f terf [rond Tussen slangenkoppen en tijgerjagers '24 uur per dag, 7 dagen per week service aan huis En sinds ik m'n Bipper heb zeg ik er altijd bij: gegarandeerd.' 1 0 Woensdag 18 februari 2009 PZC Chinese massagesalons rukken op als dekmantel voor prostitutie, foto GPD Achter facade schuilt in Chinese gemeenschap veel ellende en misdaad. door Jan Salden De Chinese gemeenschap in Nederland staat te boek als gesloten en is vooral be kend van de restaurants waar je voor weinig geld veel krijgt. Maar achter die facade gaat veel ellende en criminaliteit schuil, tot moord en doodslag aan toe. Criminoloog Dirk Korf dook onder in de we reld van 'slangenkoppen' en 'tijger jagers'. Guo (24) is illegaal in Nederland. Zijn geld verdient hij in de gokhal. Hele dagen hangt hij rond in amu sementscentra, zijn ogen gericht op de fruitautomaten. 'Tijgers', zo als de apparaten door Chinezen worden genoemd. Guo is een 'tijgerjager'. Het enige wat hij moet doen is letten op wie waar speelt en hoeveel geld de spe ler in de machine gooit. Wie ver stand heeft van de automaat kan precies voorspellen wanneer het apparaat het prijzengeld uitkeert. „Als een speler niets wint, is de kans groot dat de volgende wel prijs heeft. Op zo'n moment ga ik spelen en win een paar tientjes." Guo's dagopbrengst kan daardoor oplopen tot zestig euro. Daarvan 1 mag hij niet alles zelf houden. Een substantieel deel moet hij afstaan aan de 'maffia', als 'beschermings- geld'. Guo is één van de vele tien tallen Chinezen die criminoloog Dirk Korf, verbonden aan de Uni versiteit van Amsterdam, sprak voor zijn onderzoek 'Slangenkop pen en tijgerjagers'. In opdracht van de politie dompelde hij zich samen met drie collega's jarenlang onder in de Chinese gemeenschap in Amsterdam en Utrecht. De be vindingen verschijnen binnenkort en moeten de politie helpen bij het bestrijden van criminaliteit binnen de Chinese gemeenschap. Het verhaal van Guo is maar een voorbeeld van parallelle wereld waarin de Chinezen in Nederland leven. Nederlandse casinobezoe kers zullen amper iets van de be schreven gokpraktijken merken. Geslotenheid is de voornaamste re den waarom de Chinezen ook "voor de politie nog een 'blinde vlek' vormen, aldus Korf „Infiltre ren is lastig. Ze laten niet snel ie mand toe." Wat de opsporing extra bemoeilijkt, is dat criminali teit vaak in eigen kring plaats vindt. De politie hoort daar lang niet altijd wat van. Slachtoffers durven simpelweg geen aangifte te doen, uit angst voor represailles. De straffen in Nederland zijn in de ogen van veel Chinezen laag, daders staan binnen een mum van tijd weer vrij op straat. Ook de Chi nezen zelf zijn alert op de aanwe zigheid van de politie. „Duistere zaken bespreken ze het liefst in een Chinees restaurant", zegt Korf. „Blanke politieagenten vallen daar snel op." Daarnaast blinken Chine se criminelen uit in subtiliteit. Af persing vindt niet plaats met veel machtsvertoon, maar door het overhandigen van een rode geluks- enveloppe. De andere gasten in het restaurant hebben vaak niet eens door wat er onder hun ogen gebeurt. Illegale werknemers vormen de smeerolie van de 'Chinese' econo mie in Nederland. Lange tijd wa ren ze de drijvende kracht achter de vele (afhaal-)restaurants. Nu die moeilijke tijden doormaken door de strenge controle op illega le werknemers, verschuift de illega le arbeid naar andere sectoren. Daarbij springt er volgens Korf één het meest in het oog: de 'beau tybranche'. Vooral in de grote ste den zijn nagelstudio's en kap- en 'Illegalen worden moedwillig gebruikt voor vuile klusjes, soms zelfs voor liquidaties' massagesalons de afgelopen jaren als paddenstoelen uit de grond ge schoten. De massagesalons bieden nog wel eens meer dan een voet- of rugmassage alleen. Zo kunnen mannen er terecht voor 'special service', soms in 'badkamerachtige ruimtes'. „Dat zijn dus verkapte bordelen", zegt Korf Soms wor den vrouwen gedwongen hun lichaam te verkopen, anderen kie zen er juist zelf voor. „Het is een methode om snel veel geld te ver dienen." Die verdiensten zijn hard nodig, omdat illegale Chinezen met hoge schulden kampen. Voor hun reis naar Europa waren ze af hankelijk van mensensmokkelaars, aan wie ze vele duizenden euro's hebben betaald. Korf: „Ze beschou wen deze 'slangenkoppen' niet eens als criminelen, maar als hel den aan wie ze veel zijn verschul digd." Hun status maakt illegalen kwetsbaar tegenover de Chinese maffia, constateert Korf. Zo wor den zij moedwillig gebruikt voor de vuile klusjes, soms zelfs voor li quidaties. Want onderlinge conflic ten zijn er volop, vaak tussen groe pen uit verschillende provincies van China. Hoeveel Chinezen er precies illegaal in Nederland geves tigd zijn is niet bekend, maar schat tingen lopen in de duizenden. Wie geluk heeft vliegt met verval ste documenten rechtstreeks naar Europa. Anderen zijn aangewezen op mensensmokkelaars. Politie en justitie hebben meer zicht gekre gen op de mensensmokkel door de Dover-zaak in juni 2000. Tij dens de overtocht naar Engeland achterin een vrachtwagen overle den 58 illegale Chinezen. Uit on derzoek bleek dat het transport was geregeld vanuit Rotterdam door een Chinese vrouw. - K. de Vries, slotenmaker. De Peugeot Bipper. Heel betrouwbaar. VOORDEEL OP DE BIPPER. Tijdelijk krijgt u bij de Bipper, International Van of the Year ?009, een reparatie- en onderhoudscontract voor maar I cent per kilometer. Kijk op peugeot.nl voor meer informatie over de aanbiedingen op de Bipper. Een bedrijfsauto van Peugeot is nu eenmaal heel betrouwbaar. Zo kunt u uw klanten zonder problemen de service bieden die u ze graag wilt bieden. Tijdelijk biedt de Peugeot-dealer extreem veel voordeel op de Bipper en op de Partner, Expert en Boxer. Bovendien zijn alle modellen momenteel uit voorraad leverbaar. Kijk voor de voorwaarden op peugeot.nl en kom snel langs voor een proefrit! PEUGEOT BEDRIJFSAUTO'S. VAN PROFESSIONALS, VOOR PROFESSIONALS. PEUGEOT De Peugeot Bipper is er vanaf 8.990,-. excl. btw, bpm, kosten ri|klaarmaken, verwijderingsbijdrage en leges. Operational adviesleaseprijs vanaf 289.- excl. btw, excl. vervangend vervoer, looptijd 48 mnd/20.000 km per jaar. De aanbiedingen zijn geldig bij aankoop van een nieuwe Bipper uit voorraad van 16 februari tot en met 31 maart 2009. Wijzigingen voorbehouden. w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10