'Poken brengt de gezelligheid weer terug' PZC Dinsdag 17 februari 2009 J 31 Ooit was er de Tamagotchi, het 'affectie-ei' dat kon groeien als het maar genoeg aandacht kreeg. Het ei was een grote hit, vooral onder kinderen. De nieuwste rage onder internetgebruikers, de poken, heeft er iets van weg. door Laurens Lammers foto CPD HiliPPiBl Haoenepn rred Oelfjjaaüw, tc-ger-wi Zullen we vanavond eens naar het toneel gaan? Voor liefhebbers van toneel is er To neel.blog.nl, een zeer informatieve en uitgebreide site over het Neder landse toneel. Hierop zijn volop re censies over lopende toneelvoorstel lingen te lezen. Ook vind je er het laatste nieuws over acteurs, actrices, en theatergezelschappen. Verder staan er tips op voor leuke voorstel lingen en informatie over kluchten, kindertheater en festivals. toneel.blog.nl Het hipste speeltje van steeds meer Nederlan ders is een poppetje met een usb-stick er in, waarmee buitens huis contactadressen zijn uit te wisselen. 'Poken', zo wordt het ge noemd, net als de sleutelhanger zelf Druk de ene poken tegen de andere aan en twee identificatie nummers of'keys' worden auto matisch uitgewisseld. Het feitelijke uitlezen van de gegevens gebeurt echter pas thuis op de pc. Door op internet op Doyoupoken.com in te loggen wordt het ontvangen num mer gekoppeld aan een- profiel op de website. Een mailadres, tele foonnummer, Hyves- en Twit- ter-adres? Welke info gebruikers over zichzelf willen uitwisselen, W: 4' Of misschien heb je meer zin in een concert? Ga je liever naar een concert of een festival? Op de online concertagenda staan alle concerten en optredens op een rij, zodat je geen optreden hoeft te missen! Je kunt zoeken op artiest, festivals en op datum. Ook vind je hier aankondigingen van nationale en internationale artiesten die in Neder land een optreden zullen geven. Kaartjes kun je er niet kopen. Maar daarvoor staan de links er. www.onlineconcertagenda.nl bepalen ze daarbij helemaal zelf. Jilles Groenendijk (40) 'pookt' niet alleen fanatiek, op internet startte hij zelfs een handeltje in de sleutel hangers. De 'gekte' begon nadat ie mand hem een plaatje van een po ken had laten zien. „Ik heb met een een doosje besteld op de site van de Zwitserse fabrikant van de sleutelhanger. Daar zaten er twaalf in. Vier heb ik er zelf gehouden, de rest heb ik op internet aangebo den via de site Twitter. Daar werd echter zo enthousiast gereageerd dat ik een site ben begonnen op Letspoken.com. Ik heb er nu al meer dan duizend verkocht. Men sen gebruiken de pokens op se minars, beurzen, congressen, et ce tera. In Zwitserland liggen ze trou wens overal. ïn de winkels, maar ook in kroegen." Groenendijk organiseerde ook al zeven 'poken-meetings' in het land. „Of iemand een poken op zak heeft, kun je natuurlijk niet aan hem of haar zien. Daarom ben ik meetings gaan organiseren, zo dat gebruikers elkaar kunnen ont moeten. Het maakt de beleving Zegt de naam Ed Couwenberg je nog iets? Of Aïsha Amal? Fans van Onder weg Naar Morgen weten het wel. Het zijn ONM-karak'ters uit het verleden. De acteurs die Ed en Aïsha speelden, hebben de serie inmiddels verlaten. In het online archief van de soap zijn onder meer alle oude verhaallijnen en het levensverhaal van de persona ges te lezen. Je vindt er ook spannen de cliffhangers van oude seizoenen. www.onm-archief.tk van 'het poken' leuker en gebrui kers enthousiaster." Om mensen te stimuleren naar de meetings toe te komen, verlaagde Groenendijk zelfs de prijs van de sleutelhanger. Voor bezoekers van de allereerste bijeenkomst in Utrecht ging de normale prijs van 14,95 euro omlaag naar 12,50 euro. „Die prijs is echter weer normaal. Mensen komen omdat het ge woon een leuk evenement is. Po ken is ook meer dan een digitaal visitekaartje. Je moet weer de straat op, de kroeg