Trammuseum bouwt zelf locomotief LSD wil inzet gemeente tegen crisis SC l-DUIVEU 21 28 Het lekkers zit in een potje Economische recessie betekent niet voor iedereen crisis Werk moet het uitgangspunt zijn in Zeeuwse havens Dinsdag 17 februari 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl NEELTJE JANS - Ooit een octopus gezien die inktvis die dat kan. In het potje zit een krabbe- een vast tijdstip een potje openmaken zit er opengegaan. Nu - tijdens de voorjaarsvakantie een jampotje kan open maken? In het aqua- tje verstopt en dat lust een octopus graag, niet in. Dat hangt van de honger af. Deltapark - alle dagen in de week en daarna tot 4 april rium van Deltapark Neeltje Jans zwemt een Maar het blijft een dier, dus iedere dag op Neeltje Jans is na de eerste winterstop weer drie dagen in de week. foto Dirk-Jan Gjeltema 'Backertje' ontbreekt nog in collectie museumstichting. door Piet Kleemans scharendijke - De museumstich- ting RTM gaat op basis van origine le bouwtekeningen zelf een histori sche stoomlocomotief nabouwen. Het gaat om een zogeheten 'Backertje', ook wel genoemd Koe- kedóze. Deze ontbreekt nog in de toch redelijk omvangrijke collectie van het trammuseum. Het - bijna vierkante - model locomotief werd destijds gebouwd door Backer Rueb, toen een van de belangrijkste leveranciers van stoomlocomotieven aan de Neder landse stoomtrambedrijven. De 'koekedóze' bleef tot rond 1957 in productie. Hoewel er door Backer en Rueb (later Machinefabriek Breda) aar dig wat Koekedözen - exacte aan tallen zijn niet bekend - gebouwd zijn, is er geen enkel exemplaar meer overgebleven volgens voorzit ter Roel Sparreboom van de mu seumstichting. „De RTM had er destijds zeker een stuk of dertig, veertig, maar er is er niet één meer." Sparreboom en zijn medebestuur ders vinden dat een 'Backertje' toch niet mag ontbreken in de col lectie van het trammuseum aan de Brouwersdam. „Het was één van de eerste stoomlocomotieven die ingezet werden voor de stoom tram. Hoeveel er rondgereden heb ben op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden weet ik niet pre cies, maar dat ze er dienst hebben gedaan weet ik zeker." Om het gat in de collectie te vullen heeft het bestuur van de museumstichting door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland moet proberen zo veel mogelijk geplande projecten naar voren halen om zo de lokale bedrijven te helpen door de econo mische crisis heen te komen. Dat vindt de fractie van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD). Raadslid Jacqueline van Burg heeft burgemeester en wethouders ge vraagd of die zich daarvoor willen inzetten. „Er staan best veel din gen in de planning voor de komen de jaren", licht Van Burg toe. „On derhoud aan scholen, opknappen van kerkmuurtjes, herbestratin gen. Als we dat nu doen in plaats van over een paar jaar, kunnen mensen aan het werk blijven." Dat betekent wel dat de gemeente voor later begroot geld nu moet in zetten, beseft ook Van Burg. „Ik weet niet in welke mate dat kan. besloten zelf de handen uit de mouwen te steken. Ze gaat samen met de Tramweg Stichting - voort gekomen uit de museumcommis sie van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen - eigenhan dig een Backertje Daarom heb ik het college ook ge vraagd om de mogelijkheden te in ventariseren." Ze vraagt B en W om op te schieten, zodat de ge meenteraad op korte termijn kan praten over eventuele maatrege len. „We moeten even creatief den ken. Misschien kunnen we een soort crisispotje maken." Burgemeester en wethouders ge ven binnen een paar weken ant woord op de vragen van Van Burg. nabouwen. Sparreboom: „De Tramweg Stichting kreeg een le gaat van 37.000 euro en stelt die voor dit doel beschikbaar. Wij leg gen er nog 37.000 euro bij. Dat is niet genoeg, maar wel een aardig beginnetje." Sparreboom schat de totale kosten van de bouw van de locomotief op zo'n twee a tweeën halve ton. Veel werk kan volgens Sparreboom in eigen beheer. „En wat we zelf niet kunnen maken gaan we bij elkaar zoeken." Wanneer daadwerkelijk begonnen wordt met het ambitieuze karwei is nog niet bekend. tm Hulp Geen moment aarzelde die 29-jari- ge man uit Vlissingen toen hij op de vluchtstrook van de snelweg een collega zag staan met pech. Direct stuurde hij zijn Twingo naar de kant van de weg om hulp te bie den. De sleepkabel werd uit de kof ferbak gevist en binnen de kortste keren stond de auto met pech keu rig op een parkeerterrein langs de Tip? redactie@pzc.nl A58 waar in alle rust naar een op lossing kon worden gezocht. In de toekomst zal de Vlissinger kritischer zijn in welke collega hij te hulp schiet. Iedereen die nog de zelfde dag vroeg: 'Heel Was jouw auto stuk? Ik zag je staan op de vluchtstrook', kan het in het ver volg wel schudden. Zij zijn immers zelf ook niet gestopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57