effeweg.nl Een jongerendebat dat Werk moet uitgangspunt zijn in Zeeuwse havens €319,-j! supervoordelige busreizen 8 dagen Kastelenreis Loirevallei AIL INCLUSIVE 5 dagen Erzgebergtë en Dresden Debatteren is goed voor politici en autoverkopers Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 28 Dinsdag 17 februari 2009 PZC Hoogtepunten: The Londen Eye, Big Ben, Buckingham Palace, Westminster Abbey, St. Paul's Cathedral, Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Downingstreet, Tower of Londen, Windsor Castle, Harrods, Covent Garden. Inclusief: 2-4 hotelovernachtingen, 2-4 maal ontbijtbuffet, overtocht per boot Calais- Dover v.v., vervoer per Tourist Class touringcar Vertrek: o.a. 25 april, 12 juni, 24 juli, 5 oktober Hoogtepunten: bezoek Parijs, Chateau de Chambord, Chateau Chiverny, bezoek Tours, Loches, Chateau Villandry, Chateau Chenonceau, wijnproeverij Wijnchateau, Orléans 7 hotelovernachtingen, 7 maal ontbijt, 7 maal diner, vervoer per Comfort Class touringcar Vertrek: o.a. 23 maart, 6, 13, 27 april, 4 mei Hoogtepunten: Bastei, Köningstein, Altenberger Bergbaumuseum, stadswandeling Dresden o.l.v. een gids, Frauenkirche, boottocht op een stoomschip over de Elbe, Freiberg. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet, 4 maal dinerbuffet, 5 maal lunch (pakket), diverse dranken in het hotel, stadswandeling Dresden o.l.v. een gids, afscheidsdiner, vervoer per Tourist Class touringcar Jongeren debatteren in het provinciehuis. Over het provinciaal beleid en om de kunst van het debatteren. door René Schrier Tom is aan het woord, me vrouw De Koster. Gede puteerde Harry van Wave- ren is streng tijdens het provinciaal jeugddebat in het Mid delburgse provinciehuis. Een groep van 56 Zeeuwse leerlin gen uit het middelbaar onderwijs is maandagmiddag naar de Staten zaal gekomen om daar met enkele Statenleden te debatteren. Dat ver loopt - ongetwijfeld door de strak ke leiding van Van Waveren - in een wat formele sfeer. Maar het gaat wel ergens over. Want aan het eind van de discussies wordt be paald welke voorstellen van de jon geren door de politici 'meegeno men' worden en daadwerkelijk tot uitvoering komen. Aan het eind van de rit wordt dan ook de con clusie getrokken dat de provincie meer gaat doen aan informatie voor jongeren. Dat gebeurt via de website jouwzeeland.nl. Verder gaat de provincie op voorstel van Statenlid Marjan de Koster bij scholen meer aandacht voor sport en gezond voedsel vragen. Van Waveren blijkt zich goed voor bereid te hebben op het jongeren- debat. Zo weet hij dat informa tie-uitwisseling via sms'jes 'vet cool' is. Enkele tientallen meters verderop in hetzelfde provinciehuis wordt nog een jongerendebat gehouden onder de noemer 'longeren op weg naar het Lagerhuis'. Daar gaat het er wat onstuimiger aan toe. Vooral als de spreektijd bijna is af gelopen en de aanwezige jongeren luidkeels de seconden aftellen. Als of dat het leukste is van het hele debat. Maar deze jongeren debatte ren dan ook over stellingen als 'Ho ger onderwijs in Zeeland heeft geen toekomst', 'Een soa-test voor jongeren boven de 16 is verplicht' Tips om goed te debatteren en 'Militaire dienst wordt weer ver plicht'. Aan die discussies doen leerlingen van het Calvijn College, het Zeldenrust-Steelant College en Nehalennia mee. Het gaat er soms fel aan toe en ook al hebben de jongelui wellicht niets met de stel ling, ze verdedigen hem met hand en tand. Of vallen hem juist aan, als ze in het andere kamp zitten. Als ze opstaan betekent dat dat ze wat willen zeggen. Op een zeker moment staat de hele ploeg van het Calvijn College op. Het gaat over de verplichte dienstplicht en dat thema verdedigt die ploeg. Het wordt tijd dat jongeren respect wordt bijgebracht, is een van hun stellingen. Het mag niet baten. Ne halennia wint en gaat op t2 maart naar Amsterdam voor de volgende ronde. Om een goed debat te kunnen voeren moeten er inhoudelijke argumen ten worden aangedragen. Naast argumentatie is presentatie van wezenlijk belang voor iemand die debatteert. Daar zit een belangrijk deel van de overtuigingskracht in. Als je met een team debatteert denk dan van tevoren goed na over je strategie en voorkom dat je met z'n ailen maar wat staat te roepen. Hier uit blijkt ook dat een goede voorbereiding van groot belang