Miljardenzwendel bij wederopbouw Irak Levenslang geëist Akkoord om Darfur Jade Goody leeft en -/ ,.:f; T'W'i m s Onzekere tijden? Dé tijd om aan sparen te denken. Fortis Bank Nederland Sociale onrust op Guadeloupe Kans groot op gevangenenruil Israël en Harnas 6 Woensdag 18 februari 2009 PZC pointe-a-pitre - Het Franse Antil- de stad Pointe-a-Pitre. Op het Caribi- len-eiland Guadeloupe heeft de laat- sche eiland, niet ver van de boven ste weken te kampen met rellen, windse Nederlandse Antillen, zijn brandstichtingen en plunderingen in veel van de ruim 400.000 inwoners Beerput Amerikaanse corruptie in Irak opent zich. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Topfunctionarissen van het Amerikaanse leger lijken betrokken bij een miljardenfraude tijdens de wederopbouw van Irak. Smeergelden afgeleverd in pizzado zen, een vermoorde wapenhande laar als kroongetuige: het corrup tieschandaal vertoont alle trekken van een maffiafilm. Hij wordt 'de stem uit het graf ge noemd: Dale C. Stoffel, een Ameri kaanse wapenhandelaar die in Irak werd vermoord. De moord is nooit opgehelderd. Onduidelijk blijft of er enig verband bestaat met een sensationele bekentenis die Stoffel een paar maanden eer der bij de Amerikaanse justitie had afgelegd over grootschalige fraude van topfunctionarissen bin nen het Amerikaanse leger. In ruil voor miljoenen aan smeer gelden zouden hoge officieren con tracten voor de wederopbouw van Irak hebben toegekend aan schim mige aannemers. Zelfs nadat pro jecten compleet mislukten, bleven dezelfde bedrijven contracten bin nenslepen. Een kolonel en luitenant-kolonel worden inmiddels officieel ver dacht. Het is voor het eerst dat on derzoekers naar de betrokkenheid van topmilitairen kijken bij de chaotische wederopbouwprojec- ten, volgend op de invasie. Tiental len miljoenen werden destijds op pallets naar Bagdad verscheept. Onervaren militairen moesten het geld zonder veel toezicht toeken nen aan wederopbouwprojecten. Er lopen inmiddels 154 strafrechte lijke onderzoeken naar fraude in Irak. Tot dusver zijn 35 Amerika nen veroordeeld, meestal om klei ne gevallen van corruptie. Amerika heeft ruim 51 miljard dol lar uitgegeven aan de reconstruc tie, hoewel de regering Bush voor af rekende op maximaal twee mil jard. Grote aannemers als Kellogg Brown en Rood and Bechtel kre gen na de invasie feitelijk 'blanco chequeboeken', staat in het laatste onderzoeksrapport. Ze zouden het elektriciteitsnetwerk, riolen en we gen herstellen, maar bijna zes jaar later heeft Irak nog steeds een ge brekkige infrastructuur. jeruzalem - Israels veiligheidskabi net komt vandaag bijeen om een besluit te nemen over een gevange nenruil met Harnas. Harnas eist dat Israël honderden Palestijnse ge vangen vrijlaat in ruil voor de Is raëlische sergeant Gilad Schalit, die in 2007 door Palestijnse strij ders gevangen werd genomen. Sommige van de gevangenen op de lijst van Harnas zijn veroor deeld voor deelname aan of het voorbereiden van aanslagen op Is raëliërs. Israël heeft altijd het standpunt gehuldigd dat zulke ge vangenen niet voor vrijlating in aanmerking komen, maar heeft daar al enkele malen de hand mee gelicht. De bijeenkomst werd belegd nadat premier Olmert had laten weten dat Israël pas bereid is tot een duurzaam bestand met Harnas als Schalit vrijkomt. doha - De Sudanese regering en de rebellen van de Beweging voor Rechtvaardigheid en Gelijkheid (JEM) zijn gisteren in Doha in Qa