Korstpaptaart die er Geld steeds minder reden om te kiezen voor Vlaamse school Drogreden voor ontpolderen Hulp 22 Dinsdag 17 februari 2009 PZCZ door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het financiële argu ment van Zeeuws-Vlaamse ouders om hun kinderen naar voorschool se opvang in België te sturen, gaat steeds minder op. Burgemeester en wethouders van Terneuzen antwoorden dat op vra gen van raadslid Giel van Boom (TOP Gemeentebelangen). Het raadslid wijst op tellingen waaruit blijkt dat het aantal Nederlandse leerlingen op Belgische scholen in twee jaar met 22 procent steeg. Op dit moment bezoeken 180 leer lingen uit de gemeente Terneuzen een school in België. Dat is 2,3 pro cent van het totaal aantal leerlin gen in de gemeente."B en W wij zen er op dat de gemeente de afge lopen jaren aanzienlijke investerin- Rijbewijs kwijt na rijden onder invloed TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag in de Zuidlandstraat in Terneuzen een 42-jarige automobilist uit die plaats aangehouden voor het rij den onder invloed van alcohol. Uit de ademanalyse, die de man werd afgenomen, bleek dat hij ruim 3,6 maal de toegestane hoe veelheid had gedronken. Zijn rijbe wijs moest hij daarom inleveren. Honderden gummen in bibliotheek Axel AXEL - Sanine Vasseur uit Axel ver zamelt al tien jaar gummen in alle kleuren, soorten en maten. De ver zameling bevat inmiddels 375 gum men en is tot eind maart te zien in de vitrinekast van de bibliotheek in Axel. Er zijn gummen te zien uit België, Canada, Duitsland, En geland, Ierland, Zwitserland en Is rael. Ze exposeert diverse series gummen, zowel nieuw als ge bruikt. Carnavalsmiddag door leerlingen van ROC HULST - Leerlingen van het ROC Westerschelde die een opleiding Leisure 8c Hospitality volgen, orga niseren donderdag een carnavals middag voor de kinderen van kin derdagverblijf Kindervilla Reyntje in Hulst. Vanaf 15.00 uur krijgen twintig kinderen tussen de 4 en 12 jaar een gevarieerd programma voorgeschoteld met dansen en spelletjes, te beginnen met een spectaculaire openingsact. Geen moment aarzelde die 29-jari- ge man uit Vlissingen toen hij op de uluchtstrook van de snelweg een collega zag staan met pech. Direct stuurde hij zijn Twingo naar de kant van de weg om hulp te bie den. De sleepkabel werd uit de kof ferbak gevist en binnen de kortste keren stond de auto met pech keu rig op een parkeerterrein langs de gen heeft gedaan in de kwaliteit van de onderwijshuisvesting. „Er is behoorlijk ingezet op het realise ren van kwalitatief hoogwaardige peuterspeelzalen. Binnenkort wordt gestart met het implemente ren van een educatief aanbod bin nen de kinderopvang." In België is het aanbod van voor schoolse voorzieningen bijna gra tis. In Nederland is de eigen bijdra ge voor de kinderopvang aanzien lijk, lager geworden, aldus B en W. „Waardoor wij het vermoeden hebben dat dit argument van ouders om te kiezen voor voor schoolse voorzieningen in België steeds minder aanwezig zal zijn." Ook de openingstijden van de bui tenschoolse opvang zijn nagenoeg gelijk. Infobijeenkomst over valpreventie De Lieve HULST - De KBO Hulst houdt don derdag een voorlichtingsmiddag over het voorkomen van valonge- lukken, de zogenaamde valpreven tie. Deze voorlichtingsbijeenkomst vindt plaats in De Lieve in Hulst en wordt gegeven door Clemens Lambermont, lid van de Commis sie Zorg en Welzijn van de Unie KBO. De bijeenkomst begint om 24.00 uur en de toegang is gratis. Infoavond voor jeugd over genotsmiddelen OOSTBURG - De stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen houdt donderdag 5 maart in scholieren centrum Time-Out in Oostburg een informatieavond voor jonge ren rond het thema genotmidde len. De Zeeuwse stichting