Zeelan PZC Steeds meer graffiti in Middelburg Advocaat gaat achter graffitispuiters aan Politie lost grote reeks inbraken op WALCHEREN 18 17 25 ÏÏM Jaap Stam Langs de Walcherse fietsroutes grazen straks koeien van staal Woensdag 18 februari 2009 'Met vertrek directies ziekenhuizen is nog niets opgelost' Tip? walcheren@pzc.nl Tiental ondernemers heeft abonnement om graffiti te verwijderen. door Emile Calon MIDDELBURG - In de Middelburgse binnenstad is steeds meer graffiti te zien. Vooral in de kleinere win kelstraten neemt de graffiti fors toe. Volgens beleidsambtenaar Hans Hubregtse van de gemeente komt dat omdat slechts een be perkt aantal ondernemers de ge vels laat reinigen. Voorzitter Henk Boers van de Ver eniging Ondernemers Middelburg stelt echter dat een groot aantal on dernemers vindt dat het reinigen van de gevel niet hun eerste taak is. Ze vinden dat de daders verant woordelijk gesteld moeten worden voor de schoonmaakkosten. In 2007 is op kosten van de ge meente de Middelburgse binnen stad schoon gespoten. De gemeen te hoopte dat ondernemers vervol gens een gesubsidieerd abonne ment zouden nemen bij een Ondernemersvoorzitter stelt dat door communicatiefouten veel middenstanders niet overgegaan zijn tot het afsluiten van een con tract om graffiti te verwijderen. schoonmaker zodat, na melding, hun muren direct zouden worden gereinigd. Tot nu toe heeft een tiental ondernemers zo'n abonne ment afgesloten terwijl Hubregtse had gehoopt dat dat er honderden zouden worden. Boers zegt dat er op het gebied van communicatie nogal wat fou ten zijn gemaakt waardoor er nau welijks contracten zijn afgesloten. Hij is ervan overtuigd dat veel on dernemers een abonnement zou den hebben genomen als ze bena derd waren, direct na het schoon maken van hun gevel. Dat is tot zijn spijt niet gebeurd waardoor de animo is verdwenen. Binnen zijn vereniging wordt binnenkort opnieuw gepraat over het aangaan van een schoonmaakabonnement door de individuele ondernemers. Bij de gemeente leeft het idee om ondernemers toch te verplichten hun gevels schoon te houden. Doen ze dat niet, dan zou de ge meente een schoonmaker kunnen inhuren en de kosten vervolgens verhalen op de eigenaars. Boers be twijfelt qchter of de meerderheid van de gemeenteraad akkoord gaat met zo'n dwangmaatregel. O meer foto's op www.pzc.nl/walcheren MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg schakelt een advocaat in om de kosten te verhalen op be trapte minderjarige graffitispui ters. Volgens beleidsambtenaar openbare orde en veiligheid Hans Hubregtse lukt het tot nu toe niet om in goed overleg de jongeren en/of hun ouders te laten betalen voor de geleden schade. Recent is wel een volwassen Mid delburgse man door de politierech ter veroordeeld tot het betalen van 535 euro. Hij was op 13 november van het vorige jaar op heterdaad door de politie betrapt terwijl hij graffiti aanbracht in het fietstun- neltje bij de Koudekerkseweg/- Stromenweg. Voorzover de politie kon nagaan was dat de eerste maal dat hij zich op die manier uitte. Politie en gemeente hebben een fo toboek met daarin alle graffiti, ook de tekens die al door een schoon maker zijn verwijderd. Zodra ie- paand wordt opgepakt wordt geke ken of hij meer tekens gezet heeft in de stad. Volgens Hubregtse is het geen pro bleem de schade te verhalen bij volwassenen graffitispuiters. An ders ligt dat bij de minderjarigen die vorig jaar zijn betrapt. Vooral als ze tussen de veertien en zes tien zijn. Dan zijn ouders in lang niet alle gevallen aansprakelijk voor de schade die hun kinderen veroorzaken. De gemeente legt zich daar echter niet bij neer en heeft nu de huisad vocaat opdracht gegeven de finan ciële schade toch te verhalen. „Want wij vinden dat de veroorza kers van schade aangepakt moeten worden", verklaart Hubregtse. „Wij vinden niet dat de gemeen schap op moet draaien voor de kosten van verwijderen." MIDDELBURG - Met de aanhouding van een 20-jarige man uit Vlissin- gen, een 25-jarige man uit Middel burg en een 24-jarige vrouw uit Vlissingen denkt de politie Zee land meer dan 35 inbraken op Wal cheren te hebben opgelost. De mannelijke verdachten gingen bijna dagelijks op dievenpad in met name schoolgebouwen, bedrij ven en winkelpanden. De vrouw deelde de opdrachten uit tot enke le van de inbraken en verkocht de gestolen goederen door. De buit bestond uit onder meer computer apparatuur en contant geld. Het was één van de spullen, die een agent ergens aantrof die tot de ontraadseling leidde. De inbraken zijn gepleegd vanaf af gelopen zomer tot het moment van de aanhouding, op 13 januari. Uit pure voorzichtigheid met infor matie brengt de politie het nu pas naar buiten. Alledrie de verdach ten zijn al voorgeleid in de recht bank. Zij zitten in bewaring. Een deel van de buit is teruggevon den. Dat is onder meer de rottwei ler die in november werd meege nomen bij een autobedrijf in Mid delburg. Agenten troffen de hond, intussen geen puppy meer, aan bij één van de verdachten thuis. Het beestje is inmiddels - gezond en wel - terug bij zijn baasje. ZEEUWSE Aan het begin van het schooljaar is het de gewoonte van een lerares op een middelbare school in Goes leerlingen een naamlijst in te laten vullen. Ter controle neemt de do cente bij aanvang van elke les alle namen door. Het viel haar op dat één leerling nooit aanwezig was, een scholier genaamd jaap Stam Toch leverde jaap Stam op een goe Tip? redactie@pzc.nl de dag een werkstuk in. Maar in de klas bleef hij weg. De lerares was het zat en stapte naar de con rector, tevens veiligheidscoördina tor. Hij legde haar uit wie Jaap Stam echt is, een voetballer. Terug in de klas bekende een leerling zijn naam op de lijst gezet te hebben. De lerares was perplex: „En zijn werkstuk was nog wel zo goed." - zoals hier in het Geeregebied - neemt weer toe, stelt foto Ruben Oreel De vervuiling van de Middelburgse binnenstad door graffiti de gemeente teleurgesteld vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19