tar een routekaart naar vrede over eengekomen. Het staakt-het-vuren waarop door de internationale ge meenschap was gehoopt, is even wel nog niet gesloten. Wel is in principe overeengekomen gevange nen uit te wisselen. De premier van Qatar, Sheik Ha mad bin Jassem al Thani, zei dat de partijen over twee weken op nieuw in Doha bijeenkomen voor een tweede onderhandelingsron de. Het is het plan dan de kernpro blemen van het zes jaar oude con flict te bespreken, zei de premier. Een staakt-het-vuren tussen de re gering en de JEM zou een grote stap zijn naar beëindiging van het conflict in Darfiir, dat driehonderd duizend levens heeft geëist en 2,7 miljoen ontheemden. Geen tasjesroof die uit de hand liep maar moord, aldus justitie. door onze correspondent Trix van Bennekom kralendijk - De officier van justi tie heeft levenslang geëist tegen de man die verdacht wordt van moord op Marlies van der Kouwe, een apothekersassistente in oplei ding die stage liep op Bonaire. Dit was geen uit de hand gelopen tasjesroof op een toevallig passe- Britse tv-ster met kanker laat ziekte filmen tot bittere eind. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk londen - Van haaruitval tot che- mokuren, van haar bruiloft tot haar dood. De Britse tv-ster Iade Goody (27), die aan baarmoeder halskanker lijdt, laat haar ziekte fil men tot het bittere eind. Engeland voelt zich er ongemakkelijk bij, maar kan er niet aan ontsnappen. Zanger Elton John biedt zijn huis vlakbij Windsor Castle aan als trouwlocatie, Harrods-baas Moha- med Al Fayed geeft haar gratis een bruidsjurk. Engeland is in de ban van de tv-ster Goody, die nog slechts enkele maanden te leven heeft. De tv-ster is bekend van de Engel se Big Brother-serie uit 2002 en is sindsdien onafgebroken in de Brit se media verschenen. In haar pro- rende vrouw, zoals hij volhoudt, maar moord met voorbedachte ra de, aldus officier van justitie David van Delft. Zijn woorden slaan in de muisstille rechtszaal op het ei land in als een bom. In de aanklacht tegen Ryan P. is sprake van 'gekwalificeerde dood slag'. Dat betekent dat justitie hem ervan verdenkt de vrouw opzette lijk te hebben gedood om te ver doezelen dat hij haar had ver kracht. In de nacht van 21 op 22 septem ber volgde de verdachte Marlies gramma lade's Progress wordt haar conditie op de voet gevolgd. Voor haar dood wil ze haar vriend, de 21-jarige Jack Tweed, op televisie het jawoord geven. Door de rechten te verkopen hoopt Jade Goody zo veel moge lijk geld te verdienen voor haar twee achterblijvende kinderen, Bobby (5) en Freddie (4). Er wordt zelfs gespeculeerd dat haar dood wordt uitgezonden. „Ik heb voor de camera's geleefd en misschien ga ik wel voor de ca mera's dood." Afgelopen zomer kreeg Jade Goo dy tijdens het programma Big Boss, de Indiase versie van Big Brother te horen dat ze kanker heeft. Ze stemde er zelf mee in om De economie is drastisch veranderd. Vindt u dit ook onzekere tijden? Dan is dit dé tijd om aan sparen te denken. Onze E-SpaarExtra-rekening geeft u 4,5%* rente bij een spaarsaldo vanaf 12.500,- én uw geld is altijd direct opneembaar, Wilt u meer informatie en een passend persoonlijk advies over deze internetspaarrekening? Ga naar fortisbank.nl of bel 0900 - 8179 (lokaal tarief). Rentewijzigingen voorbehouden. Vraag naar de voorwaarden. Tv-ster toont alles: van haaruitval tot chemokuren, van bruiloft tot haar dood

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6