Kritiek op Schorebrug Terug naar zijn oude liefde Keuze Vlaamse school hangt niet af van geld Trammuseum RTM bouwt zelf locomotief TQ sanidröme de betere badkamer PvdA bezorgd over oude Sloelijn Wpzc Dinsdag 17 februari 2009 2 7 SKffeÉ ^"Orörrte; Win eon JPJ arpas www.sanidrome.nl/arpas Mortiereboulevard 7, Middelburg, (0118) 55 10 80 Provinciale commissie ziet betonfirma's liever in Vlissingen-Oost. door Harmen van der Werf kruiningen - De aanleg van een nat bedrijventerrein in de polder Schorebrug bij Kruiningen kan op weinig enthousiasme rekenen van de provinciale commissie omge vingsbeleid (pco). Volgens de pco is het beter de Goe- se betonbedrijven die naar Schore brug zouden moeten verkassen, in Vlissingen-Oost of aan de Vlissing- se buitenhaven onder te brengen. Havenschap Zeeland Seaports on derzoekt dit momenteel. Alleen als die studie geen oplossing biedt, 'lijkt Schorebrug een geschikte lo catie voor de Goese bedrijven', al dus de adviescommissie voor Ge deputeerde Staten. De pco - waarin onder meer werk geversorganisatie BZW, de Kamer van Koophandel, de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) en het ministe rie van Vrom zitten - plaatst daar bij wel behoorlijk kritische opmer kingen. De provincie heeft vorig jaar nog een nota gemaakt, Ven sters op Zeeland, waarin zij pleit voor behoud van open landschap pen langs hoofdwegen. 'Met de uitbreiding van bedrijven terrein Nishoek aan de noordzijde van de A58 bij Kruiningen en Schorebrug aan de zuidzijde is hier nauwelijks nog sprake van een onbelemmerd uitzicht', stelt de pco op basis van Vensters op Zee land. Twijfels heeft de commissie ook bij de waarde van Schorebrug voor de binnenvaart. De overheid wil het vervoer over water bevorde ren, omdat dit milieuvriendelijk is. Provinciale commissie omge- vingsbeleid (pco) noemt Schore brug 'een geschikte locatie' voor Goese betonbedrijven, maar al* leen als er geen alternatief is. Den Haag heeft daarom zes mil joen euro subsidie voor Schore brug in het vooruitzicht gesteld. Schorebrug is echter 'slechts een oplossing voor lokale knelpunten met betrekking tot watergebonden bedrijvigheid', geeft de pco aan. Om de binnenvaart te promoten, moet er op de langere termijn in Zeeland meer gebeuren, met een locatie in of bij de zeehavengebie den Vlissingen-Oost, de Vlissingse buitenhaven en Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Als Schorebrug toch nodig blijkt te zijn, dan zou, vindt de pco, alleen het natte deel er moeten komen en niet het droge deel. Zo'n bedrij venterrein hoort daar niet. 'Die moeten met voorrang worden ont wikkeld bij bestaande bedrijventer reinen'. Zonder droog deel wordt het tekort op Schorebrug twee mil joen euro hoger. Vanavond beslist de raad Reimers- waal over eventuele medewerking aan Schorebrug. terneuzen - Het financiële argu ment van Zeeuws-Vlaamse ouders om hun kinderen naar voorschool se opvang in België te sturen, gaat steeds minder op. Burgemeester en wethouders van Terneuzen antwoorden dat op vra gen van TOP Gemeentebelangen. De fractie wijst op tellingen waar uit blijkt dat het aantal Nederland se leerlingen op Belgische scholen in twee jaar met 22 procent steeg. Op dit moment bezoeken 180 leer lingen uit Terneuzen een school in België. Dat is 2,3 procent van het totaal aantal leerlingen in de ge: meente. B en W zeggen dat de ge meente de afgelopen jaren aanzien lijk geïnvesteerd heeft in de kwali teit van de onderwijshuisvesting. In België zijn voorschoolse voorzie ningen bijna gratis. In Nederland is de eigen bijdrage voor de kinder opvang aanzienlijk lager gewor den, aldus B en W. „Waardoor wij het vermoeden hebben dat dit ar gument van ouders om te kiezen voor voorschoolse voorzieningen in België steeds minder aanwezig zal zijn." Ook de openingstijden van de buitenschoolse opvang zijn nagenoeg gelijk. Jos Rentmeester (52) heeft bij zijn huis nieuwe opnamestudio. door Frank Balkenende heinkenszand - Bijna tien jaar lang zat Jos Rentmeester - drum mer van origine - achter de knop pen in zijn opnamestudio in Ove- zande. Hij kreeg er talloze Zeeuw se bandjes over de vloer, die naar huis gingen met een demo of een complete cd. Hij tovert het gastenboek van wel eer tevoorschijn. „Kijk, hier heb je Wolfdan Sister. Daar zong Paskal Jakobsen in. Ik herkende toen al meteen zijn talent. Een geweldige zanger. Ik denk dat hij nog meer in zijn mars heeft dan hij bij Blof laat horen." Dialectrockband Surrender was kind aan huis bij Studio Jos Rent meester, de naam die hij blijft han teren. De kleirockers uit Heinkens- zand speelden er hun eerste twee cd's in. Met Surrender beleefde Jos wilde nachten. „Ik geloof dat bij de opname van de eerste cd de kosten van het aan tal kratten bier die van de opna men zelf ver overtroffen. Tien jaar geleden verhuisde los Rentmeester naar een 'spulletje' in Heinkenszand, waarmee