Lasten ook verminderd Woningaanpassing bij heel laag inkomen als ziektekosten Ziektekosten PZC Woensdag 18 februari 2009 29 Geld van de belasting terug vragen voor extra gemaakte ziektekosten kan over het al gemeen alleen voor zover er ook belasting is betaald. Voor lage inko mens zou dat betekenen dat zij on evenredig zwaar betroffen worden omdat ze de door hun gemaakte kosten niet of maar zeer beperkt kunnen aftrekken. Sinds 2003 heeft het ministerie van Financiën daarvoor een specia le regeling: de zogenaamde Verzil- veringsregeling; ook wel Tbu (Tege moetkoming Buitengewone Uitga ven) genoemd. Volgens het minis terie komen 300.000 ouderen en /of chronisch zieken ervoor in aanmerking. De teruggave verloopt via een inge wikkelde berekening, maar daar hoeft u zelf niets voor te doen. In grote lijnen komt het erop neer dat de fiscus de fiscale waarde bere kent van het bedrag dat u niet via betaalde belasting kunt verzilve ren. De teruggave kan ook nooit meer zijn dan de heffingskortin gen (belastingvrije som) waar u recht op hebt. Een normale aangifte, met opgave van al uw kosten, volstaat. De com puter van de belastingdienst selec teert vervolgens automatisch de mensen die voor deze regeling in aanmerking komen. Bij de voorlo pige aanslag zal van deze extra te ruggave nog niets te merken zijn; dat wordt pas zichtbaar bij de defi nitieve aanslag later in het jaar. Het kan dus even duren voordat de belastingdienst de extra tege moetkoming die u krijgt op uw re kening overmaakt. Aanpassingen aan woning, woonboot of woonwagen zijn aftrekbaar als 'specifieke ziektekosten' als ze nergens of ge deeltelijk te verhalen zijn. Voor waarde is dat de aanpassingen zijn aangebracht op medische indicatie en dat ze niet leiden tot waardever meerdering. Wordt de woning wel meer waard, maar niet meer dan 10 procent van de aanpassingskos- ten, dan zijn de kosten eveneens aftrekbaar. Is de waardevermeerde ring meer dan 10 procent van de aanpassingskosten, dan wordt de aftrek verminderd met de meer waarde minus 10 procent van de aanpassingskosten. Voorbeeld Verbouwing op medische indica tie. Kosten: 30.000 euro. De Wet Voorziening Gehandicapten draagt 16.000 euro bij in de kos ten. Eigen bijdrage is dus 14.000 euro. De woning wordt door de aanpassing 10.000 euro meer waard, Dat is meer dan 10 procent van de voor uw rekening komen de aanpassingskosten (1.400 euro). Niet aftrekbaar zijn dan 10.000 min 1.400 euro ofwel: 8.600 euro. De aftrekbare aanpassingskosten zijn dan: 14.000 eigen bijdrage in de kosten minus 8.600 euro, ofwel 5.400 euro. Steunen, beugels, traplift en het be gaanbaar maken van vloeren en oprit voor rolstoel zijn vrijwel al tijd afrekbaar omdat de aanpassin gen niet leiden tot waardevermeer dering/Het zijn overigens ingre pen die helemaal of vrijwel hele maal worden vergoed. Proef met vooraf ingevulde aangifte Dit jaar start de Belastingdienst een proef met een vooraf ingevul de aangifte. U kunt met deze proef meedoen als u particulier bent en de aangifte digitaal doet. U moet dan wachten met aangifte doen tot 1 maart 2009. Vanaf die datum kunt u de aangifte downloaden. In de aangifte heeft de fiscus alle al be kende gegevens ingevuld: salaris en uitkeringen, woz-waarde woning en eventuele voorlopige aanslagen of teruggaven. U moet deze gege vens indien nodig corrigeren en aanvullen. U blijft dus zelf verant woordelijk voor de aangifte! Gevolgen vorderingen en 'bloot eigendom' Veel ouders hebben hun kinderen bij leven bedragen schuldig erkend om in de toekomst successierecht te besparen. Of ze hebben