PvdA bezorgd over lot oude Sloelijn 'Veel kansen in de zorg' Museum bouwt zelf locomotief Akkoord over winkel in Kwadendamme GEVRAAGD ANTIEKE INBOEDELS Bpzc Dinsdag 17 februari 2009 25 ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74. 4331 PX Middelbur Tel. 0118 -650 680 wvvw.zeeuwsveilinghuis.nl Goes' raadslid wil weten wat er met oude tracé gebeurt. door Harmen van der Werf en Frank Balkenende goes - De PvdA-fractie in de Goe- se gemeenteraad wil van het colle ge van B en W weten wat er met de oude Sloegoederenlijn tussen Eindewege en het Sloegebied gaat gebeuren. De oude Sloelijn is eind septem ber vorig jaar buiten bedrijf ge steld na ingebruikname van het nieuwe Sloespoor. Dat is aange legd vanaf het Zeeuwse hoofd spoor tussen Lewedorp en Arne- muiden door de Quarlespolder naar Vlissingen-Oost. Spoorwegbeheerder ProRail wil in het voorjaar de opbouw van het voormalige goederenspoor tussen Eindewege en Vlissingen-Oost weghalen. Een deel van het materi aal, de spoorstaven, gaat naar Sto omtrein Goes-Borsele (SGB). De SGB wil de spoorstaven gebruiken voor onderhoud aan de eigen lijn tussen Goes en Hoedekenskerke. Ook wil de SGB de toeristenlijn uitbreiden, van Hoedekenskerke tot Oudelande. Wat er met de oude Sloelijn tus sen Eindewege en het Sloegebied gaat gebeuren, is nog niet vastom lijnd. De dorpsraad Heinkenszand heeft zich er met andere belang hebbenden over gebogen en heeft er inmiddels een notitie over ge schreven. Dit stuk wordt binnen kort aangeboden aan de gemeente Borsele. Verschillende ideeën liggen er: van het oude Sloespoor een fiets- an nex voetpad maken, met kunstwer ken bij de voormalige spoorweg overgangen als herinneringen aan de voormalige spoorlijn en bij 'Een pannenkoekenhuis in een wagon op het spoor, een hartstikke leuk plan' Heinkenszand een extra ontslui ting maken voor de vogelwijk die direct aan het spoor grenst. Het Goese PvdA-raadslid Gerard Heerebout vindt de discussie over de toekomst van het Sloelijntracé nogal ongestructureerd. Hij is bang dat als ProRail de boel op breekt, er mogelijk kansen voor re creatief gebruik verloren gaan. „Ik heb gehoord dat de molenaar in 's-Heer Arendskerke op een stukje spoor een wagon wil neer zetten. Hij wil daarin een pannen koekhuis beginnen. Een hartstikke leuk plan. We moeten voorkomen dat het plan in de kiem wordt ge smoord omdat er het spoor straks ineens wordt weggehaald. Ik vind dat er een afgewogen beslissing moet worden genomen", zegt Hee- rebout.De gemeenten Borsele en Goes waren in onderhandeling met ProRail over overname van het spoortracé. De Goese Pv dA-fractie wil nu dus weten wat daarvan de stand van zaken is. door Piet Kleemans scharendijke - De museumstich ting RTM gaat op basis van origine le bouwtekeningen zelf een histori sche stoomlocomotief nabouwen. Het gaat om een zogeheten 'Backertje', ook wel genoemd Koe- kedöze. Deze ontbreekt nog in de toch redelijk omvangrijke collectie van het trammuseum. Plet - bijna vierkante - model locomotief werd destijds gebouwd door Backer Rueb, toen een van de belangrijkste leveranciers van stoomlocomotieven aan de Neder landse stoomtrambedrijven. De 'koekedóze' bleef tot rond 1957 in productie. Hoewel er door Backer en Rueb (later Machinefabriek Breda) aar dig wat Koekedózen - exacte aan tallen zijn niet bekend - gebouwd zijn, is er geen enkel exemplaar meer overgebleven volgens voorzit ter Roel Sparreboom van de mu seumstichting. „De RTM had er destijds zeker een stuk of dertig, veertig, maar er is er niet één meer." Sparreboom en zijn medebestuur ders vinden dat een 'Backertje' toch niet mag ontbreken in de col lectie van het trammuseum aan de Brouwersdam. R&B Wonen en Borsele vinden elkaar over nieuw, 'beter' ontwerp. door Harmen van der Werf kwadendamme - In Kwadendam me komt dan toch aan de A. de Ko ningstraat een nieuw winkelpand voor Attent-supermarkt