een ein de kwam aan zijn hobby. Pal ach ter zijn nieuwe huis liep namelijk het goederenspoor naar het Sloege- bied. „Je kunt natuurlijk geen mu- 'Het geeft een kick als je het beste uit een band weet te halen' ziek opnemen als er zo'n trein langs dendert." Nu er verder west waarts een nieuw goederenspoor ligt en het oude zijn functie heeft verloren, kan Rentmeester zijn oude liefde weer oppakken. Hij heeft een grote, kale schuur omge bouwd en van alle gemakken voor zien. Al met al een flinke investe ring. „Maar ik vind dat een hobby ook iets mag kosten." Geld verdienen met de studio is voor Rentmeester absoluut niet de eerste prioriteit. „Kijk, Zeeland is wat dat betreft een moeilijke markt. Als je op den duur quitte draait, is het voor mij oké. Mijn drijfveer is de passie voor muziek. Het geeft een kick als je het beste uit een band weet te halen. Als ik kippenvel krijg, omdat een gitarist een fantastische solo speelt, kan mijn dag niet meer stuk. Daar doe je het voor." Rentmeester denkt dat zijn ruime studio in een behoefte voorziet. „Je moet je wel onderscheiden. Daarom vind ik comfort en sfeer in en om de studio belangrijk. Ver der moet je alle goede apparatuur in huis hebben en ook samenwer ken met de juiste mensen. Daar om zal afgestudeerd opnametech nicus Mark Nijsssen uit Oudelan- de vaak achter de knoppen zitten. Ik denk dat we kwaliteit kunnen leveren voor relatief weinig geld." Uiteraard begint succes bij de mu zikanten zelf „Want je kunt van koper geen goud maken." 'Backertje' ontbreekt nog in collectie museumstichting. door Piet Kieemans scharendijke - De museumstich- ting RTM gaat op basis van origine le bouwtekeningen zelf een histori sche stoomlocomotief nabouwen. Het gaat om een zogeheten 'Backertje', ook wel genoemd Koe- kedóze. Deze ontbreekt nog in de toch redelijk omvangrijke collectie van het trammuseum. Het - bijna vierkante - model loco motief werd destijds gebouwd door Backer 8c Rueb, toen een van de belangrijkste leveranciers van stoomlocomotieven aan de Neder landse stoomtrambedrijven. De 'koekedöze' bleef tot rond 1957 in productie. Hoewel er door Backer en Rueb (later Machinefabriek Bre da) aardig wat Koekedözen - exac te aantallen zijn niet bekend - ge bouwd zijn, is er geen enkel exem plaar meer overgebleven volgens voorzitter Roel Sparreboom van de museumsrichting. „De RTM had er destijds zeker een stuk of dertig, veertig, maar er is er niet één meer." Het 'Backertje' was één van de eerste stoomlocomotieven die in gezet werden voor de stoom tram op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. goes - De PvdA-fractie in de Goe se gemeenteraad wil van het colle ge van B en W weten wat er met de oude Sloegoederenlijn tussen Eindewege en het Sloegebied gaat gebeuren. De oude Sloelijn is eind septem ber vorig jaar buiten bedrijf ge steld na ingebruikname van het nieuwe Sloespoor. Dat is aange legd vanaf het Zeeuwse hoofd spoor tussen Lewedorp en Arne- muiden door de Quarlespolder naar Vlissingen-Oost. Sparreboom en zijn medebestuur ders vinden dat een 'Backertje' toch niet mag ontbreken in de col lectie van het trammuseum aan de Brouwersdam. „Het was één van de eerste stoomlocomotieven die ingezet werden voor de stoom tram. Hoeveel er rondgereden heb ben op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden weet ik niet pre cies, maar dat ze er dienst hebben gedaan weet ik zeker." Om het gat in de collectie te vul len heeft het bestuur van de mu seumstichting besloten zelf de han den uit de mouwen te steken. Het gaat samen met de Tramweg Stich ting - voortgekomen uit de mu seumcommissie van de Nederland se Verèniging van Belangstellen den in het Spoor- en Tramwezen - eigenhandig een Backertje nabou wen. Sparreboom: „De Tramweg Stichting kreeg een legaat van 37.000 euro en stelt die voor dit doel beschikbaar. Wij leggen er nog 37.000 euro bij. Dat is niet ge noeg, maar wel een aardig begin netje." Sparreboom schat de totale kosten van de bouw van de locomotief op zo'n twee a tweeënhalve ton. Veel werk kan volgens Sparreboom in eigen beheer. „En wat we zelf niet kunnen maken gaan we bij elkaar zoeken." Wanneer daadwerkelijk begonnen wordt met het ambitieuze karwei is nog niet bekend. Spoorwegbeheerder Prorail wil in het voorjaar de opbouw van het voormalige goederenspoor tussen Eindewege en Vlissingen-Oost weghalen. Wat er met de oude Sloelijn tussen Eindewege en het Sloegebied gaat gebeuren, is nog niet vastomlijnd. De dorpsraad Heinkenszand heeft zich er met andere belanghebbenden over ge bogen en heeft er inmiddels een notitie over geschreven. Dit stuk wordt binnenkort aangeboden aan de gemeente Borsele. Jos Rentmeester heeft een grote, kale schuur omgebouwd en van alle gemakken voorzien. Het is nu een comforta bele opnamestudio waarin een prettige sfeer hangt. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29