hun wo ning op naam van de kinderen ge zet en voor zichzelf het vruchtge bruik of recht van gebruik en be woning voorbehouden. Dit 'papie ren bezit' kan echter wel degelijk gevolgen hebben voor het box 3-vermogen van ouders en kinde ren. Een vordering of bloot eigen dom die ontstaat door overlijden van een van de ouders, heeft meestal geen gevolgen. Let op de uiterste inleverdatum T-biljet Een verzoek tot teruggaaf van in komstenbelasting moet binnen vijf jaar na afloop van het kalenderjaar worden gedaan. Het indienen van een T-biljet over 2004 moet dus vóór 31 december 2009 gedaan zijn. Voorwaarde voor de terugga ve is dat u gedurende het belasting jaar in Nederland heeft gewoond en dat u een teruggaaf van inkomstenbelasting/premie volks verzekeringen verwacht die hoger is dan 13 euro. In plaats van op pa pier aangifte doen, kunt u ook het aangifteprogramma downloaden. Boete bij te late of bewust foute aangifte Wie zijn aangifte niet op tijd doet, krijgt eerst een aanmaning. Als u de aangifte dan nog niet op tijd doet, krijgt u een boete. Deze boe te wordt verzuimboete genoemd. Die boete (plus een geschatte aan slag) krijgt u ook als u helemaal geen aangifte doet, terwijl dat wel zou moeten. U krijgt een vergrijp- boete als blijkt dat u opzettelijk on juist aangifte hebt gedaan, waar door u te weinig belasting betaalt. De hoogte van de boete kan op lopen tot 100 procent van de belas ting die u moet betalen. Foutje in voorlopige aanslag over 2009 Sommige mensen die onlangs een voorlopige aanslag inkomsten belasting/premies volksverzekerin gen 2009 hebben ontvangen, zul len hebben ontdekt dat een ru briek ontbreekt. In sommige geval len ontbreekt bij de specificatie van het inkomen uit werk en wo ning (box 1) de rubriek 'Eigen wo ning'. Bij het afdrukken van de voorlopige aanslag is de rubriek 'Ei gen woning' weggevallen. Het be drag van de voorlopige aanslag is echter wel juist. U hoeft dus zelf verder niets te doen. met de wens om er later geld mee te verdienen. De fiscus heeft die persoonlijke in teresse verscheidene malen aange voerd om aan studerende gepen sioneerden aftrek van scholingskos ten te ontzeggen. Uit de recht spraak kennen we onder meer een 65-jarige procuratiehouder die na zijn pensionering rechten ging stu deren. De inspecteur wilde geen kostenaf- trek toestaan, maar de man stelde wel degelijk te streven naar een baan in de advocatuur. De rechter achtte dit, ondanks zijn leeftijd, een reële mogelijkheid en stelde hem in het gelijk. Gepensioneerde studenten filoso fie en kunstgeschiedenis haalden op vergelijkbare wijze hun gelijk voor de rechter. Deze uitspraken dateren al weer van enige tijd te rug, maar met de nadruk die he den ten dage wordt gelegd op zo lang mogelijk doorwerken, lijkt me de kans op succes alleen maar te zijn toegenomen. Heel bijzonder was een zaak die in 2005 voor de rechter kwam. Een kunstenares werkte als artiest en actrice. Om meer werk te krijgen was ze van plan workshops en educatie aan scholen en particulie ren te gaan geven over de middel eeuwen en hekserij.. In dat kader, volgde ze een oplei ding tot heks. De belastingrechter kende aftrek van scholingskosten toe omdat deze dame met de cur sus nieuwe en grotere vakkennis had verworven. Deze uitspraak leidde direct tot kamervragen, maar de staatssecretaris van Finan ciën kon niet anders dan aan de boze kamerleden uitleggen dat de rechter de wet ook in zijn ogen juist had toegepast. Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadvi seurs te Tilburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31