Aanval VS eist dertig levens Mysterieuze botsing kernonderzeeërs stipreizen.nl Allerlaagste prijsgarantie...j Franse visser vangt dode buitrug 8 Dinsdag 17 februari 2009 PZC Raketten treffen huis van lokale commandant Taliban in Pakistan. PESHAWAR - Een Amerikaanse ra- ketaanval op een huis in het dis trict Kurram in het noordwesten van Pakistan heeft gisteren aan minstens dertig mensen het leven gekost. Volgens ooggetuigen werd het huis getroffen door drie raket ten van onbemande toestellen. Het huis behoorde toe aan een lo kale Taliban-commandant. Kurram grenst in het westen aan Afghanistan en ligt ten zuiden van het district Khyber met de Khyber- pas die toegang geeft tot Afghanis tan. Een inwoner van het dorp Baggan, Rehman Ullah, zei dat hij PW Bij een raketaanval door de VS in het westen van Pakistan zouden dertig mensen zijn omgekomen. In het gebied is gisteren de isla mitische wet ingevoerd. voor de aanval verscheidene onbe mande toestellen in de lucht had gezien. Hij zag dat dertig lichamen waren geborgen. Een plaatselijke militie heeft in de dorpsbazaar der tig doodskisten besteld, zegt de Pa kistaanse inlichtingendienst. De Pakistaanse regering heeft giste ren ingestemd met het invoeren van de islamitische wet, de sharia, in een groot gedeelte van Noord- west-Pakistan. Tegelijkertijd is be sloten een militair offensief in de ze Swatvallei-regio op te schorten. De maatregelen hebben ten doel een opstand van Pakistaanse stam men, die nauw verbonden zijn met de Afghaanse Taliban, in te dammen. De Taliban in de Swat- vallei beloofden zondag een tien daags bestand in acht te nemen. In de praktijk betekent het invoe ren van de sharia een verbod op te levisie en muziek en op het afsche ren van de baard. Tevens mogen jongens en meisjes alleen maar naar koranscholen. Brits en Franse onderzeeër hebben tientallen kernkoppen. door Carel Goseling DEN HAAG - Is de wereld in de nacht van 3 op 4 februari aan een nucleaire ramp ontsnapt? De vraag stellen is al beangstigend. Het antwoord zal waarschijnlijk nooit gegeven worden. In die nacht botsten in de Atlan tische Oceaan twee onderzeebo ten op elkaar: de Franse Le Triom- phant S616 en de Britse HMS Van guard S28. Beide onderzeeërs va ren op nucleaire kracht. Beide heb ben raketten met tientallen kern koppen aan boord. Het incident werd zorgvuldig ge heim gehouden. De Franse onder zeeër raakte bij de klap een deel van het sonarsysteem kwijt, maar voer wel op eigen kracht terug naar de l'ile Longue op de rede van Brest (Bretagne). De HMS Van guard bereikte, ook op eigen kracht, de basis Faslane in het wes ten van Schotland. Hoe het tot de aanvaring midden in de Atlantische Oceaan heeft kunnen komen, is vooralsnog een raadsel. Experts schatten de kans op een botsing op één op een mil joen. Onderzeeërs gebruiken on der water sonar: een systeem waar mee geluidssignalen worden uitge zonden. Als die geluidsgolven een object raken, worden zij weer kaatst. Dat vangt het systeem op, waaruit valt op te maken wat zich onder water in de buurt bevindt en hoe ver weg het object is. Volgens betrouwbare bronnen heeft de bemanning van Le Triom- phant laten weten dat zij de HMS Vanguard 'gezien noch gehoord' heeft. Dat zou kunnen betekenen dat de HMS Vanguard stil lag en de motoren uitstonden, ofwel dat de Brit zo goed was afgeschermd dat de Franse sonar hem niet tij dig