Ook heksenopleiding is scholingsuitgave Wat zijn aftrekbare scholingsuitgaven? Moeilijke keuzes! VAN AOW TOT ZVW 28 WoensitlS februari 2009 PZC door Ingrid Merks In mijn werk kom ik dage lijks veel ellende tegen. Mensen die financieel enorm achteruit gaan als zij van een uitkering moeten gaan leven. Vooral de mensen die een arbeidsongeschiktheidsuitke ring ontvangen, leveren veel in. Financieel gezien, maar ook fy siek. Je komt tegenwoordig niet zomaar in de W1A (Wet Werk In komen naar Arbeidsvermogen). Het UWV (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen) be nadrukt met deze wet wat men sen nog wel zouden kunnen doen en gaat daar ook vanuit. Paulien Sanders is 43 jaar en werkt als medewerkster bij een grote supermarkt. Ze vult vak- Opereren geeft grote kans in een rolstoel terecht te komen ken, zit achter de kassa, ver koopt brood en kaas, kortom een zeer allround medewerk ster. Zij krijgt last van haar nek en wordt korte tijd daarna geo pereerd aan een nekhernia. Die operatie mislukt en vier weken daarna heeft Paulien een dubbe le nekhernia. Deze keer zit de hernia zo vervelend dat men er operatief bijna niet bij kan ko men. De specialist in het zieken huis is heel duidelijk: Opereren geeft grote kans in een rolstoel terecht te komen. Paulien kan ab soluut niet werken. Ze heeft de hele dag pijn, ook al krijgt ze morfine. Teun den Besten is 53 jaar en werkt al geruime tijd in een boekwinkel. In zijn rug zit van alles verkeerd zodat hij niet lang kan staan en zitten. Afwisseling van houding is erg belangrijk. Teun heeft gelukkig alle mede werking van zijn werkgever en hij mag zijn werk zo indelen dat hij het vol kan blijven houden. Dat gaat geruime tijd goed tot ook Teuns klachten verergeren. De specialisten in het zieken huis weten ook niet meer wat ze kunnen doen en adviseren Teun om zoveel mogelijk rust te hou den. Teun kan maar vier tot zes uur per dag uit bed zijn. Zijn spe cialist adviseert hem zijn wer vels in zijn rug vast te zetten maar daardoor zou Teun hele maal als een robot gaan functio neren en of dit op termijn helpt, is nog maar de vraag. De bedrijfsarts adviseert Teun om een vervroegde IVA keuring aan te vragen. IVA (Inkomens voorziening Volledig Arbeidson geschikten) is de categorie 80 tot 100 procent arbeidsonge schikten met geen enkele benut- bare mogelijkheid meer om aan het werk te komen. Wanneer je in de IVA terecht komt, houd je een uitkering tot je 65e jaar van 75 procent van je laatstverdiende loon (wel met een wettelijk maximum). De IVA kun je ook vervroegd aanvragen als sprake is van een uitzichtloze situatie. Paulien en Teun zijn beiden van mening dat er in hun situatie sprake is van uitzichtloosheid en dat er geen verbetering te ver wachten valt. Er zijn geen werk zaamheden die ze nog zouden kunnen doen. Paulien wacht, op advies van haar behandelend specialist, de 104 weken af die staan voor een WIA keuring. De specialist is nog niet klaar met behandelen en wil nog van alles met haar uitproberen. Wellicht zit er iets bij wat helpt. Teun is echter vol overtuiging dat hij niet beter wordt dan nu en vraagt de vervroegde IVA keu ring aan. Het UWV wijst hem echter af. Volgens het UWV zijn er nog wel benutbare mogelijk heden en moet Teun de volledi ge tijd van 104 weken loondoor betaling (ziekte) van de werkge ver benutten om aan de wettelij ke re-integratieinspanningen te voldoen. Paulien en Teun, zijn beiden hardwerkende mensen geweest die nu met zwaar lichamelijk ge brek te kampen hebben. Wel licht wordt er nog een wonder middel uitgevonden waardoor ze toch weer aan het werk kun nen gaan. Tot die tijd ontvangen ze van het UWV een (lage) uitke ring zonder enige vorm van fi nanciële zekerheid. Beiden dur ven ze de beslissing om zich te laten opereren niet te nemen. Ze weten wat ze nu kunnen en het vooruitzicht om als robot of in een rolstoel te moeten leven, durven ze niet aan. foto ANP Ingrid Merks heeft een adviesbureau voor sociale zekerheid. Rekenvoorbeeld afschrijving computer Een computer mag u voor 90 procent afschrijven, verdeeld over drie jaar. De jaarlijkse afschrijving van een computer bedraagt dus 30 procent van de aankoopprijs. De restwaarde (bepaald op 10 procent van de aanschafwaarde) kunt u niet afschrijven. Aftrek is alleen mogelijk voor zover u de computer voor de stu die of scholing gebruikt. U kunt een percentage opgeven voor privégebruik. Voor een computer van 1.500 eu ro die u voor 60 procent voor de studie gebruikt, kunt u dus ge durende drie jaar maximaal 270 euro (60 procent x 30 procent x 1.500 euro) per jaar in aftrek brengen. Weinig gebruik van aftrek Er zijn weinig gegevens over het effect van de aftrek van scho lingsuitgaven. SEO Economisch Onderzoek deed in 2005 onder zoek in opdracht van de