is vernieuwing tijd? Integendeel, dit vrouwenpower op Vrouwendag S PZC Woensdag 18 februari 2009 1 9 Zeeuwse Wereldvrouwen) terug. Talmon kwam als migranten vrouw 13 jaar geleden bij de We reldvrouwen binnen. Vanwege de liefde verliet ze thuisland Tsjechië, familie, vrienden en een drukke baan. De vrouwen hielpen haar de 'schok van haar immigratie te ver werken'. „Want ook al kom je uit een democratie en verhuis je vrij willig, er slaat toch een gat in je ziel dat nooit meer dichtgroeit." De Wereldvrouwen en het 8 Maartteam gaven Talmon de kans nieuwe vriendschappen op te bou wen en bruggen te slaan. De clubs vormden voor haar 'een poort naar de samenleving', al kan het er in discussies evengoed zeer stevig aan toe gaan. „Er zijn best veel me ningsverschillen. Discussies over uiterlijk, over de vraag of je ver plicht bent op je kleinkind te pas sen. Soms word je wijzer van el kaar. Maar door vriendschap en wederzijds respect kun je het in ie der geval met elkaar bespreken", geeft Stein de waarde van het con tact aan. Talmon voelt zich inmid dels even thuis in Nederland als in haar geboorteland. Ze kent de weg, spreekt vloeiend de taal en heeft een baan. Toch keert ze de Zeeuwse Wereldvrouwen de rug niet toe. „Ik kan hier niet meer mee stoppen. Het blijft inspireren. Zoveel culturen, religies en leeftij den komen hier samen. Dat is echt mooi." De Wereldvrouwen en het 8 Maartteam gaan samen in de Stichting Zeeuwse Wereldvrouwen. De cirkel is daarmee rond, maar de strijd nog niet gestreden. door Esme Soesman Even voor alle duidelijk heid. De activiteiten van de Wereldvrouwen en het jaarlijkse feest van het 8 Maartteam gaan onverminderd door. Fusie of niet. „Aan deze tafel hebben we al zoveel plezier ge had", verwijst Jessica Stein naar de activiteiten die elke woensdagmid dag plaatsvinden in het MFC in Zierikzee. Er wordt samen geschil derd, gedanst, gegeten en gekookt. „Ik heb hier zo veel prachtige ver halen gehoord. Heerlijk." Eind februari wordt de Stichting Zeeuwse Wereldvrouwen opge richt. Deze club komt voort uit een fusie tussen het 8 Maartteam en de Wereldvrouwen. Daarmee is de cirkel rond. Het project Wereld vrouwen is uit een initiatief van het Schouwse 8 Maartteam gebo ren. In 1996 organiseerde het toenter- tijd kersverse team een eerste Inter nationale Vrouwendag op Schou- wen-Duiveland. Stein ging bij het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede langs om de vrouwelijke bewoners voor het feest uit te nodigen. De eerste edi tie van de Internationale Vrouwen dag werd een succes. En en passant was de kiem voor Wereldvrouwen gelegd: Nederlandse en buitenland se vrouwen gingen samen aan de slag in een kookclub. Sinds dat moment heeft de tijd niet stilgestaan. Zo is de lijst met activiteiten van Wereldvrouwen inmiddels verrassend lang: van sa men zwemmen, schilderen en dichten tot praten, computeren en op excursie gaan. Centraal in de ac tiviteiten staat de inloopmiddag (elke woensdag van 14.00 tot 16.00 uur) in het MFC. „Laagdrempelig. We doen van alles en nog wat. De één brengt wat te eten mee, de an der haar buurvrouw. Het is ge structureerde chaos", stellen Stein en Lucie Talmon (respectievelijk secretaris en voorzitter van de nieuwe stichting) lachend vast. Nog een verandering: na jarenlang onder de paraplu van sociaal cultu reel werk De Lichtboei te hebben gefunctioneerd, is het initiatief sinds kort overgeheveld naar het Welzijnshuis. Daarnaast is de tijd rijp voor beide clubs om voortaan onder één noemer (Stichting Zeeuwse Wereldvrouwen) verder te gaan. Een logische stap, lichten de twee bestuursleden toe. Beide groepen streven dezelfde dcfelen (onder meer de bevordering van integratie, emancipatie en partici patie van allochtone en autochto ne vrouwen) na en bedienen - gro tendeels - dezelfde doelgroep. In praktische zin is de verwevenheid zelfs al langer een feit. De laatste vier jaar heeft het 8 Maartteam de Internationale Vrouwendag in nau we samenwerking met de Wereld vrouwen georganiseerd. Het be stuur van de nieuwe stichting is een culturele mengelmoes. Dat is tekenend voor de