30 Dinsdag 17 februari 2009 PZC _AY_ Zoek een sport die je leuk vindt en bouw langzaam op. Zo hou den ook oudere spor ters het lang vol. foto CPD/Cees Zorn Beoefende sporten Top tien beoefende sporten door 50-plus- sers, naar totaal aantal gesporte uren per jaar: p- Wandelsport/sportief wandelen: 120.000.000 uren. Wielrennen/ toerfietsen: 86.000.000. Aerobics/fitness/ conditietraining: 74.000.000. Zwemmen/aqua- jogging/aquarobics: 32.000.000. Tennis: 31.000.000. Golf: 22.000.000. j>- Hardlopen: 15.000.000. Bridge: 15.000.000. Biljart/poolbiljart/ snooker: 14.000.000. Danssport (alle dans vormen): 12.000.000. Cijfers: ^Consument en Veiligheid. Als het een keer lekker vriest, ongetraind het ijs opstappen om ver volgens 30 kilometer op ongeslepen ijzers te gaan schaatsen, is vragen om problemen. Bijna tienduizend Ne derlanders meldden zich tijdens die twee memorabele weken ijs- pret van onlangs met blessures en verwondingen bij de eerste hulp. Gegarandeerd zaten daar ook veel overmoedige, zichzelf overschat tende figuren bij, denkt sportarts Hans Smid. Oftewel: wat oudere, ongetrainde types, die in hun hoofd nog 20 zijn en zich daar op het ijs ook naar gedragen. Je jong voelen in een oud lichaam is meestal prima, behalve als het om sport gaat. Want de grootste valkuil voor sporters van zekere leeftijd is, dat ze op hetzelfde ni veau denken te moeten presteren als twintig jaar geleden. Veteranen- voetbalclubs zijn in dat opzicht een drama, weet Smid, die is ver bonden aan de Vereniging Sport Geneeskunde. „Die mannen lopen één keer per week koud het veld op, terwijl ze nog spierpijn heb ben van de wedstrijd van vorige week. Vroeger kon je dat soort din gen ongestraft doen - er is geen voetballertje van 18 dat serieus aan warming-up doet. Maar vanaf je 30ste kun je er maar beter wel mee beginnen. En vanaf je 40ste is het pure noodzaak om gescheurde spieren, geknakte achillespezen en andere ellende te voorkomen." Van alle kanten krijgen mensen het advies meer te bewegen voor een goede gezondheid. In het ver lengde daarvan ontstond in de sportbranche ook de hype vooral gezond te sporten. Dat houdt in: blessures door overbelasting voor komen. Zo heeft elk fitnesscen trum wel een coach in huis om be ginnende sporters te begeleiden. Wie tegenwoordig een hometrai ner koopt, wordt doorverwezen naar de huisarts voor een medi sche check. Overdreven? Voor de groep 50-plussers met gezondheidsklach ten als diabetes en hoge bloeddruk niet, vindt sportarts Smid. „Maar de meeste mensen hebben eerder een schop onder de kont nodig dan dat ze rustig aan moeten doen. Deze groep loopt ook zeker niet het grootste risico op blessu res. Dat zijn de competitieve spor ters van vroeger, die op middelba re leeftijd nog steeds niet te rem men zijn. Natuurlijk. Als je ouder wordt, loop je meer risico op een runners knee (lopersknie). Spieren en botten winnen niet aan soepel heid. Kracht en conditie nemen af Vanaf je 35e word je genadeloos af gestraft als je de warming-up laat zitten of te lang doorgaat." Het risico op een sportblessure (aantal blessures per 1.000 uur sportbeoefening) neemt per sport toe naarmate men ouder wordt, zegt ook Saskia Kloet, onderzoe ker van Consument en Veiligheid. „Maar het totale risico op een sportblessure vanaf 50-plus blijft hetzelfde, omdat men minder bles- suregevoelige sporten gaat beoefe nen. Zo is wandelen het popu lairst onder 50-plussers, gevolgd door fietsen/wielrennen en fit ness. De eventuele nadelen van de ze sporten worden door de beoefe naars laag ingeschat", zegt Kloet. „Maar mensen moeten zich vooral niet alleen maar laten afschrikken door het risico op een pijntje hier of daar", vindt Smid. „Het is zon de al bij voorbaat rekening te hou den met eventuele blessures als je na een bepaalde leeftijd een sport kiest. Wandelen en fietsen is pri ma, maar je zou veel mensen te kort doen door een sport als hard lopen uit te sluiten. Laat de kwa len zich eerst maar eens openba ren." Ga vooral een sport doen die je leuk vindt en bouw het rustig op, luidt zijn advies. „Het belangrijk ste is, je hoofd erbij te houden en niet als een kip zonder kop te gaan trainen. Zorg ervoor dat je de eer ste drie tot zes weken niet ge bruikt om harde effecten te be werkstelligen. Zet het idee van presteren helemaal uit je hoofd en eerst spelenderwijs uitvinden wat je eigenlijk nog kunt." Beginners doen er goed aan zich te realiseren dat ongemakken en pijntjes er nu eenmaal bij horen, vindt Smid. „Van de ongemakken die gepaard gaan met sport, is 90 procent een niet al te ernstig ge volg van overbelasting. Echte bles sures ontstaan meestal heel gelei delijk, bijvoorbeeld als je pijn ne geert en koste wat het kost een prestatie wilt neerzetten. Sporters die dat doen, moeten vaak door schade en schande wijs worden." Voor overmoedige schaatsers: op de website voorkomblessures.nl staan nu alvast tips om de volgen de vorstperiode blessurevrij door te komen. www.voorkomblessures.nl www.sportzorg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32