is. Laat je niet door emoties leiden. De rede wint. Humor kan een belangrijk wapen zijn in een debat. En dan nog een tip voor na het debat: wees na afloop even goede vrien den. Frits Bloemberg, trainer/ gespreks leider van 'Jongeren op weg naar het Lagerhuis': Goed leren debatte ren is niet alleen van belang voor iemand die de politiek in wil. Ook als je later autoverkoper wil wor den kan je dat heel goed van pas komen. Je hoeft ook niet achter de stelling te staan. Dat is onderdeel van het spel. Het zal later in je baan ook wel eens gebeuren dat je iets voor je baas moet doen waar je niet ach ter staat. Dat leer je dus bij debatte ren. En je leert in een team wer ken, elkaar met argumenten onder steunen. En het is goed om te le ren je te verplaatsen in iemand an ders. Esther uit Nijmegen, van de Natio nale Jeugdraad: Voor ons is van be lang dat jongeren plezier krijgen in debatteren. Verder gaat het er om dat ze op een leuke manier in aan raking worden gebracht met de po litiek. Maar voorop staat dat ze er lol in moeten hebben. En ons de bat heeft het voordeel dat er op provinciaal niveau ook nog wat ge beurt met de aanbevelingen van de jongeren. Mirjam van de provincie Zeeland: Het zou natuurlijk leuk zijn als jon geren door het debat interesse krij gen voor de politiek. Dat ze interes se krijgen voor wat er leeft. Maar het is ook bedoeld om ze eens een keer kennis te laten maken met de provincie. Piet Hamelink (PvdA): „Dividend is niet heilig bij nieuwe activiteiten." door Ben Jansen MIDDELBURG - Een verzelfstandigd Zeeland Seaports moet de stimule ring van de werkgelegenheid na drukkelijk als doelstelling kiezen. „Het mag niet alleen gaan, zoals bij het Havenbedrijf Rotterdam, om veiligheid en bevordering van de economie in zijn algemeen heid", waarschuwde Piet Hame link (PvdA) gisteren in de Staten commissie economie en mobili teit. Hamelink maakte zijn opmerking bij de bespreking van het strate gisch plan van het Zeeuwse ha venschap. Hij verwees daarmee naar een uitspraak van directeur Hans Smits van het Havenbedrijf Rotterdam afgelopen vrijdag toen de Statencommissie in de Maas stad op bezoek was. Smits maakte toen duidelijk dat bij de verzelf standiging van het gemeentelijke havenbedrijf in Rotterdam de be vordering van de werkgelegenheid bewust uit de doelstellingen is ge schrapt. Argument: een havenauto riteit is geen werkgelegenheidsbe- drijf dat banen schept. In Zeeland zijn de havengebieden van Vlissingen-Oost en de Zeeuw- se-Vlaamse kanaalzone altijd uit drukkelijk als banenmotor gezien. En zo moet het ook, vond Hame link. „Het na te streven dividend is niet heilig als nieuwe activiteiten veel werk opleveren." Ook Leen Harpe (GL) en Harry van der Maas (SGP) lieten blijken dat bij Zeeland Seaports een accent op werkgelegenheid moet blijven lig gen, bijvoorbeeld door naast de overslag ook de industrie in de ha vengebieden te koesteren. Zeeland Seaports mag naar de mening van een deel van de Zeeuwse Staten niet alleen naar veiligheid en algemene economi sche ontwikkeling kijken. Sjoerd Heijning (WD) en Bas Feij- tel (CDA) vroegen zich desge vraagd af of het wel mogelijk is een naamloze vennootschap - de beoogde ondernemingsvorm van Zeeland Seaports - als doelstelling mee te geven dat vooral op groei van banen moet worden gelet. Ze wezen erop dat - in het geval van Rotterdam - bevordering van de economie een containerbegrip is, waarin ook de ondersteuning van banengroei past. Feijtel en Ad Dorst (SGP) vonden dat Zeeland Seaports in het strate gisch plan niet al te veel nadruk op de ontwikkeling van de contai neroverslag mag leggen. Ze had den het in dit verband over het wedden op één paard. Feijtel vond dat in het plan ook gloedvolle woorden kunnen worden gewijd aan de agri- en foodsector en acti viteiten die zijn gebaseerd op biote chnologie. Heijning wees erop dat 7 kredietcri sis of niet - één ding duidelijk is: de toekomst zit in containers. Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. (rnlc nmpn^rpi7Pn mnnpliils) rusiuus zj, iu ivieuwizustri. (ook groepsreizen mogelijk) yj n"h°» nor evl rocomonnndrncton fS! w TOUIDNGCAX W BEDRIJF Genoemde prijzen zijn per persoon, excl. reserveringskosten, entreegelden en eventuele toeslagen Fouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64