Operette zorgt voor cultuurschok Capital Sentimental en Kids Never Lie winnen Voorpremière Film by the Sea Expositie van Piet Dieleman PZC Dinsdag 17 februari 2009 33 Repetitie van GOV en Zeeuws Mannenkoor mét de professionele solisten Marjolein van Zonneveld, Waldin Roes en Augusto Valenca. foto Willem Mieras GOV werkt samen met Zeeuws Mannenkoor aan Der Zigeunerbaron. door Ali Pankow GOES - Alledrie nemen zij het woord 'cultuurschok' in de mond: voorzitter Kees Toorenaar van het Zeeuws Mannenkoor en de gebroe ders Bert en Kees Soeters, twee en thousiaste leden van het koor. Zij doelen op de samenwerking met Muziektheatergezelschap GOV dit seizoen voor opvoering van Der Zi geunerbaron van Johann Strauss jr. over enkele weken in de Mythe in Goes en in de Stadsschouwburg Middelburg. Een cultuurschok, want meedoen met een operette - in dit geval een 'bijna opera' - is heel wat anders dan koorwerken zingen. „Het gaat er bij ons normaliter vrij statisch aan toe", erkent Toorenaar. Hier bij de GOV gebeurt bijna alles an ders, heeft 'hij ervaren. Immers: de stemgroepen worden doorbroken, dus niet meer de bassen bij de bas sen enzovoort. Alles door elkaar heen. „Verder mogen we niet van het blad zingen, alles moet uit het hoofd én er zijn vrouwen bij", VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het jaar' presenteert vanavond de voorpremière van Heaven's Heart van regisseur Simon Staho. De voorstelling in de Vlissingse bio scoop Cine City begint om 19.30 uur. Heaven's Heart is een Zweeds dra ma over het koppel Lars en Susan na. Ze zijn twintig jaar getrouwd en hebben een gelukkig bestaan opgebouwd met elkaar. Tijdens een etentje met een bevriend stel slaat de stemming om als zich een discussie ontvouwt over overspel. Hun veilige leven en relatie lijkt in eens niet zo veilig meer. voegt de voorzitter er met nadruk aan toe. Vooral dat laatste zijn de leden van het Mannenkoor niet ge wend bij de uitoefening van hun hobby. „Maar het is een geweldige ervaring, zo'n project. En een mooie uitdaging ook. De bezieling waarmee dirigent Hans Laureijn hier leiding geeft, is geweldig. Dit verruimt echt je horizon", vinden Kees en Bert Soeters. De uitvoering van Der Zigeunerba ron vergt veel mannen. Zonder ver sterking van buitenaf zou Mu ziektheatergezelschap GOV zich niet aan een dergelijke productie kunnen wagen. Ernest Franken en Eddie Bogaert wisten als GOV-am- bassadeurs met een toelichting op het project een groot deel van het Zeeuws Mannenkoor te enthou siasmeren. Na de eerste tijd apart te hebben gerepeteerd, komen bei de groepen nu wekelijks samen in de aula van het Ostrea Lyceum aan de Fruitlaan in Goes. Daar begin nen de stukjes van een verhaal vol liefde en romantiek in elkaar te val len. „In het begin is het altijd even kil, maar het went snel", zegt Waldin Roes, de professionele sopraan die voor de vrouwelijke hoofdrol van MIDDELBURG - Capital Sentimental en Kids Never Lei vertegenwoordi gen Zeeland in de landelijke finale van PopSport. Deze is op 10 mei in Breda. Capital Sentimental is een vijfkoppige band die progres sieve psychedelica speelt; Kids Ne ver Lie bestaat uit drie jongens die electropop maken. Beide bands kwamen afgelopen weekeinde als beste uit de bus tijdens de Zeeuw se finale van PopSport. Daaraan namen ook FOD, Flying Nemesis en Scarabee deel. Het landelijke project PopSport is Saffi is gecontracteerd. „Een prach tige rol met zulke mooie aria's", vindt Roes. Zij vervulde in haar carrière inmiddels vrijwel alle gangbare hoofdrollen van operet tes. Verder verwierf zij enkele ja ren geleden bekendheid met haar medewerking aan de tv- en thea terproductie Scherzo van Mini en Maxi. Het feit dat de GOV de lat hoog legt bij de uitoefening van de amateurkunst en de betrokken heid van een vakman als Laureijn met wie zij vaker samenwerkte, deed Roes besluiten de rol van Saf- fi op zich te nemen. Ook met haar professionele tegenspeler stond zij 'We mogen niet van blad zingen, alles moet uit het hoofd én er zijn vrouwen bij' al meerdere keren op het podium. Tenor Augusto Valenca is Brazili aan van oorsprong, maar woont al veertien jaar in Nederland. „Dit wordt mijn eerste rol in het Duits. Ik vind het best een beetje eng", erkent Valenca. Maar hij voelt zich er wel rijp voor nu. „Ac teren is een groeiproces en bepaal- een educatieve competitie waarin jonge bands (13-18 jaar) work shops volgen om hun muzikale en zakelijke kant verder te kunnen ontwikkelen. De Zeeuwse win naars, Capital Sentimental en Kids Never Lie, krijgen ieder een profes sionele bandfotoshoot, gaan