ministe ries van Financiën, Sociale Za ken en Werkgelegenheid en On derwijs. Uit dat onderzoek bleek dat slechts 2 procent van de beroeps bevolking gebruik maakt van de aftrek. Wie van de regeling gebruik maakt, is niet helemaal duide- lijik omdat fiscale partners af trekposten onderling mogen ver delen. Hoe ouder iemand is, des te minder vaak worden scho lingskosten afgetrokken. De onderzoekers noemen de af trek wel een positieve maatre gel. Maar hoe sterk mensen op de financiële prikkel reageren, is nauwelijks vast te stellen. Bron: SEO onderzoek 'Gebruik en ef fectiviteit van de aftrek scholingsuit gaven' In onzekere tijden als de huidige is het goed te weten dat de fiscus meedenkt met de belastingplichtige die kosten maakt om bij te blijven in zijn vak of zich verder wil bekwamen. door Wil Vennix illustratie Jos Diender ie ten behoeve van zijn werk scholingsuitgaven doet, mag die kosten aftrekken voor zover ze voor eigen rekening komen. Wor den de kosten geheel of gedeelte lijk vergoed door bijvoorbeeld de werkgever, dan is in zoverre geen sprake meer van op de belasting plichtige drukkende kosten. Het zelfde geldt voor studenten die stu diefinanciering in de vorm van een - al dan niet voorwaardelijke - gift ontvangen. Voor scholingsuitgaven geldt een niet-aftrekbare drempel van 500 euro. Partners mogen hun scho lingskosten desgewenst samenvoe gen. Dan geldt een drempel van 1.000 euro. Samenvoeging is voor al gunstig als de studerende part ner geen of weinig inkomen heeft en zelf dus weinig profijt zou heb ben van een aftrekpost. Bovendien kan de aftrek door samenvoeging bij de meestverdienende partner worden verzilverd tegen het hoog ste belastingtarief van de twee partners. Aftrekbaar zijn de kosten in ver band met het volgen van een oplei ding en studie met het oog op het verwerven van inkomen als werk nemer, freelancer of ondernemer. Het kan gaan om het op peil hou den van reeds aanwezige kennis en kunde, kortom om bijblijven in het bestaande beroep. Maar het kan ook gaan om om scholing: dan gaat iemand juist niet verder in zijn bestaande vak, maar begint hij aan iets nieuws. Doel van dat nieuwe begin moet zijn het verwerven van inkomen. Vaak hoopt men hiermee een bete re positie en eeh beter inkomen te bereiken, maar dat is niet noodza kelijk om aan fiscale aftrek toe te komen. Ook iemand die is uitgeke ken op zijn bestaande job en daar om studeert voor een ander, maar slechter betalend beroep, kan de studiekosten gewoon aftrekken. Aftrekbaar als scholingsuitgaven zijn ook de kosten van een EVC-procedure waarvoor een ver klaring is afgegeven door een aan gewezen instantie. EVC betekent Erkennen van Eerder Verworven Competenties. Het is een instru ment waarmee iemand zijn in de praktijk opgedane kennis en erva ring officieel laat erkennen in rela tie tot een beroepsopleiding, be roep of functie. Een volwaardige EVC-procedure leidt tot landelijk erkende of branche-erkende certifi caten, vrijstellingen binnen een op leiding of zelfs tot een volledig di ploma. Niet aftrekbaar zijn kosten voor studies of opleidingen die te alge meen zijn. Denk aan een cursus Nederlands voor buitenlanders of aan de kosten van het halen van het B-rijbewijs. Evenmin aftrek baar zijn kosten van een studie die meer samenhangt met persoonlij ke interesse en liefhebberij dan Aftrekbaar zijn de kosten van het volgen van een cursus of opleiding met het oog op het verwerven van inkomen uit werk en woning (box 1). Het verband met de toekomstige inkomensverwerving mag niet te vaag of algemeen zijn en evenmin mag de studie worden gevolgd uit liefhebberij of persoonlijke interes se. In principe moet het gaan om een 'leertraject'. Losse cursussen of het op eigen houtje doorploeteren van studieboeken of vakliteratuur kwa lificeren daarom niet. Aftrekbaar zijn onder meer het cursus-, college- en examengeld, studieboeken en noodzakelijke lid maatschappen en contributies. Duurdere aankopen als een com puter of muziekinstrument kun nen niet ineens in aftrek'worden gebracht. Op die uitgaven moet worden afgeschreven. Niet aftrekbaar zijn reis- en ver blijfkosten en de kosten van een studeerkamer. Als de kosten worden vergoed, bij voorbeeld door de werkgever, is geen sprake van op de werknemer drukkende kosten en is er dus ook geen aftrek. De eerste 500 euro kosten zijn niet aftrekbaar. Daarnaast geldt in som mige gevallen een maximum van 15.000 euro per jaar. Fiscale partners (dat zijn gehuw den en samenwoners, mits deze laatsten in de aangifte voor part nerschap kiezen) kunnen hun ge zamenlijke studiekosten samenvoe gen en in aftrek brengen bij dege ne met het hoogste tarief In dat geval is van de totale kosten de eer ste 1.000 euro niet aftrekbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52