opmerkte. Binnen de Navo bestaat een cen traal systeem met informatie over vaarroutes van onderzeeboten, juist om onderlinge problemen te voorkomen. Frankrijk maakt ech ter formeel geen deel uit van de Navo. Zodoende wordt informatie over bijvoorbeeld Le Triomphant niet uitgewisseld en wisten de Brit ten zo niet van de aanwezigheid van de Franse onderzeeboot. Volgens voormalig onderzee boot-commandant J. van Waning kan er echter ook een heel andere reden voor de botsing zijn ge weest: de HMS Vanguard volgde Le Triomphant bij wijze van oefe ning of omdat de Britten dachten met een Russische onderzeeboot van doen te hebben. Mogelijk heb ben de Fransen geprobeerd de ach tervolgers af te schudden door een achtfiguur te varen, waarbij het tot Aut0 (voor sctaalvergelijking een botsing kwam. Lengte: Breedte: Gewicht: Bemanning: Topsnelheid: In gebruik sinds: HMS Vanguard S28 150 meter 12,8 meter 15.680 ton 135 man 46 km/uur augustus 1993 Triomphant S616 138 meter 12,5 meter 14.335 ton 111 man 46 km/uur maart 1997 Triomphant S616 infographicJD, CN Boze vrouw stapt uit rijdende auto BERLIJN - Een boze vrouw in Duits land is tijdens een echtelijke ruzie uit een rijdende auto gestapt. Het voertuig had op dat moment een snelheid van ongeveer tachtig kilometer per uur. De 33-jarige vrouw moest met hoofdwonden en ontvellingen naar een zieken huis. Wraak op immigranten na verkrachtingen ROME - Zo'n twintig gemaskerde mannen hebben in Rome vier Roe menen aangevallen. Vermoedelij ke was het een wraakactie voor en kele verkrachtingen door andere buitenlanders. Twee Roemenen zijn gewond naar het ziekenhuis af gevoerd. Gewonden door traangas in de klas KAMP-LINTFORT - Een vijftienjarige scholier heeft gisteren traangas ge spoten in een klaslokaal in het Duitse Kamp-Lintfort. TXvintig leerlingen raakten gewond, zeven tien moesten met geïrriteerde ogen en luchtwegen naar het zie kenhuis. De scholier zou zijn ge dwongen door een andere leerling. Veel gewonden bij treinbotsing Tsjechië PRAAG - Twee treinen zijn gisteren in Tsjechië frontaal op elkaar ge botst. Daarbij vielen zeker 43 ge wonden. Het ongeluk gebeurde ruim driehonderd kilometer ten oosten van Praag. Volgens de auto riteiten was een van de treinen te vroeg van het station vertrokken. CHERBOURG - Het overschot van een uitgemergelde bui trug van achtduizend kilo ligt aan wal bij Omonvil- le-la-Rogue, in Noordwest-Frankrijk. Een Franse visser heeft het stoffelijk overschot van de buitrug in zijn net aangetroffen. Deze walvissoort begeeft zich zeiden in het Kanaal tussen Frankrijk en Groot-Brittannië. „Het is een historische gebeurtenis", aldus Gerard Muger van een Franse onderzoeksgroep. De buitrug was al dood toen het dier in de netten van de visser belandde. foto Jean-Paul Barbier/AFP Botsing nucleaire onderzeeërs HMS Vanguard S28 Begin deze maand zijn in de Atlantische Oceaan een Britse en Franse onderzeeër met elkaar in botsing gekomen. Beide vaartuigen voeren op nucleaire kracht en hadden raketten met kernkoppen aan boord. complete 15-daagse rondreis Vertrek april t/m okL IncL: vliegreis, taxen, 1 nacht Antalya, 8-daagse cruise o.b.v. volpension én k 6 nachten in het luxe Fame Residence a Lara***** o.b.v. All Inclusive! Zie stipreizen.nl/crcdf 3 Continenten Cruise Strand boek online of bel 020 - 66 22 222

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8