in of naar beur zen om hem te kunnen gebruiken. Weg dus van de stoffige zolderka mer en je Hyves-vrienden op inter net. Nu kun je ook buitenshuis vrienden op Hyves maken. Het brengt kortom de gezelligheid weer terug." Dat pokens computervirussen kun nen verspreiden, wat op internet werd gesuggereerd, is volgens Groe nendijk onzin. „Het is een 'read only' stick. Je kunt er geen data op zetten, dus ook geen virus." Poken-sceptici vermoeden echter ook een complot van de overheid. Die zou yia pokens mensen stie kem willen laten wennen aan het gebruik van privacygevoelige RFID-chips, die onder meer ge bruikt worden voor de OV-chip- kaart en het paspoort. Een identi teit stelen wordt steeds makkelij ker en het kleine beetje privacy dat ons nog rest wordt geheel weg gevaagd, aldus de sceptici. Groe nendijk moet daar wel om lachen: „Nogmaals: op de poken zelf staat geen persoonlijke informatie. Je pokenidentiteit op internet is ver der goed beveiligd. Zelfs als je je Het olympisch goud van Anton Gee- sink in 1964? Het wereldkampioen schap op de weg van Joop Zoetemelk in 1985? De WK finales van het Ne derlands Elftal in 1974 en 1978? Of de recente successen tijdens de Olympische Spelen in Peking? Op Nos.nl/50 kun je je eigen Studio Sport top tien samenstellen. Dione de Graaff, Toine van Peperstraten en Jack van Gelder gingen je voor. www.nos.nl/50 poken verliest, is er niets aan de hand." Gebruiker Mathijs van der Kooi (28) 'pookte' tot nog toe alleen voor zijn werk. Hij heeft zijn digi tale visitekaartje ook uitsluitend voor zakelijk gebruik ingesteld. „Mensen kunnen via Doyoupo- ken.com alleen mijn mailadres op mijn werk en mijn Twitter-adres te weten komen", zegt hij. „Op een poken kun je in totaal 64 con tactpersonen zetten, maar ik heb hem misschien pas twintig keer ge bruikt. Als je niet naar meetings gaat, weet je ook niet wie ee.j po ken heeft. Dat is een probleem. De meeste mensen hebben wel een mobiele telefoon. Ik weet zeker dat poken een vast onderdeel daar van zal worden." Volgens Groenendijk wordt hier al hard aan gewerkt. 'E', zo heet een op internet gelanceerde service om contactgegevens uit te kunnen wisselen via de mobiele telefoon. Het werkt hetzelfde als poken, al leen worden er geen poppetjes te gen elkaar gehouden, maar tele foons. Groenendijk: „Het systeem is nog in ontwikkeling en een stuk complexer dan poken. Waar ik ech ter naar uitkijk, is een universeel systeem, waar alles in zit. Van een telefoon, camera en mp3-speler tot en met een mogelijkheid om te po ken. Het lijkt ook slechts een kwes tie van wachten op een elektroni cafabrikant die het voortouw neemt en een standaard af dwingt." Nederlandse pokensites schieten intussen als paddenstoelen uit de grond. Via Google zijn er tiental len te vinden, zoals Pokenonli- ne.com van Sjors Nikkels (19). De verkoop daar loopt echter nog geen storm. „Gemiddeld verkoop ik er vijf per dag", zegt hij. „Pokens zouden er minder kinder achtig uit moeten zien, dan ver kocht ik er vast veel meer. Mis schien is de hype over een half jaar alweer over. Wat ik dan met de site doe, zie ik dan wel", aldus Nikkels. www.doyoupoken.com www.letspoken.com www.pokenonline.com Reageren? media@wegener.nl Neem een duik in het archief van 'ONM' Wat is jouw favoriete item uit 50 jaar 'Studio Sport'? Schrijf je reis en scoor een mooie prijs! Jongeren met schrijftalent, maken kans op een droomreis voor twee per sonen. Ben je tussen de 16 en de 19 jaar, klim dan achter je pc en schrijf een verhaal over reizen in de breed ste zin van het woord. Het mag waar- gebeurd zijn, of geheel verzonnen. Het mag zich afspelen in Nederland, in het buitenland of zelfs op de maan. Meedoen kan tot 10 april. Kijk voor alle voorwaarden op: www.schrijfjereis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33