PvdA bezorgd over Sloelijn 't Stoofje nauw verbonden met Ramp Buren voorkomen komst Leger des Heils GEVRAAGD ANTIEKE INBOEDELS David Schnitter op Scheldejazz Homo's gezocht voor gastlessen s PZC Dinsdag 17 februari 2009 25 ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74. 4331 PX Middelburg Tel. 0118 -650 680 \V WW.ZE HU WSVEILINGHUIS.NL Ouwerkerkse basisschool speelt belangrijke rol in dorp. De PZC belicht in een serie de kleine scholen op Schouwen-Duiveland. Vandaag: obs 't Stoojje in Ouwer- kerk. door Marijke Vael OUWERKERK - Het feit dat het schoolgebouw naast de begraaf plaats staat is toeval. De betrokken heid met de slachtoffers van de Watersnoodramp is wél een be wuste keuze. Jaarlijks, in de aan loop naar 1 februari, wordt dat stukje geschiedenis behandeld in de hoogste groepen van de Ouwer kerkse openbare basisschool 't Stoofje. „De ramp is een essentieel onderdeel van het dorp. Daarom besteden we er elk jaar aandacht aan in het kader van geschiedenis uit de eigen omgeving", vertelt schooldirecteur Hans Schreurs. Een initiatief dat aansluit bij de be levingswereld van veel leerlingen, zo blijkt. „Mijn opa vertelt soms over de ramp. Hij heeft het zelf meegemaakt", weet Romy Brou wer uit groep 7/8. Zij is niet de eni ge. Uit reacties van een aantal kin deren blijkt dat zij van hun groot ouders persoonlijk hoorden hoe in 1953 het water kwam en de dijken braken. „Ik virid het heel erg. De mensen die dat meemaakten hebben er veel verdriet door gehad. Daarom is het heel goed dat wij daar ieder jaar even aan denken", vindt Romy. Dat gebeurt op 't Stoofje aan de hand van een leskist over de ramp. Daarin zitten grote Openbare basisschool 't Stoofje zwart-wit foto's van de watersnoo dramp, boeken, krantenknipsels en dvd's waarop overlevenden hun verhaal vertellen. Meester Leo de Keijzer van groep 7/8 praat daar over met zijn leerlingen, waarna de kinderen hun gevoelens ver woorden in een gedicht of verhaal tje. De leerlingen lezen hun schrijfsels persoonlijk voor op de begraaf plaats, tijdens de herdenking die daar jaarlijks op 1 februari wordt gehouden. Zij leggen ook een krans bij het herdenkingsmonu ment voor de slachtoffers van de ramp. „Dat wordt ongelooflijk ge waardeerd. Dat merken we met na me aan de reacties van oudere dor pelingen die bij de herdenking zijn", weet Hans Schreurs. De geschiedenis van de watersnoo dramp wordt op school ook ge bruikt om stil te staan bij (waters noodrampen die zich afspelen in andere delen van de wereld. „Het is belangrijk dat kinderen beseffen dat we hier fn Nederland relatief veilig leven en dat het niet vanzelf sprekend is dat we het hier zo goed hebben. Zo leren ze relative ren." 't Stoofje vormt volgens Schreurs een essentieel onderdeel van Ou- werkerk. „We onderhouden goede contacten met alle organisaties en verenigingen op het dorp, zoals de ouderensoos, muziekvereniging, sportvereniging en dorpsraad. Re gelmatig worden via die samenwer king activiteiten georganiseerd", stelt Schreurs. Zo treden leerlin gen op tijdens de jaaruitvoering van de dorpsfanfare en komt het 'hele dorp' kijken als op school een musical wordt opgevoerd. TERNEUZEN - De organisatie van Scheldejazz, het jaarlijkse jazzfesti val in Terneuzen, heeft tenorsaxo fonist David Schnitter vastgelegd. De Amerikaan is bekend gewor den door zijn optreden in Art Bla- key's Jazz Messengers, in de twee de helft van de jaren '70. Schnitter treedt vrijdagavond 5 juni op in Porgy en Bess met het trio van pianist Edgar van Asselt. Schnitter (1948) is overigens ook bekend van zijn samenwerking met de trompettisten Red Rodney en Freddy Hubbard. Scheldejazz 2009 staat op het pro gramma van donderdag 4 tot en met zondag 7 juni. De organisatie is de komende weken druk doen de om het programma van het vierdaagse muziekevenement ver der in te vullen. THOLEN - Het COC West-Brabant