Er gebeurde van alles Prins Willem-Alexander en prinses Maxima naar Middelburg De emoties, die zijn aangewakkerd PZC Sporen De krant 5 weken voor 15 euro! 2 J Dinsdag 17 februari 2009 PZC Op www.pzc.nl werd volop gereageerd op het vertrek van Simons en Zomer: 'Nu maar hopen dat ziekenhuis Walcheren open blijft, is de demonstratie misschien niet voor niets geweest' corry MARLEEN BLOMMAERT De sporen van het verleden liggen hier aan de opper vlakte. Het gehucht waar we wonen is omgeven door polders. Ik staar naar de zwarte natte grond terwijl de hond voor de honderdste keer nieuwsgierig aan dezelfde boom snuffelt. De overvloedige regen in het omgeploegde land laat echter de sporen zien van een verleden. De gekartelde randen van de witte schelpen steken scherp af tegen de zwarte klei. De tijd dat de Schelde nog tegen deze dijk klotste en Luntershoek dus eigenlijk een kustplaats was. Ik kijk naar de zwarte kat. Als het licht op een bijzonder ma nier op zijn vacht valt, zie je dat in zijn stamboom een cyperse kat of kater moet voorkomen. Hij lijkt gitzwart maar zijn ge schiedenis wordt zichtbaar bij de juiste belichting. Hoe zou dat bij ons zijn? Met welke belichting of regen wordt onze geschiedenis zichtbaar? Eén of twee generaties terug zijn de sporen duidelijk zicht baar,maar wat daarvoor komt wordt geleidelijk vager. Maar is het daarmee ook minder aanwezig? In hoeverre draagt het leven van mijn voorouders bij aan wie ik ben? Op zijn minst in mijn aanwezigheid natuurlijk, maar verder? Al dat geploeg op het land en al dat gezwoeg met de vis? Voel ik me daarom hier thuis? Al die godsdiensttwisten en de oorlogen die hier hebben ge woed. Is het daarom dat ik het gekrakeel van een Wilders en het ge blaat van bisschop Williamson zo vermoeiend vind? Al die vragen stel ik mezelf met enige regelmaat en nooit vind ik een antwoord. Maar ik blijf het spoor volgen. Net als mijn hond. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Met welke belichting of regen wordt onze historie zichtbaar? COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Woonplaats Telefoonnummer Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA 14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Ds PZC gaat zorgvuldig om mei peisconsgogevens. In het colofon tieft u nadeie informatie De mensen die toezicht moeten houden op de ziekenhuisdirecties maken zichzelf geen verwijten. Ze vinden dat ze hun werk goed gedaan hebben. door Nadia Berkelder Of het toezicht op de zie kenhuisdirecties ge faald heeft? „Wij vin den van niet", zei Dick van Muiswinkel, voorzitter van de Raad van Toezicht van de Ooster- scheldeziekenhuizen tijdens de persconferentie gisteren. De in druk kan zijn ontstaan dat de Ra den niet hebben ingegrepen, maar die indruk is volgens de toezicht houders onjuist. „Neem van mij aan dat er achter de schermen be hoorlijk wat gebeurd is", zei Van Muiswinkels Vlissingse collega Lieuwe Rienstra. „We hebben in de pers veel gelezen over het toe zicht, ik zag zelfs een fraaie spot prent in de krant, met drie aapjes; horen, zien en zwijgen, maar dat is een verkeerd beeld. Wij hebben naar behoren gefunctioneerd." Sterker nog, vertelde Van Muiswin kel: er is wel degelijk ingegrepen. „Toen de financiële problemen in Goes aan het licht kwamen, zijn we er meteen opgedoken. Door de maatregelen die vorig jaar zijn ge nomen, verwachten we dat we over het jaar 2008 ongeveer quitte spelen, terwijl er aanvankelijk nog een verlies was voorspeld." „Toezichthouden", zei Van Muis winkel. „Dat betekent overleggen met de Raad van Bestuur, het be studeren van stukken. Ik denk dat we dat goed gedaan hebben. De Raden van Toezicht houden zich niet bezig met de operationele gang van zaken." De Raden van Toezicht blijven dan ook aan, ver telde Van Muiswinkel. „Dat