doelgroep. Niet langer draait het om vluchtelingen vrouwen alleen. Migrantenvrou wen (oud en nieuw) en van oor sprong Nederlandse vrouwen kun nen eveneens tot de vaste kern - tussen de 75 en 100 personen - worden gerekend. Op afzonderlij ke activiteiten komen al snel tus sen de 20 en 25 vrouwen af. Nee, die stroom droogt niet op - denkt Talmon. „De toestroom van vrou wen uit andere landen blijft. Dat is in Nederland altijd zo geweest. Die vrouwen zijn alleen zichtbaar geworden door Wereldvrouwen." Eigenlijk niets te wensen over of het moest het imago van de club zijn. Sommigen denken dat het om iets achterhaalds gaat. Stein: „Integendeel, wij vernieuwen. We leven in een samenleving met veel diversiteit. Dit hier is dé nieuwe sa menleving. Wij lopen voorop." Programma vrouwendag De Internationale Vrouwendag wordt zaterdag 7 maart ge vierd in zaal 5 van het MFC in Zierikzee. Vrouwen en meiden vanaf 12 jaar zijn welkom. Naast wereldmuziek wordt er jaren 60 en 70 muziek ge draaid. De dresscode is flower power (hippiestijl). De Neeltje Spijker Award wordt uitgereikt, er is aandacht voor het Millenniumdoel en be langstellenden kunnen de cat walk op. De nieuwe Stichting Zeeuwse Wereldvrouwen wordt aan het publiek gepresenteerd. Het feest begint om 20.00 uur. Vrouwen die iets te eten mee brengen, mogen gratis binnen. Meer informatie is verkrijgbaar via www.zeeuwsewereldvrou- wen.nl of 0111-4171.97 of info@zeeuwsewereldvrouwen.nl. Graziella Wobben geeft cursus Italiaans ZIERIKZEE - Met de zomervakantie in het vooruitzicht, geeft de Zeeuwse Volksuniversiteit een kor te cursus Italiaans. Graziella Wobben gaat in tien les sen van anderhalf uur in op cul tuur, eten 8c drinken en reizen in Italië. De cursus geeft inzicht in de meest elementaire grammatica, zo dat het mogelijk is de taal te begrij pen en eenvoudige gesprekken te voeren. De cufsussen worden gege ven in het ROC-gebouw aan het Jannewekken in Zierikzee en be ginnen op 17 maart om 19.30 uur. 't Waskot duikt in historie Wemeldinge WEMELDINGE - Museum 't Waskot in Wemeldinge duikt komend sei zoen in de historie van Wemeldin ge, 't Waskot wil dat doen met een fotocollage van oud-Wemeldinge en zoekt daarvoor nog afbeeldin gen. Weinig Zeeuwse dorpen zijn zo veranderd als Wemeldinge, dat tot ver in de vorige eeuw van het Kanaal door Zuid-Beveland leefde. Rond de sluizen die in 1993 na de verbreding van het kanaal uit be drijf zijn genomen, was altijd wat te doen. 't Waskot wil dit verleden weer tot leven brengen. Eerste Zeeuwse servicepunt CNV open GOES - In Goes is gisteren het eer ste Zeeuwse regionale servicepunt van de CNV Belastingservice geo pend. Op het servicepunt kunnen leden, maar ook niet-leden van de CNV op afspraak terecht voor vra gen over de belastingaangifte en is er hulp voor het invullen van aller hande formulieren. Het servicepunt is gevestigd in het gebouw van Klaverblad Zeeland aan de Van Hertumweg 17-19. Voor informatie en afspraken kan worden gebeld met 030-7511001. www.cnv.nl Les natuurvriendelijk siertuinieren in Goes GOES - Wie zijn siertuin natuur vriendelijk wil inrichten, kan mor genavond voor het eerst voor een speciale cursus terecht bij het mi lieu educatiecentrum aan de Kat- tendijksedijk 23 in Goes. De cursus duurt drie avonden van 19.30 tot 21.30 uur en er is een excursie aan gekoppeld, zaterdag 7 maart van 9 tot 11 uur in de Sequioahof in Vla- ke. Deelnemers leren hun tuin te onderhouden zonder bestrijdings middelen en kunstmest. Kosten 25 euro, inclusief lesmateriaal. Aan melden via 0113-252628. Uit een exploot van kandidaat-deur- waarder M. Weertman d.d. 12-02- 2009 blijkt, dat t.v.v. Nasrin Haidar, wonende te Sint Maartensdijk aan SARKAWT AHMAD KARIM zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een verzoekschrift tot echt scheiding van 03-02-2009 met_ aan zegging dat uiterlijk 13-05-2009 een verweerschrift kan worden ingediend door een advocaat bij de rechtbank te Middelburg. Genoemde Sarkawt Ahmad Karim kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onderstaande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43