Zelfstandig ondernemerschap als passie diversen Boeren zijn gewend aan tegenwind Rabobank De kredietcrisis heeft in 2008 wereldwijd haar sporen getrokken en de finan ciële wereld keihard onderuit gehaald. Onrust op de beurzen, kapitaalinjec ties, garanties en tot slot nationalisering van banken om omvallen ervan te voorkomen. Alwin Filippo: "Jonge mensen laten proeven aan ondernemerschap" Zeeuws-Vlaanderen heeft be hoefte aan succesvol onder nemerschap om te zorgen voor meer werkgelegenheid en ontwik keling van de regjo. Bestaande en (jonge) startende ondernemers zijn essentieel in het ontplooien van toekomstige economische ac tiviteiten. Aandacht voor onder nemerschap in het onderwijs draagt ertoe bij dat het als belang rijk alternatief wordt gezien naast loondienstverband. Het ROC Westerschelde speelt hier op in door al tijdens de diverse opleidin gen aandacht te schenken aan het ondernemerschap. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - Het Ondernemers- centrum begeleidt mensen die een ei gen bedrijf willen beginnen of een doordachte groei willen realiseren. In het Ondernemerscentrum van het ROC Westerschelde in Terneuzen krijgen de leerlingen naast hun gewo ne lessen, ondernemersvaardigheden aangeleerd. Op het bedrijfsleven afge stemde organisatorische, commer ciële, personele en financiële vaardig heden. Het bedrijfsleven heeft tenslot te duidelijk behoefte aan onderne mende mensen die kansen zien en we ten te benutten. ,,Wij coachen starten de ondernemers tijdens de voorberei dingsfase. Daarbij maken we gebruik van ons uitgebreide netwerk waarin gemeenten, CWI, UWV, banken en accountants een belangrijke rol spe len. Als economisch mindere tijden de reden vormen om voor het zelf standig ondernemerschap te kiezen, zijn we op de verkeerde weg. Het gaat om de juiste motivatie. Het zelf standig ondernemerschap moet een passie zijn. Drijfveer moet zijn datje het geweldig vindt om te doen. In de traditionele opleidingen wordt men voorbereid op een baan in loon dienst. Alternatieven om op korte of langere termijn voor jezelf te begin nen, zijn een ondergeschoven kindje. Wij willen graag jonge mensen laten proeven aan het ondernemerschap", aldus Alwin Filippo, projectleider On dernemerschap van ROC Wester schelde. Wisselwerking Een goede wisselwerking tussen on derwijs en ondernemerschap wordt vanuit diverse aandachtsvelden be pleit. Werkgevers vragen om onder nemende werknemers, terwijl het tra ditionele onderwijs weinig of geen aandacht besteedt aan het onderne merschap. In Nederland hebben we ook niet de cultuur dat bij arbeids marktparticipatie het zelfstandig on dernemerschap een reële optie is. „Het ROC Westerschelde is van me ning dat ondernemerschap gestimu leerd moet worden. Dat betekent ze ker niet dat we denken dat iedereen geschikt is voor het zelfstandig onder nemerschap. Wel moeten mensen meer ondernemend worden. Wij sti muleren dat op diverse terreinen. Zo begeleiden we startende ondernemers met de juiste motivatie en reële idee ën naar het zelfstandig ondernemer schap. Daarnaast ondersteunen wij desgewenst ook bestaande onderne mers door middel van coaching en be geleiding. Wc werken hierbij nauw samen met lokale partijen zoals ac countants, banken, gemeenten, KvK, CWI en UWV. Verder draaien wij zogenaamde mini ondernemingen waarbij cursisten ervaren wat het bete kent om een eigen bedrijf op te zet ten en ook daadwerkelijk uit te voe- Minors Het ROC begeleidt cursisten vanuit diverse opleidingen door middel van zogenaamde minors waarbij specifie ke onderdelen worden getraind die Foto: duofoto belangrijk zijn vooreen ondernemen de houding (presentatietechnieken, onderhandelingen voeren, strategie bepalen, en dergelijke). „Er ontstaat ook steeds meer behoefte vanuit het bedrijfsleven (zowel managers als zelf standigen) aan ondersteuning bij de voorbereiding en uitvoering van een boeiende presentatie." Het ROC begeleidt ondernemers des gewenst bij de uitwerking van hun businessplan. Op papier zetten van een ondernemingsplan is 1maar het daadwerkelijk uitvoeren is 2. Wij wil len graag startende en bestaande on dernemers coachen en tegelijkertijd sparringpartner voor hen zijn. Vaak worden eventuele startende onderne mers doorverwezen via banken, ac countants en uitkerende instanties. Mensen die voelen voor het onderne merschap kunnen uiteraard ook op ei gen initiatief bij ons aankloppen", zegt Filippo. Daarbij wordt geregeld kennis en ervaring uitgewisseld met het ROC Zeeland en de Hogeschool Zeeland Het ROC Westerschelde merkt een toenemende belangstelling voor presentatietechnieken. „Wij pro beren tijdens de cursus presentatie technieken van onze kant kritisch mee te denken. We letten op een goe de voorbereiding, houding en het ver haal zelf. Wordt de juiste volgorde aangehouden en