Appel kost teler momenteel meer dan afnemers betalen Zwaar mishandelde hond gevonden Gratis busvervoer voor rolstoelers bepleit €35,- s PZC Woensdag 18 februari 2009 21 Fruitteler Sjaak Flikweert snoeit zijn laagstam-apppelbomen. foto Dirk-Jan Gjeltema Sjaak Flikweert uit Nieuwerkerk levert zijn fruit ongesorteerd. Hoe belangrijk is de agrarische sec tor nog voor Schouwen-Duiveland? In een serie worden de verschillende deelgebieden belicht. Vandaag de fruitteelt. door Inge Heuff NIEUWERKERK - Alleen tijdens de pluk wil Sjaak Flikweert uit Nieu werkerk nog wel eens een appeltje eten. Maar eigenlijk eet hij weinig fruit. Dat maakt hem niet minder enthousiast over de appels die hij teelt. De fruitteelt is op Schouwen-Dui veland geconcentreerd rond Nieu werkerk, waar vijf telers zich rich ten op hard fruit. Ook in Haamste de, Zierikzee, Oosterland en Brui- nisse zijn een enkele fruitteler te vinden; allemaal in appels en pe ren. Flikweert: „Zacht fruit komt hier nauwelijks voor. De enkeling die een paar pruimen en kersenbo men heeft, houdt ze voor de ver koop aan huis." De Zeeuwse klei De peer haalt straks de appel in Nederland heeft ongeveer 9.500 hectare appelbomen. Die oppervlakte neemt steeds af. Er is zo'n 7.500 hectare met perenbomen. Dat areaal groeit nog steeds. Op een hectare staan ongeveer 3.300 laagstambomen of maximaal 300 hoogstambomen. Elstar is de meest populaire appel, maar door zijn groeiwijze bewerkelijk voor telers. en het milde zeeklimaat zijn goed voor deze fruitsoorten. Dat er zel den late vorst komt, is een bijko mend geluk. In deze streken kun nen telers niet over zoet water be schikken om hun bloesem te bere genen als het laat vriest. Flikweert had een akkerbouwbe drijf dat. te klein was om te overle ven. In 1989 schakelde hij om. Nu heeft hij op 11,5 hectare zo'n 35.000 laagstam appelbomen .staan. Bijna de helft draagt elstar appels. Verder heeft hij jonagold, 'Als ik junami of rubens wil telen, moet ik aan de veiling leveren die dit ras promoot' goudrenetten, gala's en delcorfs. Geen peren. „De perenboom - con férence - doet het hier ook heel goed. In Zeeland staat ongeveer een derde van de Nederlandse pro ductie. De laatste tien jaar brengen peren veel op, meer dan de appels. Maar er wordt in Nederland en België enorm veel peer geplant, dus ver- door Rob Paardekam BORSSELE - De Dierenambulance Bevelanden heeft zaterdag een ern stig mishandelde, dode hond aan getroffen op het Kalootstrand bij de kerncentrale in Borssele. Het dier, vermoedelijk een Amerikaan se Stafford, werd door medewer kers van de dierenambulance ge vonden na een melding. Onder zoek heeft uitgewezen dat er met een pikhouweel of een soortgelijk voorwerp op de schedel van de hond is geslagen. Verder waren er verwondingen aan de hals, borst en schouder. Vermoedelijk had het beestje een chip met de gege vens van de eigenaar erop. „Maar we hebben een fikse wond gevon den, dus vermoedelijk is die eruit gesneden", zegt Anita Vloeimans van de dierenambulance. De organisatie heeft aangifte ge daan bij de politie. Die onderzoekt de zaak. Wie iets weet, kan bellen met de dierenambulance op tele foonnummer 06-23466221. Vloeimans spreekt van een gruwe lijk voorval. „Dit soort dingen ma ken we gelukkig zelden mee." O Op www.pzc.nl staan enkele fo to's van de mishandelde hond. IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG SPECIAL GO -KART DAY' KARTEN EN ETEN: 2X12 MINUTEN KARTEN 2 CONSUMPTIES T 0118-B17475 KEUZEMENU: u* n SPARE-RIBS/SATÉ/ HALVE KIP wacht ik een keer een omslag." De prijs van een kilo appels ligt mo menteel op 30 tot 40 cent. In deze tijd kost die kilo echter al 50 cent omdat de appels in de koeling lig gen. De vraag van Rusland, tot voor kort een grote importeur, is vrijwel geheel weggevallen. Als mogelijke redenen hiervan noemt Flikweert de dure euro, de krediet crisis en het overaanbod uit Polen. .Flikweert verkoopt rechtstreeks en ongesorteerd aan de handel. Dat is een bewuste keuze: „Als je gaat sorteren, krijg je er eigenlijk een bedrijf bij. Nu heb ik in het sei zoen tijdelijke