voor ver slavingszorg Indigo werkt mee aan de bijeenkomst. Alle genotmidde len en hun effecten voor de ge zondheid passeren de revue. De in foavond begint om 19.30 uur. Bestuurder gestolen auto aangehouden TERNEUZEN - Een 34-jarige man uit Deventer is gistermiddag even na half vier in de Westkolkstraat in Terneuzen aangehouden omdat hij in een gestolen auto reed. Agen ten zagen de als gestolen gesigna leerd staande auto op de Schelde- boulevard rijden. In de Westkolk straat troffen ze even later de auto en de bestuurder aan. De Devente- naar is meegenomen naar het poli tiebureau en verhoord. Tip? redactié@pzc.nl A58 waar in alle rust naar een op lossing kon worden gezocht. In de toekomst zal de Vlissinger kritischer zijn in welke collega hij te hulp schiet. Iedereen die nog de zelfde dag vroeg: 'Hee! Was jouw auto stuk? Ik zag je staan op de vluchtstrookkan het in het ver volg wel schudden. Zij zijn immers zelf ook niet gestopt. Bakkerij Coethais is 175 jaar een begrip in Schoondijke. Ambachtelijke kwaliteit, bezorging in de polder en de locatie aan de Dorps straat geven de warme bakker bestaanszekerheid. door René Hoonhorst Zoon Robin heeft zich nog niet aangediend als opvolger. „Hij is pas veertien, mis schien komt het in zicht nog", lacht bakker Jannis Goethals. Maar hij probeert zijn zoon niet over te halen. Mocht bakkerij Goet hals na vijf generaties uit Schoon dijke verdwijnen dan is dat jam mer, maar geen halszaak. „Je moet iemand niet dwingen. Als het een opgave wordt, is een beroep als bakker niet vol te houden." De ko mende tijd denken de 49-jarige 'Ontpoldering Hedwige voor uitbreiding haven Antwerpen'. door Eugène Verstraeten ZAAMSLAG - Het is Vlaanderen bij de ontpoldering van de Hedwige- polder helemaal niet te doen om het herstel van de natuur in de Westerschelde, maar als natuur compensatie voor uitbreiding van de haven van Antwerpen. Die conclusie trekt het actiecomité 'Red onze polders' uit notulen van een vergadering van het Vlaamse parlement uit juni 2005. Dat is ruim voordat de Scheldeverdragen zijn getekend waarin de omstre den ontpoldering van de Hedwige- polder is opgenomen. Jan, de naam waaronder de goege meente hem kent, en zijn vrouw Tannie (54) ook nog helemaal niet over stoppen of opvolging. Het jaar 2009 is een feestjaar: Bak kerij Goethals bestaat 175 jaar. Op 15 februari 1834 opende de uit Zuidzande afkomstige Antonij Goethals een bakkerij in Schoon dijke. En 175 jaar later is Bakkerij Goethals nog steeds gevestigd aan de Dorpsstraat in Schoondijke. Tot 1955 bevonden bakkerij en winkel zich wel enkele tientallen meters verderop in de straat. Tien jaar na de oorlog, in 1955, werd het huidi ge pand betrokken op de plaats waar tot in de oorlog twee huisjes stonden. Jan is niet zo'n historicus. Maar hij is het familielid die de genealogie van de Goethalsen navlooide wel dankbaar. Want hij vindt het wel mooi dat precies bekend is wan neer bakkerij Goethals zich in Schoondijke vestigde. En het is ook aardig om te weten dat oprich ter Anton, wiens deftige naam An tonij door de familie weinig wordt gebruikt, niet alleen bakker, maar „Steeds is beweerd dat ontpolderd moet worden omdat de natuur hersteld moet worden in de Wes terschelde, los van de verdieping en uitbreiding van de haven van Antwerpen", betoogt het comité. Uit de bewuste notulen blijkt vol gens het comité dat de ontpolde ring juist wel te maken heeft met de havenuitbreiding. De Hedwige- polder wordt daarin genoemd als mogelijke natuurcompensatie voor de havenuitbreiding. Bovendien blijkt er uit dat Vlaanderen van de 80 miljoen euro die het project kost ook nog eens 40 miljoen euro van de EU ontvangt. „Het was dus niet voor niets dat de commissie Nijpels