Vergeet de economische crisis van de jaren tachtig. Volgens premier Jan Peter Balkenen de is een vergelijking met de zwarte jaren dertig meer op zijn plaats. De f economische vooruitzichten voor Nederland zijn uiterst somber met een economische krimp van 3,5 pro- cent en 425.000 werklozen dit jaar. En de werkloosheid neemt in 2010 alleen maar toe, tot 675.000. Tenmin ste: als het beleid van dit kabinet blijft zoals het is. Nederland staat aan de vooravond van de hevigste crisis sinds de Grote Depressie van de jaren dertig, aldus het Centraal Planbureau. De consument merkt er vooralsnog weinig van. Tenzij je werkloos wordt.' Wie wel flink meer personeel aanneemt: het UWV 8 Woensdag 18 februari 2009 PZC Inktzwarte voorspelling door Thomas Olivier Illustratie Ruud Willems foto's David van Dam Vooruitblik CPB •- prognose december 2008 prognose februari 2009 Werkloosheid in beroepsbevolking 9 8,75% Begrotingsoverschot/ tekort in BBP 2008 2009 2010 2008 2009 2010 2008 2009 2010 infographic: ANP/bron; centraal planbureau Goednieuwsbericht: de koop kracht stijgt dit jaar 2,25 procent. Einde bericht. De toename van de koop kracht was het enige licht puntje in de verder inkt zwarte ramingen die het Centraal Planbureau (CPB) gisteren presen teerde. De werkloosheid vliegt dit en volgend jaar omhoog, de financiële huishouding van de overheid loopt spaak en de economie krimpt 3,5 procent, de grootste teruggang sinds 1931 toen het cijfer nog eentiende pro centpunt beroerder was. De economie kromp voor het laatst in 19S2. In de winkelstraten is nog weinig te zien van een crisis in de geest van de Grote Depressie uit de jaren dertig. De cijfers leveren een merk waardig beeld op voor de consument, merkte CPB-directeur Coen Teulings dan ook op. Ter wijl berichten over ontslagen toenemen, heb ben de meeste Nederlanders dit jaar juist meer te besteden - met dank aan de sterk ge daalde olieprijs, die de kosten van energie en transport doet dalen, en de tijdelijke afschaf fing van de WW-premie. Dat het dit jaar gaandeweg rustiger wordt in de winkelstraten is onvermijdelijk, meent Charles Kalshoven, hoofdeconoom van het economisch bureau van ING. „Maar wie niet werkloos wordt, voelt nog niet zo veel van de crisis." Belangrijker zijn de zorgen bij de grote groep consumenten die gewoon aan het werk blijft. Zij schroeven hun bestedingen terug. „Dat zie je al gebeuren: de autoverkopen zijn ingestort en in de horeca wordt minder besteed." De kern van het probleem ligt volgens CPB-di recteur Teulings bij de wereldhandel. Die zakt dit jaar in en dat heeft grote gevolgen voor handelsnatie Nederland. De export van eigen producten en de doorvoer - het 'dozenschui- ven' via de haven van Rotterdam - zijn de kur ken waarop de Nederlandse economie drijft. Nu de crisis in alle grote economische blok ken van de wereld wordt gevoeld, valt een be langrijke inkomstenbron droog. De ineenstorting van de wereldhandel zorgt voor een schokgolf op de arbeidsmarkt. Tot en met 2010 loopt de werkloosheid op tot 675.000. In de transportsector en industrie zijn de gevolgen al zichtbaar. 'Mannenberoe pen' in industrie en bouw worden harder ge raakt dan traditionele vrouwenberoepen in bijvoorbeeld zorg en onderwijs. Werknemers die wel hun baan houden, zijn ook niet meer zeker van de koopkrachtstij - ging die het CPB voorrekent. Die is onder meer gebaseerd op de loonstijgingen van 3 procent die in veel cao's voor dit jaar zijn vast gelegd. Kalshoven: „Daarbij is uitgegaan van een hoge inflatie. Nu de inflatie is gedaald, is het niet ondenkbaar dat bedrijven die moeten bespa ren de vakbonden de keus voorleggen: min der loonsverhoging of meer ontslagen." In minder dan een jaar tijd heeft het Centraal Planbureau de voorspellingen voor 2009 drie keer naar beneden bijgesteld. Gingen de reken meesters van het kabinet in maart vorig jaar nog uit van een groei van 1,75 procent, inmid dels raamt het Planbureau een krimp van 3,5 procent. Over de afgelopen veertig jaar zat het Planbureau er gemiddeld een procentpunt naast. Dat betekent dat de krimp best eens 2,5 procent kan zijn, maar evengoed op 4,5 pro cent kan neerkomen. Door de grote onzeker heden rondom de kredietcrisis zou die voor spelfout dit keer nog een stuk hoger kunnen uitvallen. Het CPB maakt nu eenmaal model len op basis van gebeurtenissen in het verle den en het verloop van een kredietcrisis als de huidige is nog niet eerder in de geschiedenis boekjes beschreven. In al die ellende is er nog een lichtpuntje. De cijfers van het Planbureau gaan uit van onge wijzigd beleid. Met andere woorden: dit zijn de uitkomsten als het kabinet geen enkele maatregel neemt om de economische neer gang en de stijgende werkloosheid te bestrij den. Als de regeringspartijen over hun eigen schaduw heenstappen, kunnen ze mogelijk voorkomen dat de sombere voorspellingen van het CPB uitkomen. DEN HAAG - Per 1 maart zal het aantal mobiliteits centra van het UWV in Nederland verhoogd zijn van tien naar 33. De ontslaggolf betekent voor UWV WERKbedrijf, het vroegere CWI, een flinke uitbrei ding van de werkzaamheden. „We nemen nu perso neel aan om werklozen te begeleiden naar een nieu we baan. Maar we hebben ook mensen nodig in de administratie en in onze callcenters. Ais het weer be ter gaat met de economie, ontslaan we weer men sen", aldus een woordvoerder. UWV besloot al in december het aantal mobiliteits centra te verdrievoudigen. Toen voorspelde het CPB een werkloosheidscijfer van 6,5 procent in het jaar 2010. Volgens de woordvoerder kijkt het UWV naar aanleiding van de nieuwe prognose opnieuw of de maatregelen voldoende zijn. Er zou genoeg tijd zijn om deze uit te breiden als dat nodig is. „De CPB-prognose is een voorspelling op lange termijn", aldus de woordvoerder. Tof Thissen, voorzitter van de belangenvereniging voor sociale diensten Divosa, voorziet ook meer werk in zijn sector. „We moeten alle zeilen bijzetten om mensen van werk naar werk te begeleiden. De groep die toch in de bijstand terechtkomt of er al in zit, moeten we actief houden zodat ze direct inzet baar zijn als het economisch weer meezit." De Divo- sa-voorzitter ziet voor de sociale diensten nog geen noodzaak om extra mensen aan te nemen. „Mensen die hun baan verliezen komen eerst in de WW. Dat is het terrein van UWV. Ik verwacht meer druk in 2010 als de werklozen in de bijstand terechtkomen. Als dan blijkt dat we het werk niet aankunnen, zijn minister Donner en staatssecretaris Klijnsma de eer sten die het horen." door Laurens Kok en Lianne Sleutjes Daar is de coalitie, met de neus op de dramatische feiten gedrukt, ook achtergekomen. Sinds een week is er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8