 'Zeeuw se tong' richt zich op een duurzaam productiemodel voor de gecombi neerde kweek van tong, zagers (grote wonnen), zilte gewassen en schelpdie ren. Het is een combinatie van poot- visproductie binnen en doorkweek in zoutwaterbassins buiten. De stichting 'Zeeuwse tong', onder voorzitter schap van Rinus PlatschoiTe (de echt genoot van CdK Karla Peijs), ver schaft niet alleen akkerbouwers nieu we kansen. Het is tegelijkertijd voor de visserijsector een alternatief voor wilde vangst. Het project Zeeuwse Tong is duur zaam ofwel maatschappelijk verant woord ondernemen in optima forma. Er is sprake van een namurlijke kring loop: vis produceert mest, mest doet algen groeien, algen vormen het voed sel voor schelpdieren en zagers. Een deel van de zagers wordt benut voor de voeding van de tong; een ander deel wordt verwerkt tot visvoer. De lange termijn doelstelling voor het project Zeeuwse Tong is: 'De ontwik keling van een nieuwe competitieve economische sector gebaseerd op de binnendijkse productie van zeetong, in combinatie met zagers, schelpdie ren en zilte gewassen, en in harmonie met zilte natuur.' Het project Zeeuw se Tong heeft zich ten doel gesteld om op een duurzame wijze, in geslo ten vijversystemen, vis, schaal- en schelpdieren, algen, zagers en zilte ge wassen te kweken. Deze vijversyste men worden aangelegd op agrarische percelen. Mest Het idee achter de Zeeuwse Tong is dat de gekweekte vissen mest achterla ten in het water. Het project bevindt zich nog in een pilot fase, waarbij op diverse Zeeuwse locaties deelprojec ten worden uitgevoerd. „De eerste fa- Jean-Pierre van Wesemael (links) van Saeftinghe Zilt in gesprek met Ben Tiggelaar. Foto: duofoto grond, zilt water en verantwoord af voer van restwater. Bij vis- en zeegroentenkweek is het belangrijk datje via een recirculatiesysteem heel duurzaam omgaat met de in- en uit stromen van water." Van Wesemael Foto: Zeeuwse Tong won vanwege zijn innovatieve ideeën in 2007 de eerste BOOST Award van de Junior Kamer Zeeuws-Vlaande ren. De 27-jarige boerenzoon is in middels zelf lid van deJK en voorzit ter van de commissie Bedrijfsopvol ging- Ook veel agrariërs uit de babyboom generatie zijn op zoek naar een ge schikte opvolger. Het JK-symposium Bedrijfsopvolging in Zeeuws-Vlaande ren (op zaterdag 16 mei in het Ter- neuzense Scheldetheater), is mede be doeld voor uittredende boeren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 94