en Tholen is op zoek naar vrijwilli gers, die op scholen voor voortge zet onderwijs gastlessen willen ver zorgen over (omgaan met) homo seksualiteit. De regionale afdeling van de belan genvereniging voor homo's heeft nu zeven vrijwilligers, maar dat is te weinig om aan de vraag te vol doen. Volgens het COC vragen steeds meer scholen in de regio een gastles aan. Van vrijwilligers wordt verwacht dat ze stevig in de schoenen staan en voor een klas durven te vertel len over hun coming out. Meer informatie is te vinden op de website www.cocbergenop- zoom.nl. Obs 't Stoofje is gevestigd in een schoolgebouw dat in 1982 werd ge bouwd aan de rand van Ouwerkerk. Voordien stond het schoolgebouw op de dorpsring. Alle kinderen uit het dorp gaan naar 't Stoofje. Ongeveer twintig procent van de ruim 70 leerlingen komt uit omliggende dorpen. De naam 't Stoofje is afgeleid van meestoof; een soort schuur waar in het begin van de vorige eeuw meekrapwortels werden gedroogd en verwerkt tot rode kleurstof. Er waren op Schouwen-Duiveland meerdere meesto- ven. 't Stoofje speelt een belangrijke rol in het dorp. De leerlingen treden on der andere op tijdens de jaaruitvoering van de fanfare en nemen deel aan de herdenking van de Watersnoodramp. Gemeente Tholen gaat op zoek naar andere stek voor vestiging. SINT-MAARTENSDIJK - Het Leger des Heils mag van de gemeente Tho len geen dienstencentrum begin nen in een loods aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. De twee par tijen gaan samen op zoek naat een alternatieve locatie. Het Leger des Heils wil een vesti ging op Tholen, omdat vanuit die gemeente steeds meer hulpvragen komen. Ze wil graag in de bewus te loods, maar dat mag volgens be- stemmingsplanregels niet. Het college wilde voor vijfjaar vrij stelling verlenen, maar daar kwa men bêzwaren tegen van omwo nenden. Eén daarvan is gegrond verklaart. Daardoor zegt het Thoolse college niets anders te kunnen dan het verzoek tot vrijstelling alsnog af te wijzen. Burgemeester en wethou ders zeggen die situatie zeer te be treuren. Ze willen samen met het Leger des Heils zoeken naar een al ternatieve locatie voor een vesti ging- Goes' raadslid wil weten wat er met oude tracé gebeurt. door Harmen van der Werf en Frank Balkenende GOES - De PvdA-fractie in de Goe- se gemeenteraad wil van het colle ge van B en W weten wat er met de oude Sloegoederenlijn tussen Eindewege en het Sloegebied gaat gebeuren. De oude lijn is vorig jaar buiten bedrijf gesteld na ingebruik name van het nieuwe Sloespoor door de Quarlespolder naar Vlis- singen-Oost. Spoorwegbeheerder ProRail wil in het voorjaar de opbouw van het voormalige goederenspoor tussen Eindewege en Vlissingen-Oost weghalen. Wat er met de oude Sloelijn gaat gebeuren, is nog niet vastomlijnd. Verschillende ideeën liggen er: van het spoor een fiets- annex voetpad maken, met kunstwerken bij de voormalige spoorwegovergangen als herinneringen aan de voormali ge spoorlijn en bij Heinkenszand Het Goese PvdA-raadslid Gerard Heerebout wil weten wat er met het oude tracé van de Sloelijn ge beurt. Hij mist daarover een dui delijke discussie. een extra ontsluiting maken voor de Vogelwijk die direct aan het spoor grenst. Het Goese PvdA-raadslid Heere bout vindt de discussie over de toe komst van het Sloelijntracé nogal ongestructureerd. „Ik heb gehoord dat de molenaar in 's-Heer Arends- kerke op een stukje spoor een wa gon wil neerzetten. Hij wil daarin een pannenkoekhuis beginnen. Een hartstikke leuk plan. We moe ten voorkomen dat het plan in de kiem wordt gesmoord omdat er het spoor straks ineens wordt weg gehaald. Ik vind dat er een afgewo gen beslissing moet worden geno men", zegt Heerebout. Leerlingen van groep 7/8 van obs 't Stoofje verdiepen zich met meester Leo de Keijzer in de leskist over de watersnoodramp. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61