betekent niet voor iedereen crisis Prijsvcrla markt in iging brengt beweging Walcheren kampt met golf aan overvallen Borden rond N57 moeten nieuw 'drijfzandongeluk' voorkomen Rijvaardigheid 55-plussers testen bij WN s PZC Dinsdag 17 februari 2009 23 'Mensen zien de sombere wolken wel hangen. Het is nu menens' Lucas Roosse, Roosse Re-Integratie Adviesbureau 'We zien de crisis als een kans' Anneke Smits, voorzitter Vekabo kring Schpuwen-Duiveland Het zijn moeilijke tijden voor ondernemers. Door de economische crisis moeten ze flink bezuinigen. Toch biedt de malaise ook perspectief. door Dewi Gigengack Het is niet zo dat ze de af gelopen maanden be stormd zijn door nieu we leden. „Helaas", zegt pr-medewerker van Biblioos- terschelde Anne Eijnwachter. „Het effect van de crisis zal bij ons sub tieler zijn omdat het in tegenstel ling tot bijvoorbeeld de auto-indus trie om veel kleinere bedragen gaat. Misschien dat we er op de langere termijn wel iets van mer ken. Maar we zijn er zeker mee be zig." Biblioosterschelde, de Zeeuwse Bi bliotheek, de Openbare Biblio theek Vlissingen en de Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen willen inspe len op de economische crisis, met de gedachte dat mensen kunnen besparen op het kopen van boe ken door lid te worden van de bieb. De Zeeuwse bibliotheken foto Dirk-Jan Gjeltema door Theo Giele middelburg - Waarschuwingsbor den en een afzetting met palen en lijnen moeten het publiek ervan weerhouden het werkterrein van de nieuwe N57 bij Middelburg te betreden. Afgelopen zondag kwam een twaalfjarige jongen vast te zit ten in het drassige zand tussen de Nieuwlandseweg en de wijk Mor- tiere. Hij was met twee andere buurtkinderen van t2 en 13 jaar op het terrein, waar de aanleg van de N57 wordt voorbereid. De jongen moest door de brandweer uit zijn benarde positie worden bevrijd. Het incident was voor burgemees ter Koos Schouwenaar aanleiding om contact te laten opnemen met opdrachtgever Rijkswaterstaat. Die was al met de aannemerscombina- gaan begin maart praten over een gezamenlijke wervingsactie. „Een landelijke actie zou nog beter zijn", vindt Eijnwachter. „Klein schalige acties hebben namelijk weinig effect. Toch zal het voor ons best moeilijk zijn om zo'n on voorziene campagne op poten te zetten, omdat we afhankelijk zijn van een budget dat vorig jaar april al is vastgesteld. Als het niet door gaat, gaan we onszelf sowieso zo veel mogelijk laten zien bij de activitei ten die we organi seren." Niet alleen de bi bliotheken, maar ook andere branches merken voor delige gevolgen van de crisis, of proberen hun mogelijkheden te benutten. De vereniging van kam- peerboeren Vekabo verwacht een stijging van het aantal kampeer ders. „We zien de crisis als een kans", zegt voorzitter van de kring Schouwen-Duiveland Anneke Smits. Ook in de kringloopwinkel verandert iets. Mensen die een normaal inkomen hebben, gaan niet langer voor al leen een leuk vaasje of apart heb bedingetje naar de kringloopwin kel, maar óók als ze een bank of ta fel nodig hebben. Dat merkt Er nesto Avelino, eigenaar van de Zie- rikzeese kringloopwinkel De Soep kokerij. De samenstelling van zijn publiek verandert door de economische crisis. „We zien niet per se een toe name van het aantal klanten, maar wel dat bepaalde klanten anders kopen. Dat is frappant." Allerlei soorten mensen komen bij De Soepkokerij, beschrijft Avelino. „Mensen met een laag inkomen 'Mensen komen niet meer alleen voor de hebbedingen' Ernesto Avelino, kringloopwinkel De Soepkokerij die hier dingen kopen uit nood zaak, blijven gewoon komen. Ver der heb je verzamelaars en men sen met een hoger inkomen die hier komen kijken naar aparte of leuke spullen. We merken sinds een maand of twee, drie dat de groep met een normaal salaris ge neigd is meer meubels te kopen die ze echt nodig hebben, dan de verzameldingen die leuk zijn om te hebben." Aan de aanbodkant merkt het be drijf geen verschil. „Die is altijd groot." Ook in de re-integratiebranche wordt meer drukte verwacht. „Bij kleinere bedrijven en buiten de grote steden zal het wat later merk baar zijn, maar ik krijg steeds meer aanvragen voor outplace ment", zegt Gerard Egberts van Eg berts Consulting. Hij