Verbeek. Woningstichting R&B Wonen is erin geslaagd een ontwerp te ma ken dat gisteren door de gemeente Borsele en haar kwaliteitscoördina tor met enthousiasme is begroet. De nieuwbouw krijgt de vorm van twee traditionele boerenschuren die passen bij de dorpskern van Kwadendamme. Eind vorig jaar stonden R&B Wo nen en de gemeente Borsele nog tegenover elkaar over de vormge ving van de nieuwe winkel. R&B Wonen had een goedgekeurd ont werp ingetrokken vanwege de ho ge kosten en vervangen door een - wat de gemeente noemde - 'platte doos'. Wat Borsele betreft kon dit niet door beugel. R&B Wonen heeft zich daarop be raden en het gisteren enthousiast ontvangen nieuwe ontwerp laten maken. Een omstreden, dure af scheidingsmuur is nu in het plan vervallen. R&B Wonen hoopt de tweede helft van dit jaar met de bouw te beginnen. Het wachten is nog op subsidie van 150.000 euro uit het provinciale potje Vitaal Plat teland. De gemeente heeft eenzelf de bedrag toegezegd om het plan haalbaar te maken. De Attent-supermarkt blijf tijdens de bouw in het oude pand aan de A. de Koningstraat. Als de nieuw bouw klaar is, wordt de oudbouw gesloopt. Hier komt parkeerruimte voor de winkel en omwonenden. R&B gaat in het aan de winkel ge koppelde woonhuis - nu nog van Verbeek - drie jongerenapparte- menten bouwen. Philips geïnteresseerd in nieuw Medisch Centrum Zeeland. door Emile Calon vlissingen - Een nieuw Medisch Centrum Zeeland op Vlissings grondgebied, daar is Philips zeer in geïnteresseerd. Volgens woordvoer der loost Maltha biedt zo'n nieuw ziekenhuis het concern de kansen alle ideeën die het heeft voor ver pleging, verzorging en medische inrichting uit te voeren. Philips zit met bouwbedrijf Heij mans in een consortium dat sa men met het Zwitserse consultan- cyconcern DaVaci plannen heeft om op Walcheren een nieuw zie kenhuis op te zetten. Vorige week maakte directeur Ar nold Slik DaVaci) bekend dat dat Medisch Centrum Zeeland op Vlis sings grondgebied komt. Of achter zwembad Vrijburg of tussen het Middelburgse winkelcentrum Mor- tiere en de A58. Een smalle strook grond daar is eigendom van Mid delburg maar ligt op Vlissings grondgebied. Tot nu toe wilde Slik alleen kwijt dat Philips en Heijmans deel uit maken van het consortium dat op Walcheren dat nieuwe ziekenhuis wil opzetten. Woordvoerders van Heijmans en Philips geven volmondig toe dat ze inderdaad betrokken zijn bij de ideeën voor het Medisch Centrum Zeeland. Heijmans omdat het voor dat concern, met de Walcher- se Bouw Unie als volle dochter, zeer interessant kan zijn het te bouwen. Philips om het in te rich ten. Philips is namelijk al lang niet meer het concern dat zich vooral toelegt op consument enelektronica en verlichting. Het fabriceren van apparatuur voor de 1^ Nieuw Waichers ziekenhuis is een kans voor Philips om nieuwe concepten voor inrich ting van ziekenhuis en patiën tenkamers uit te voeren. gezondheidszorg in de breedstee zin van het woord neemt een steeds belangrijkere plaats in. Zo wel apparatuur om ziekten -op te sporen, te behandelen en voor de nazorg. „We kunnen het hele zorg- traject begeleiden." Maltha zegt dat Philips, als het daadwerkelijk betrokken wordt bij de bouw, ook de kans krijgt nieu we concepten voor én de inrich ting én de verzorging van patiën ten uit te voeren. Maar ook de in richting van de patiëntenkamers met elektronica voor medische ver zorging en ontspanning biedt vol gens hem mogelijkheden die het wil aangrijpen. Volgens hem kan een deel van die elektronica ge combineerd worden zodat arts, verpleegkundige en patiënt ge bruik kunnen maken van dezelftie apparatuur. Philips en Heijmans hopen dan ook dat het ZMC er ooit komt. Da- Vaci-directeur Slik is ervan over tuigd dat het er per 1 januari 2012 staat. De oude Sloelijn kronkelt eenzaam en verlaten door de polder tussen Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73