achter de schermen 'Saeftinge is echt geen alternatief 'Geen grote woorden over crisis' Financiële tegenvaller op de koop toe Blijft de intimidatie dan ook? Bezinning Goed dat deze heren opstappen. Ze hebben er een grote puinhoop van gemaakt. We kunnen ze missen als kiespijn' w. de Hoop 'Ach, we zullen nog weieens met weemoed aan deze twee heren terugdenken.Beste Hans, beste Rob, het ga jullie goed!' Ron Giljam PZC Dinsdag 17 februari 2009 I 3 Dick van Muiswinkel en Lieuwe Rienstra van de raden van toezicht van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. foto Ruben Oreel Of hij een bonus krijgt? „Nee in het geheel niet, nog geen dubbeltje", zegt Rob Zomer. Hij had een doorlo pend contract en krijgt - naar ei gen zeggen - wachtgeld. „Voor mij gelden exact dezelfde regels als voor iedere andere medewerker in een ziekenhuis. Ik krijg wachtgeld, dat staat in de CAO." Dat betekent dat Zomer het eerste halljaar zijn huidige salaris krijgt doorbetaald. Daarna krijgt hij drie maanden tachtig procent, twee jaar 75 procent en daarna als hij nog geen ander werk heeft, zeven tig procent. Zomer had in 2007 een belastbaar inkomen van bijna 174.000 euro per jaar. Het was een publiek geheim dat Zomer na de fusie directeur van het ziekenhuis moest worden. Zo wel Zomer als de raden van toe zicht ontkennen dat nu. Er is wel met Zomer gesproken over een be stuursfunctie, erkenden de toe zichthouders. „Maar Rob Zomer had voorwaarden gesteld waaraan niet kon worden voldaan." Welke dat zijn, werd niet verteld. Zomer spreekt tegen dat hij, zoals de ondernemingsraad hem ver wijt, te weinig afstand tot Goes heeft bewaard. „We hebben, toen de financiële problemen in Goes ontstonden, gekeken of het ver standig was om door te zetten. In het belang van de Zeeuwse zieken huiszorg was die stap onontkoom baar. Dat was zó belangrijk, dat we de financiële tegenvaller op de koop toe hebben genomen." Rob Zomer Een naam wil de Vlissingse verpleegkundige niet geven, vragen beantwoorden wil ze ook niet. Wel wil de veertiger tus sen ziekenhuishal en draaideur een vraag kwijt: „Als ze toch door gaan met wat ze van plan waren, gaan de intimidaties dan ook door?" Heel even was er een jubelstem ming in Ziekenhuis Walcheren over het vertrek van de Raad van Bestuur. De ontnuchtering volgde al ras. „Nu zijn we wel van die mannen afi maar het probleem is niet weg", verzucht Sabine. „Als deze Raad van Toezicht een nieu we directeur zoekt zitten we zo weer in dezelfde sores. Het is een kleine overwinning dat de twee he ren zijn vertrokken. Maar het inge zette beleid was waar het om ging en daar zijn we geen meter mee opgeschoten", zegt Piet van Rooi- jen, een van de zeldzame mensen in Ziekenhuis Walcheren die van meet af aan met naam en toenaam kritiek levert. „We richten onze pij len op de Raad van Toezicht. Die moet ook vertrekken." In Goes zien veel medewerkers hun bestuurder Simons met lede ogen vertrekken. „De schreeuwle lijkerds hebben het voor elkaar", snuift een man in blauwe overal] bij het 'rookbankje' voor het Goe- se ziekenhuis. „Schrijf maar op: een domme hetze", roept een wit- gejaste vrouw op de gang. „Ze kun nen de ziekenhuizen niet meer uit elkaar trekken. We doen al zoveel gezamenlijk?", zegt Annet, terwijl ze van achter een balie komt. „Nee, geen hele naam. Zo zijn de verhoudingen niet meer. Ik werk met Vlissingse collega's." Ze gri mast. „Heel spijtig, heel erg triest. De Raden van Bestuur gaan niet weg om hun beleid maar om de partijdigheid van gemeenten op Walcheren, vakbonden. Er wordt maar naar één groep geluisterd. Dit is slecht voor de naam van de ziekenhuizen", stelt Wil Schipper, voorzitter van de ondernemings raad van het Oosterscheldezieken- huis. Ook hier zijn medewerkers ervan doordrongen dat zij op •een andere locatie zullen werken. Maar dat is dan zo. Mensen doen daar hier minder moeilijk over." „Laat nou die vakbonden hier hun best maar doen! Straks staan we met zijn allen op de keien door die zakenlui die denken dat ze aan een ziekenhuis kunnen verdie nen!", briest Tom met een map on der zijn arm. „Dat willen ze in Vlis singen niet weten!" Commissie Nijpels stuurt kabinet een aanvullende notitie. