Kritisch advies over Schorebrug Asielzoekers Middelburg de wijk in Philips: veel kansen in de zorg Betere plek plaat De Ruyter s PZC Dinsdag 17 februari 2009 2 7 Provinciale commissie ziet betonfïrma's liever in Vlissingen-Oost. door Harmen van der Werf KRUININGEN - De aanleg van een nat bedrijventerrein in de polder Schorebrug bij Kruiningen kan op weinig enthousiasme rekenen van de provinciale commissie omge vingsbeleid (pco). Volgens de pco is het beter de Goe- se betonbedrijven die naar Schore brug zouden moeten verkassen, in Vlissingen-Oost of aan de Vlissing- se buitenhaven onder te brengen. Havenschap Zeeland Seaports on derzoekt dit momenteel. Alleen als die studie geen oplossing biedt, 'lijkt Schorebrug een geschikte lo catie voor de Goese bedrijven', al dus de adviescommissie voor Ge deputeerde Staten. De pco - waarin onder meer werk geversorganisatie BZW, de Kamer van Koophandel, de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) en het ministe rie van Vrom zitten - plaatst daar bij wel behoorlijk kritische opmer kingen. De provincie heeft vorig jaar nog een nota gemaakt, Ven sters op Zeeland, waarin zij pleit voor behoud van open landschap pen langs hoofdwegen. 'Met de uit breiding van bedrijventerrein Nis- hoek aan de noordzijde van de A58 bij Kruiningen en Schorebrug aan de zuidzijde is hier nauwelijks nog sprake van een onbelemmerd uitzicht', stelt de pco op basis van Vensters op Zeeland. Provinciale commissie omge- vingsbeleid (pco) noemt Schore brug 'een geschikte locatie' voor Goese betonbedrijven, maar al leen als er geen alternatief is. Twijfels heeft de commissie ook bij de waarde van Schorebrug voor de binnenvaart. De overheid wil het vervoer over water bevorde ren, omdat dit milieuvriendelijk is. Den Haag heeft daarom zes mil joen euro subsidie voor Schore brug in het vooruitzicht gesteld. Schorebrug is echter 'slechts een oplossing voor lokale knelpunten met betrekking tot watergebonden bedrijvigheid', geeft de pco aan. Om de binnenvaart te promoten, moet er op de langere termijn in Zeeland meer gebeuren, met een locatie in of bij de zeehavengebie den Vlissingen-Oost, de Vlissingse buitenhaven en Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Als Schorebrug toch nodig blijkt te zijn, dan zou, vindt de pco, alleen het natte deel er moeten komen en niet het droge deel. Zo'n bedrij venterrein hoort daar niet. 'Die moeten met voorrang worden ont wikkeld bij bestaande bedrijventer reinen'. Zonder droog deel wordt het tekort op Schorebrug twee mil joen euro hoger. Vanavond beslist de raad Reimers- waal over eventuele medewerking aan Schorebrug. Gemeente vindt spreiding beter dan samen in een centrum. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Asielzoekers moeten vanaf 2011 de wijken in, vindt de gemeente Middelburg. Daarmee komt over twee jaar een einde aan het centrum bij de Stromenweg. Het contract dat Middelburg heeft met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) loopt in fe bruari 2011 af en het voormalig Ar duinterrein waar het Middelburg se asielzoekerscentrum nu is geves tigd, is bestemd voor woning bouw: een dubbele aanleiding voor de gemeente om het asielbe leid te veranderen. Asielzoekers moeten niet meer met honderden tegelijk op één plek en aan de rand van de stad worden gehuisvest, maar ver spreid over de stad in kleinere con centraties. De gemeente is aan het kijken naar geschikte locaties voor in totaal 450 asielzoekers. De huisvesting van asielzoekers zo als die nu is, is 'niet meer verant woord', vindt de gemeente. De woningen moeten beter en asiel zoekers moeten meer betrokken worden bij de samenleving. De ruim 500 asielzoekers die er nu zijn, wonen verdeeld over ver schillende gebouwen op het ter rein. Er staan acht gebouwen van twee verdiepingen en vier zoge noemde W-woningep van één ver dieping. In elk van de acht twee- laagsgebouwen zijn acht apparte menten voor telkens acht perso nen. Per appartement zijn vier slaapkamers en er is een gemeen schappelijke huiskamer, keuken, badkamer en wc. In deze apparte menten wonen zowel gezinnen Asielzoekers krijgen wekelijks 52 euro voor boodschappen en kleding als alleenstaanden. Er wordt gepro beerd mensen met eenzelfde land van herkomst bij elkaar te plaat sen. Ook worden mensen van ver schillende sekse die elkaar niet kennen, in principe niet in één slaapkamer ingedeeld. De W-wo ningen zijn groter; hier is plaats voor achttien mensen. Per wo ning zijn er een huiskamer, een keuken, negen slaapkamers, twee badkamers en twee wc's. In deze woningen worden voornamelijk alleenstaande mannen geplaatst. De bewoners zorgen voor hun ei gen huishouding. Bij aankomst in het centrum ontvangen ze lakens en handdoeken. Daarna krijgen ze wekelijks een bedrag voor bood schappen en kleding (52' euro voor een volwassene). Kinderen vanaf vijf jaar gaan naar de Ravensteinschool in Vlissin- gen. longeren volgen voortgezet onderwijs in Middelburg of Vlis- singen. Volwassenen die een half jaar in Nederland zijn, mogen 24 weken per jaar betaald werk doen. Bedrijf geïnteresseerd in nieuw Medisch Centrum Zeeland. door Emiie Calon VUSSINGEN - Een nieuw Medisch Centrum Zeeland op Vlissings grondgebied, daar is Philips zeer geïnteresseerd in. Volgens woord voerder Joost Maltha biedt zo'n nieuw ziekenhuis het concern de kansen alle ideeën die het heeft voor verpleging, verzorging en me dische inrichting uit te voeren. Philips zit met bouwbedrijf Heij- mans in een consortium dat sa men met het Zwitserse consultan- cyconcern DaVaci plannen heeft om op Walcheren een nieuw zie kenhuis op te zetten. Vorige week maakte directeur Arnold Slik (Da Vaci) bekend dat dat Medisch Cen trum Zeeland op Vlissings grond gebied komt: achter zwembad Vrij burg of tussen het Middelburgse winkelcentrum Mortiere en de A58. Een smalle strook grond daar is eigendom van Middelburg maar ligt op Vlissings grondgebied. Philips is al lang niet meer het con cern dat zich alleen toelegt op consumentenelektronica en ver lichting. Het fabriceren van appara tuur voor de gezondheidszorg neemt een steeds belangrijkere plaats in. Het gaat om zowel appa ratuur om ziekten op te sporen, te behandelen en voor de nazorg. Maltha zegt dat Philips, als het daadwerkelijk betrokken wordt bij de bouw, ook de kans krijgt nieu we concepten voor én de inrich ting én de verzorging van patiën ten uit te voeren. VUSSINGEN - De gedenkplaat die vorig jaar tijdens Sail de Ruyter werd onthuld als eerbetoon aan Michiel de Ruyter omdat die 26 Hongaarse predikanten bevrijdde, krijgt een nieuwe plaats op de sok kel, van het standbeeld in Vlissin- gen. De plaquette lag slecht zicht baar bij het hekwerk voor de sok kel. Vlissingen vindt dat de plaat een prominentere plaats verdient. Om de plaquette te bevestigen, wordt een nieuw bevestigingsfra me gemaakt. In het asielzoekerscentrum in Middelburg wonen momenteel ruim vijfhonderd mensen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63