moet ook, wij moeten nieuwe Raden van Bestuur aanstellen." „De Raden van Toezicht hebben nu gedaan waarvoor ze zijn aange steld", concludeerde gedeputeerde George van Heukelom gistera vond. „Het vertrouwen was een eind weg en mij was gevraagd om dat vertrouwen te herstellen." Pa tiëntenorganisatie het Klaverblad kan leven met het vertrek van bei de bestuurders, zei directeur Ad van de Kreeke. „We hadden de in druk dat de klik weg was. Om in voetbaltermen te blijven: de trai ners worden ontslagen om het doel te bereiken. Maar wij hebben nooit getwijfeld aan de integriteit van beide heten." Hoe het nu verder moet met de ziekenhuizen? Op heel korte ter mijn worden interimbestuurders aangetrokken. Voor het eind van het jaar moeten er nieuwe Raden van Bestuur zijn: voorlopig in elk ziekenhuis één. En als het aan de toezichthouders ligt, bestaan de Raden van Bestuur in de toekomst niet langer uit slechts één lid: de voorzitter: twee bestuurders is'dus het minimum. En wat vindt Van Muiswinkel van de 'commerciëlen' die zich op de Zeeuwse ziekenhuismarkt willen storten? „Iedereen die geld in de ziekenhuizen wil steken is wel kom, maar het moet duidelijk zijn dat wij binnen het ziekenhuis ons eigen beleid willen voeren." Hans Simons vertrekt een maand eerder dan de be doeling was: op 1 april in plaats van op 1 mei. Zijn vierjarig contract liep af en hij was altijd al van plan om het niet te verlengen. Simons krijgt geen geld mee. De raden van toezicht zijn 'erkente lijk' dat hij een maand eerder af scheid neemt. is zijn vertrek dan een vorm van symboolpolitiek? „De Raad van Toezicht ziet natuurlijk een zwart boek van het personeel, die ziet een optocht. Degene die het pro ject trekt staat in de belangstelling, dat is natuurlijk zo. Ik zou het leu ker gevonden hebben om mijn contract af te maken." „Ik denk dat veel van de kritiek let terlijk te maken heeft met het feit dat wij afstapten van het oude ver trouwde ziekenhuis. De dokters moesten daar aan wennen, en de burgers ook. Dat er emotionele weerstand was, dat begrijp ik dan ook ten zeerste. Maar er is natuur lijk ook kritiek geweest van men sen die hun eigen regionale belang verdedigden. Zeeland is groter dan alleen Walcheren. Ik ben voor Zee land. Die emotie, die is door som migen aangewakkerd, mensen die een publieke verantwoordelijk heid hebben, of door oud-artsen die eigenlijk niet meer weten wat er in de praktijk nodig is." „Wat ik ga doen? Eerst skiën met mijn zoon, dan een paar weken fietsen en dan op zoek naar iets an ders, maar niet meer iets van vijf of zes dagen in de week." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Prins Willem- Alexander en prinses Maxima ko men vrijdagmiddag 6 maart naar Middelburg. Zij bezoeken in de Ab dij het slotevenement van het vier de International Polar Year (IPY) in Nederland. Het driedaagse evenement geeft een beeld van het leven in de pool gebieden en het Nederlandse pool- onderzoek. Willem-Alexander en Maxima maken tijdens hun be zoek aan Middelburg een rond gang langs de onderdelen, waarbij poolonderzoekers hun werk en er varingen toelichten. Voorafgaand daarvan vinden diverse toespraken plaats. In het kader van het International Polar Year is de koninklijke familie betrokken geweest bij een aantal activiteiten. Zo woonde koningin Beatrix in maart 2007 - bij het be gin van het vierde internationale pooljaar - de start in Leeuwarden bij. En in paleis Noordeinde werd vorig jaar oktober een symposium gehouden. Willem Alexander en Maxima bezochten begin deze maand Antarctica. Zij waren daar op uitnodiging van de Nederland se organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek. Willem-Alexander hield een weblog bij. www.koninklijkhuis.nl Hans Simons

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2