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Verlaging van het Land van Saeftinge is geen alterna tief voor het onder water zetten van de Hertogin Hedwigepolder. Dat oordeel geeft de commissie Nijpels in een aanvullende notitie aan het kabinet. De commissie Natuurherstel Wes- terschelde - onder voorzitterschap van WD-coryfee Ed Nijpels - on derzocht in opdracht van het kabi net alternatieven voor ontpolde- ring. Nijpels weerlegt ermee aantij gingen dat verlaging van Saeftinge onvoldoende is onderzocht. Saeftinge is nu volgens de commis sie Nijpels een 'waardevol estua- rien natuurgebied'. Door verlaging ontstaat een ander soort schor. De ene natuur wordt ingewisseld voor de andere soort natuur en is daarom al geen alternatief voor ontpoldering. Ook zijn gevolgen van de verlaging niet bekend. Be staande vegetatie zal afsterven. Herstel duurt een groot aantal ja ren. In het Land van Saeftinge zit een laag zwaar vervuilde grond. Door het verdwijnen van vegetatie na verlaging kan de ondergrond W* Verlagen van Saeftinge is natuur inwisselen voor natuur en geen alternatief voor ontpolderen. Dat schrijft de commissie Nijpels aan het kabinet. COMMENTAAR Het vertrek-van Hans Simons en Rob Zomer brengt wat lucht in de totaal verziekte discussie over de ziekenhuiszorg in Midden-Zeeland. De beide directeuren, tevens 'raden van bestuur', hebben zich bij te veel belanghebbenden onmogelijk gemaakt. Ze legden slecht uit, ze luisterden niet, ze namen hun personeel tegen zich in en ze verloren het vertrouwen van veel bezorgde Zeeuwen. De raden van toezicht lieten dit veel te lang op zijn beloop. Een nieuwe top is dé kans om het beleid eens goed tegen het licht te houden. Na alle tumult lijkt een bezinningsperiode gewenst, waarin alle opties worden heroverwogen. Is het niet alsnog mogelijk om basisziekenhuizen in de Bevelanden én op Walcheren open te houden? Als die afweging zorgvuldig gebeurt, dit keer dus niet tegenóver maar mét het personeel en mét de zorgconsumenten, ontstaat er wellicht toch nog draagvlak voor de veranderingen. Nieuw bloed geeft ook de hoop dat de uiteindelijke keuze beter over het voetlicht zal komen. Nu Simons en Zomer weg zijn, kan de fusie eindelijk met de nodige zorg worden omgeven. gaan eroderen en kan vervuilde grond alsnog uitspoelen, aldus de commissie Nijpels. Die herziet haar visie op verlaging van Saeftin ge daarom niet. Liet effect van ontpoldering op de waterstanden (bij Antwerpen) van de Westerschelde is zo klein dat het geen argumenten voor of tegen ontpoldering oplevert. Nijpels schrijft in het aanvullende rapport dat zijn visie wordt ge deeld door 'de vertegenwoordiging van Deltares'. Gedeputeerde Wiersma: „Laten we elkaar de put niet in praten." door Ben Jansen MIDDELBURG - De Zeeuwse Staten menen dat gedeputeerde Marten Wiersma (GL, economie) zich tot nu toe voldoende heeft ingespan nen om het bedrijfsleven de hel pende hand in de kredietcrisis te bieden. Die rol is beperkt. Wiersma heeft gesprekken met het bedrijfsleven en de sociale partners in Zeeland gevoerd. Bovendien heeft hij verze kerd dat waar mogelijk opdrach ten in de tijd naar voren worden gehaald en beslisprocedures ver kort. Deze aanpak kreeg gisteren waardering in de Statencommissie economie en mobiliteit. Behalve van de PvZ. Francois Ba- bijn, hulp-Statenlid voor deze par tij, sprak de vrees uit dat 'een tsunami van ontslagen Zeeland zal overspoelen' en hij zei een langdu rige crisis te voorzien. Wiersma antwoordde nuchter. „Laten we elkaar niet de put in pra ten en al te grote woorden gebrui ken", raadde hij aan. Daarmee rea geerde hij meteen op een uit spraak van de PvZ in de Staten van Zeeland eerder deze maand, waarin de gedeputeerde ervan werd beschuldigd dat hij zich bij de aanpak van de kredietcrisis ach ter mooie woorden zou verschui len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3