op de Hedwigepolder uit kwam omdat enkel daarvoor Vlaanderen wil betalen", betoogt ook dakdekker en klompenkapper was. „Dat lijkt misschien een onlo gische combinatie. Maar met de houtschilfers die overbleven bij het maken van de klompen werd de oven van de bakkerij gestookt", weet Jan. Hij vermoedt dat ook An- tons zoon Jannis de bakkerij com bineerde met andere bezigheden. Maar in de loop van de twintigste eeuw hielden de Goethalsen het bij bakken. „Hoewel ik nog steeds klompen verkoop. Dat is traditie, net als de verkoop van een aantal eerste levensbehoeften. We'heb ben gelukkig ook nog een super markt op het dorp, maar een ver geten boodschapje of een pakje si garetten moet je ook mee kunnen nemen als je bij de bakker binnen stapt." Jan Goethals is een echte brood bakker. Bruin, wit en meergranen en diverse soorten kleinbrood. Ge bak is minder zijn pakkie an. Hoe wel hij natuurlijk wel Zeeuwse bo lussen ('niet op de duim, maar op dé plaat gedraaid'), appelflappen en korstpaptaartjes maakt. Die laat ste worden ook door de erkende 'papvreters' uit Groede gewaar deerd. Goethals is de enige bakker in Schoondijke. Toen Jan een klei ne dertig jaar bij zijn vader en oom in de zaak kwam, waren er nog vier warme bakkers op het dorp. „We konden prima met el kaar opschieten, regelden bijvoor beeld onderling dat we niet tege lijk op vakantie gingen. Ook zorg den we er altijd voor dat net na de feestdagen minstens één bakker weer vers brood verkocht." De drie andere bakkers zijn één voor één verdwenen vanwege ge brek aan opvolgers. Voor vier war me bakkers zou ook geen plaats meer zijn in het dorp, maar Goet hals houdt het hoofd goed boven water. Niet alleen omdat de dorpe lingen zijn winkel weten te vin den, maar ook omdat hij nog drie keer in de week een ronde maakt het comité. „Zo is ook te verklaren dat, ondanks felle tegenstand van de Provinciale Staten van Zeeland, de Eerst en Tweede Kamer en de Zeeuwen, Nijpels niet met aan vaardbare alternatieven is geko men." Het actiecomité vindt dat de ver antwoordelijke bewindslieden met deze wetenschap snel naar Vlaanderen moeten afreizen om het verdrag aan te passen, het ont- polderen te schrappen en te kie zen uit één van de vele aangedra gen alternatieven. Vlaams minister Peeters zei afgelopen zomer een al ternatief voor de Hedwigepolder serieus en welwillend te zullen be naderen. „Laat hem nu maar de daad bij het woord voegen", zo vindt het actiecomité. Tannie Goethals is het gezicht van de bakkerij. In 1970 werd ze door de va der van bakker Jan aangenomen als winkelmeisje. foto Wim Kooyman Bakkerij Goethals bakt 175 jaar voor 'groot-Schoondijke' 15 februari 1834: Antonij Goethals uit Zuidzande opent een bakkerij aan de Dorpsstraat in Schoondijke. - Een halve eeuw later neemt zoon Jannis de scepter over. Jannis draagt het stokje in 1925 over aan zijn zoon Abraham. In 1953 nemen Bram en Daniël de zaak over van vader Abraham. Nadat oom Bram in 1979 uit de zaak stapte, kwam Daniëls zoon Jan(nis) in de bakkerij. In 1991 namen Jan en zijn vrouw Tannie, het winkelmeisje dat al in 1970 binnenstapte, Bakkerij Goethals over. Het 175-jarig bestaan wordt het hele jaar gevierd met aanbiedingen en een feestelijk ontbijt voor 175 vaste klanten op Koninginnedag. in de polders tussen Groede, Oost burg, Waterlandkerkje en Schoon dijke. In het hoogseizoen gaat hij bovendien drie minicampings in de omgeving af „Als er niet meer dan een kwart rondweg bij het dorp komt, blijf ik ook profiteren van de passanten die naar en van Breskens door het dorp rijden. Veel voorbijgangers stappen door onze locatie aan de doorgaande weg makkelijk even binnen voor een koek of een broodje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46