wer ken aan een publiciteitsplan, krij gen extra studiotijd, extra band- coaching en komen op de Pop- Sport-verzamel-cd. In de landelij ke finale op 10 mei in Breda ne men zij het op tegen de finalisten van Limburg en Noord-Brabant. de rollen moeten zich op een goed moment in je leven aandienen. Twee jaar geleden zou ik die rol van Barinkay nog niet hebben aan gedurfd, nu wel." De Zeeuwse sopraan Marjolein van Zonneveld neemt de rol van Czipra voor haar rekening. De wor tels van haar professionele zangcar rière zijn destijds ontsproten bij GOV. Het muziektheatergezel schap kan verder bogen op enkele eigen gekwalificeerde leden die een solorol kunnen vervullen. Een repetitie van GOV, Zeeuws Mannenkoor samen met de solis ten betekent een avond hard wer ken. Als de concentratie op een be paald moment iets dreigt in te zak ken, weet Hans Laureijn daar snel de vaart weer in krijgen. In zijn kielzog springt choreografe Iris Veekens van haar stoel. „Jullie ko men aanslenteren alsof je op het gemakje gaat winkelen in Goes. Zo is het natuurlijk niet. Er iets spannends aan de hand in het bos. Daar wil je bij zijn." Der Zigeunerbaron is van vrijdag 27 tot en met zondag 29 maart te zien in de Mythe in Goes en op zaterdag 4 april in de Stadsschouwburg Middelburg. DORDRECHT - De Middelburgse beeldend kunstenaar Piet Diele man exposeert vanaf zaterdag sa men met Peter Otto in de grote zaal van Teekengenootschap Pictu- ra in Dordrecht. Onder de titel Monitoren is een ontmoeting ontstaan tussen het sterk uiteenlopende werk van Die leman en Otto. Dieleman is be kend om zijn schilderijen met ein deloze combinaties van cirkels en gaten. Otto maakt associatieve, poëtische tekeningen. Een bin dend element is emotie. De tentoonstelling loopt tot en met 22 maart. AGENDA OP PAD p- Lezing René Diekstra geeft een serie van vier le zingen over onderwerpen uit de psycholo gie. Vandaag gaat het over persoonlijk heid. Middelburg, Z. Bibliotheek, 16.45 uur. p- Cees Fasseur Op uitnodiging van stichting Prometheus vertelt Cees Fasseur over zijn boek Juliana en Bemhard, het verhaal van een huwelijk 1936-1956. Terneuzen, Porgy Bess, 20.15 uur. p- Esther de Lange Europarlementariër Esther de Lange (CDA) praat tijdens de algemene leden vergadering van de ZLTO Noord-Beve land over actuele landbouwzaken. Kortgene, De Korenbeurs, 19.30 uur. p- Middagexcursie Rondleiding door de boswachterij, waar een gids van Staatsbosbeheer uitleg geeft over de historie en beheer van het duin bos en de planten en dieren die er leven. Westenschouwen, Excursieschuur Kraaijensteinweg 140, 13.30 uur. p- Zeeuws Planetarium Wisselende 3D voorstellingen. 16.00 en 19.30 uur. Inlichtingen 0113- 376302 of www.zeeuwsplanetarium.nl. Kamperland, Haven 5. PODIUM p- Jan Jaap van der Wal Cabaretier brengt zijn programma Zon der Band. Goes, Theater de Mythe, 20.00 uur. p- Blijspel Het Echt Antwaarps Teater speelt het blij spel 'Alarm in mijnen darmen' van Ruud de Ridder. Renesse, Dorpshuis, 20.00 uur. p Muziek Gitarist Vernon Reid (Living Colour) treedt op met de Yohimbe Brothers. Middelburg, De Spot, 21.00 uur meer agendanieuws op onze website FILM BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Transporter 3: 20.00 uur; The Curious Case of Benjamin Button: 20.00 uur; Spion van Oranje; 20.00 uur; Le Silence de Lorna: 20.30 uur. GOES 't Beest, Vicky Cristina Barcelona: 20.30 uur. Merral, New in Town: 19.15 en 21.45 uur; Spion van Oranje: 19.00 en 21.00 uur; The Curious Case of Benjamin But ton: 21.15 uur; Valkyrie: 19.30 en 22.00 uur; Yes Man: 18.45 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Cherry Blossom- Hanami: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Australia: 20.00 uur. TERNEUZEN View, New in Town: 19.30 uur; Spion van Oranje: 21.15 uur; Curious Case of Benja min Button: 20.15 uur; Valkyrie: 20.30 uur. VLISSINGEN CineCity, De maanprinses en het geheim van het Witte Paard: 14.00 uur; Despe- reaux: 13.45 en 16.00 uur; Australia: 21.00 uur; Bolt: 14.00 en 16.15 uur; Doubt: 19.30 uur; Friday the 13th: 22.00 uur; Kikkerdril: 13.30 en 15.15 uur; New in Town: 16.15 en 19.00 uur; Oorlogswin ter: 19.15 uur; Pink Panther 2: 13.45 en 19.00 uur; Slum- dog Millionaire: 16.15 en 21.30 uur; Spion van Oranje: 17.00 en 22.00 uur; The Curious Case of Benjamin: 15.45 en 21.15 uur; Transporter 3: 21.45 uur; Val kyrie: 16.45,19.00 en 22.00 uur; Yes Man: 14.00 en 19.15 uur; As it is in Hea ven: 14.00 uur; Heaven's Heart: 19.30 uur (Film by the Sea). ZIERIKZEE FiZi, Away from Her: 13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35