heeft kanto ren in Breda, Rotterdam en Zierik- zee. Psychologe Renee Uittenbo- gaard van psycho logisch adviesbu reau Progressio in Kerkwerve ver wacht meer werk op het gebied van re-integratie. „Bijvoorbeeld loop baanbegeleiding en onderzoeken naar beroepeninteresse." Lucas Roosse van Roosse Re-Integratie Adviesbureau in Zierikzee werkt met mensen die al jaren uit het ar beidsproces zijn, en ziet dat zij hun re-integratietraject serieuzer nemen. „Ze zijn meer doordron gen van het feit dat re-integreren écht belangrijk is. Ze zien de som bere wolken wel hangen. Het is nu menens." Makelaar voor tweede hands zeiljachten For Sail Yachtbrokers merkt dat de markt 'in beweging komt'. „We hebben sinds januari zes keer meer aanvragen van potentiële ko pers dan normaal. Terwijl de markt sinds september bijna stilge vallen was", zegt ]an-Ward van Dantzig van het bedrijf op de Brouwersdam. De reden hiervan is dat ook nieu we zeiljachten goedkoper worden. „We zagen op de botenbeurs in Düsseldorf van januari dit jaar dat er veel korting wordt gegeven op de nieuwprijs van schepen. We hebben daarom onze klanten gead viseerd hun vraagprijs met tien tot vijftien procent te verlagen." Het resultaat: er wordt meer ge kocht en meer verkocht. Van Dant zig: „Negentig procent van onze klanten heeft gehoor gegeven aan onze oproep. Ze beseffen dat ook de duurdere schepen nu goedko per zijn, waardoor het bij te beta len bedrag ongeveer gelijk blijft." De overige tien procent heeft geen haast. „Die mensen hebben de ver koop van hun zeiljachten een jaar tje uitgesteld, in de hoop dat de markt dan weer gunstiger is voor hen." Jan-Ward van Dantzig (links, hier met zijn broer keer meer aanvragen dan normaal." Rens): „We foto Dirk- hebben zes ■Jan Gjeltema tie Kunst in overleg over te nemen maatregelen. Met waarschuwingsborden wordt het publiek nu geattendeerd op het gevaar van het terrein. Het her metisch afsluiten van het hele ter rein waar aan de nieuwe weg wordt gewerkt, is niet te doen. Het beslaat nu een gebied met een leng te van zeven kilometer, nog afge zien van alle bijkomende werk zaamheden die in de buurt van het wegtracé moeten worden ver richt. Het incident van zondag maakte gisteren reacties los op de site van de PZC. Er waren vooral veel waar derende woorden voor de twee kinderen die bij de onfortuinlijke jongen waren. Eén van hen had 112 gebeld. door Emile Calon vlissingen - De laatste weken ge beuren er op Walcheren opvallend veel straatroven. Sinds 7 februari gaat het om vier 'succesvolle' straatroven in Vlissingen en twee pogingen tot een straatroof in Vlis singen en Middelburg. De politie vindt dat aantal zorge lijk maar ziet voorlopig nog geen verband tussen die misdrijven. Vo rige week is wel een 33-jarige man aangehouden die ervan wordt ver dacht een aantal tasjesroven te heb ben gepleegd. Het is echter nog he lemaal niet zeker of hij ook verant woordelijk is voor al die berovin gen op Walcheren. Zover de politie nu weet, zijn de daders van de (poging tot) berovin gen niet afkomstig uit een georga niseerde groep, aldus woordvoer der Esther Boot. Het vermoeden bestaat volgens haar wel dat de daders die overval len puur voor het geldelijk gewin uitvoeren. De overvallen in Vlissingen von den tot nu plaats in de Schelde- straat (7 februari), Koudenhoek (9 februari, poging), Brouwenaar- straat (9 februari) Badhuisstraat (10 februari) en Walstraat (14 fe bruari). In Middelburg vond zon dag 15 februari op de Koudekerkse- weg een poging tot een overval plaats. Bij geen van de overvallen raakte iemand gewond. ZIERIKZEE - Vijfenvijftigplussers kunnen in maart de rijvaardigheid testen bij Veilig Verkeer Neder land. In vier middagen kan ieder een die dat wil de kennis over ver keersregels bijschaven, de ogen la ten testen en samen met een rij-in- structeur een eindje rijden om te testen hoe het staat met het wegge drag. Op de laatste middag wordt aandacht gegeven aan 'beter bewe gen'. De rijvaardigheidstest (geen exa men) wordt afgenomen in Goes. De kosten zijn 20 euro voor vier middagen. Aanmelden kan bij John Prins aan de Muyeweg 34 in Nieuwerkerk. Telefoon 0111-647155 of mail jwprins@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59