worden er al dan niet goede statements gemaakt? Kun nen mensen zich op de juiste wijze ui ten, zijn ze zelfverzekerd genoeg en wordt het verhaal met voldoende flair gebracht. Het gaat om het creëren van draagvlak. De boodschap is net zo belangrijk als de verpakking ervan. Tijdens de cur sus worden de fijne kneepjes van het vak geleerd. Via tips en trucs leren we bestaande en nieuwe ondernemers om een presentatie net dat beetje extra flair te geven, waardoor de aan dacht van de klant vastgehouden wordt." Alles kon Er zijn meerdere oorzaken van de huidige crisis. Ik noem de meest voor de hand liggende: te veel liquide middelen (geld onbeperkt beschikbaar), zeer la ge rentestanden, uitwassen van hebzuchten kapitalisme. Deze leidden ertoe dat we, met zijn allen, niet kritisch genoeg zijn geweest. In feite zijn er we reldwijd financiële zeepbellen gecreëerd en leefden we allemaal boven onze stand. Ook boeren en tuinders, laten we eerlijk zijn. De prijzen van onder an dere grond en quotum zijn ook enorm hard gestegen en het aantal nieuwe glastuinbouwcomplexen spreekt boekdelen. Uitspraken als: "Pais, dat moeten we doen, er is volop geld en dat kost niks", heb ik meer dan eens gehoord van agrarische ondernemers. Eerst werd gesuggereerd dat het alleen Amerika betreft, want zij leven continue op de pof en sparen niet. Intussen is overdui delijk dat het wereldwijd speelt en dus ook in Nederland. Recent las ik een ar tikel in de vakpers "Amper recessie in de landbouw". Hierin wordt gesteld dat grond en quotumprijzen slechts zeer licht dalen en er dus geen sprake is van recessie. Dit lijkt me te kort door de bocht. Ook de land- en tuinbouw maakt deel uit van het totale economische systeem en daarnaast zullen de conse quenties van vraag en aanbod het rendement in sterkere mate beïnvloeden. Het is wel zo dat de sector grotendeels bestaat uit nuchtere en goed ontwik kelde ondernemers, die niet zo snel van hun stuk zijn te brengen. Zij zijn ge wend aan grote schommelingen in resultaten en inkomen. Banken Sommige ondernemers verwijten de bank(en) dat zij onvoldoende geld uitle nen. Ik herken dit niet. Wel dat zij beoordelen wat de consequenties kunnen zijn van de huidige economische situatie op de resultaten van het bedrijf. Die houding is te begrijpen en verplicht richting de verstrekkers (spaarders) van de gelden. Daarnaast worden sommige banken meer dan voorheen door de centrale overheden gesteund en gedwongen hun boekhouding goed op orde te hebben. Praktisch komt dat neer op het verplicht aanhouden van meer ei gen vermogen dat zij niet kunnen uitlenen en waar zij dus niets aan verdie nen. De bewijzen hiervoor liggen voor het oprapen: enerzijds relatief erg hoge spaarrentes bij sommige banken en anderzijds extra renteopslagen bij het le nen. Kortom, financieren is langzaam duurder aan het worden. Financieren met eigen of vreemd geld is nodig voor groei en die is nodig voor continuïteit op lange termijn. De gevolgen hiervan gelden vooralle soorten ondernemin gen en particulieren. Agrarisch Van de totale Nederlandse agrarische productie wordt tweederde geëxpor teerd over de hele wereld. Dit gaat zo goed omdat mooie en gezonde pro ducten worden geteeld, waarvan het betalen gegarandeerd is door perfect geregeld internationaal betalingsverkeer. Door het op voorhand verkrijgen van een betalingsgarantie is het risico op non-betaling afgedekt. De crisis zorgt ervoor dat de financiële goedheid van importeurs anders wordt beoor deeld waardoor betalingsgaranties moeizamer en fors duurder worden ver kregen. Per saldo is de totale afzetmarkt op dit moment kleiner en dit leidt tot prijsdruk. De mondialisering van de land- en tuinbouw betekent ook dat de groei van de wereldbevolking, van 6 nu naar 9 miljard mensen in 2050, een enorme vraag met zich meebrengt op de middellange termijn. Dit zal mogelijk leiden tot hogere prijzen. Zo bezien hebben we op korte termijn wat mindere tijden, wat momenteel ook blijkt uit de prijzen van bijvoorbeeld granen, melk, groenten en aardappelen. Op de middellange termijn verwachten we prijzen op een hoger niveau. Hiermee komen we bij een oude bekende: de varkens cyclus. Perioden van lage en hoge prijzen wisselen elkaar af, waarbij het een enorme ondernemerskunst is om als agrarisch ondernemer door de, soms die pe en lange, dalen heen te komen. Dit was eind van de negentiende eeuw ook al zo en mede daardoor zijn destijds coöperaties opgericht waaronder de Rabobank. Boeren zijn dus gewend aan tegenwind en hebben ervaren dat hierdoor mooie zaken kunnen ontstaan. De agrari sche sector is daarmee weer een voorbeeld voor de rest van de maatschappij. Peter Pais, manager Food Agri Zeeuwse Rabobanken De Rabobank verzorgt periodiek een rubriek in de Ondernemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88