krachten, maar ik hoef niemand in vaste dienst te ne men. Zo werk ik het prettigst. Ik heb nog voldoende hectaren over om uit te breiden, maar daarvoor geldt hetzelfde: dan moet ik ie mand in dienst nemen." De keuze heeft ook zijn beperkin gen. Nieuwe rassen worden door de twee fruitveilingen van Neder land geïnitieerd, gepromoot en ge gund aan de telers die lid zijn. „Dus als ik de junami of rubens wil telen, moet ik aan de veiling le veren die dat ras promoot. Dan is het nog maar de vraag of de consu ment de appel ook gaat eten. Of beter gezegd, of de supermarkt de appel in de schappen legt. Want die bepaalt eigenlijk welke appel een succes wordt. Investeren in een nieuw ras is tamelijk risicovol. Een appelboom geeft na ongeveer drie jaar zijn fruit af Dan wil ik wel weten of het wachten renda bel is geweest." Platform Mensen met een beperking heeft kritiek op eilandpas. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het Schouwen-Duive- lands Platform voor Mensen met een beperking pleit voor gratis openbaar vervoer op het eiland voor rolstoel- en scootmobielge- bruikers. Dat kan in de visie van het platform via de Schou- wen-Duivelandpas. Schouwse 65-plussers kunnen met die pas momenteel gratis gebruik maken van het openbaar vervoer, maar mensen met een beperking vallen wat dat betreft nu nog buiten de boot. Zij hebben volgens secretaris van het platform Jan Bax van het platform voor wat betreft OV hele maal niets, aan de eilandpas. „Zij zijn aangewezen op de regiotaxi en moeten daarvoor betalen. Dit is een ongelijke situatie en wij vin den dat dit absoluut niet kan!" Volgens Bax is door meerdere mensen bij het platform geklaagd over de ontstane situatie. Daarom adviseert het platform het gemeen tebestuur van Schouwen-Duive land in een brief om de Schou- wen-Duivelandpas aan te passen of met een pas te komen die ook voor mensen met een beperking gebruikt kan worden. „Zodat ook deze mensen gratis kunnen rei zen." Ook de parkeersituatie bij het gemeentehuis wordt door het platform aangekaart. Speciaal voor mensen met een handicap zijn bij het gemeentehuis parkeerplaatsen dicht bij de ingang, alleen zijn de ze volgens het platform lastig te vinden. Het platform adviseert het gemeentebestuur de parkeerplaat sen in kwestie te markeren met de daarvoor geschikte blauwe borden. Dat zou de parkeersituatie bij het gemeentehuis - stelt het platform - een stuk duidelijker maken. Ook zou het platform graag zien dat bij de ingang van het gemeentear chief, gelegen aan de achterzijde van het gemeentehuis, parkeer plaatsen voor mensen met een be perking worden gemaakt, zodat het archief voor hen beter bereik baar wordt. Het college van B en W moet zich nog buigen over de brieven van het platform. Gewonde bij aanrijding op Deltaweg Goes GOES - Een Middelburger (57) is gisterochtend tegen half negen lichtgewond geraakt bij een aanrij ding op de Deltaweg bij Goes. Een automobilist (69) uit 's-Gravenpol- der reed de Middelburger aan, die van de weg raakte en beneden in de berm terechtkwam. Na de aan rijding reed de 's-Gravenpoldenaar achteruit en botste daarbij op een 31-jarige dorpsgenoot. De Middel burger klaagde over pijn in de nek. Terugblik fruitseizoen in 's-Gravenpolder 'S-CRAVENPOLDER - De Witte Agro uit 's-Gravenpolder, toeleverancier voor de land- en tuinbouw, houdt morgen in dorpshuis Ons Dorpsle ven in 's-Gravenpolder de jaarlijk se bijeenkomst voor fruittelers. Op het programma staat onder meer een terugblik op het fruitseizoen, een lezing over het Faunafonds en een lezing over perenteel van Jef Vercammen van PC-Fruit. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. e meeste comfortabele bedden zijn verstelbaar. Maar... er ïs er maar één zonder naad. www.jenseneden.com T^T^yC^T J>S where secrets Verkrijgbaar bij de volgende bedspeciaalzaken: Jensen Experience Store: Den Bosch T 073-6134530 Jensen Experience Shop in Shops: Axel Pot Interieur T 0115-562010 Eindhoven Schellen Slaapcomfort T 040-2441344 Tilburg Ditvoorst T 013-5422122

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45