Asielzoekers wonen met honderden Stadsraad Veere blijft SchriifhIt ver|?aal ,van ^m'er/eli slapend voortbestaan Zestien man in een huis Liever een eigen kamer Taal kan een probleem zijn Winkeliers mogen etalage gratis inrichten 22 Dinsdag 17 februari 2009 PZC W Aus (24) woont sinds tweeëneenhalve maand in het asielzoekerscentrum in Middelburg. Hij is gevlucht uit Irak. Via Ter Apel en een ander 'kamp' - zoals hij het zelf zegt in misschien wel zijn eerste Nederlandse woord - is hij terechtgekomen in Middelburg. Ook zijn neef Saef (22) woont in het centrum. Aus deelt een woning met vijftien anderen. Per twee hebben ze een slaapkamer. Verder is er een gemeen schappelijke huiskamer met televisie en een keuken met koelkast en zijn er twee badkamers en twee wc's. Aus vindt de huisvesting prima. „No problem." Maar: „I have no choice", voegt hij er meteen aan toe. Hij heeft geen keus en zal moeten afwachten waar hij uit eindelijk terechtkomt en hoe zijn woonomgeving dan is. Middelburg zou hij wel zien zitten; dat vindt hij een leuke stad. Amal Al Tamimy (16) komt uit Irak. Ze is nu zeven maanden in Nederland en woont sinds vijf maanden samen met haar ouders en broer in het asielzoekers centrum in Middelburg. Ze gaat naar school, naar de CSW in Middelburg. Ze spreekt al een klein beetje Nederlands. Amal deelt een slaapkamer met haar broer. In hun achtpersoons-appartement wonen nog twee meisjes, één uit Afghanistan en één uit Iran. Deze meisjes heb ben ieder een eigen kamer. Amal vindt de woonruimte die ze in het centrum heeft niet groot. Ze zou graag een grote kamer voor haar alleen hebben. Ook een grote badkamer én een tuin staan op haar verlanglijstje. Het huis in Irak was volgens haar beter. Ze hoopt dat ze in Nederland kan blijven wonen, in een eigen huis voor haar en haar fa milie. In het asielzoekerscentrum in Middelburg wacht ze af of dat er ooit van komt. Mohamed Hassan Abdullahi (36) is een nieuwkomer in het asielzoekerscentrum. Hij woont er sinds onge veer een week. Daarvoor zat hij in een ander cen trum in Nederland. Mohamed komt uit Somalië. Twee maanden en vijftien dagen is hij nu in Neder land. Hij houdt het precies bij. Mohamed is alleen, zonder familie, in Middelburg. Hij deelt een tweepersoonskamer met een andere So maliër. In hun appartement wonen nog zes mensen. Met zijn achten delen ze de woonkamer, badkamer en het toilet. Natuurlijk zou Mohamed graag een ka mer voor zich alleen willen hebben, maar hij legt zich erbij neer dat dat niet kan. Hij realiseert zich dat het moeilijker is als je met iemand een kamer moet delen die uit een ander land komt. Je moet kunnen samenwerken, zegt hij, en dan kan de taal een pro bleem zijn. Asielzoekers moeten vanaf 2011 de wijken in, vindt de gemeente Middelburg. Daarmee komt over twee jaar een einde aan het centrum bij de Stromenweg. door Carla van de Merbel Het contract dat Middel burg heeft met het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) loopt in februari 2011 af en het voormalig Arduinterrein waar het Middelburgse asielzoekerscen trum nu is gevestigd, is bestemd voor woningbouw: een dubbele aanleiding voor de gemeente om het asielbeleid te veranderen. Asielzoekers moeten niet meer met honderden tegelijk op één plek en aan de rand van de stad worden gehuisvest, maar ver spreid over de stad in kleinere con centraties. De gemeente is aan het kijken naar geschikte locaties voor in totaal 450 asielzoekers. De huisvesting van asielzoekers zo als die nu is, is 'niet meer verant woord', vindt de gemeente. De woningen moeten beter en asiel zoekers moeten meer betrokken worden bij de samenleving. In het huidige asielzoekerscentrum aan de Stromenweg is plaats voor bijna 600 mensen. Dat maximum wordt op dit moment niet ge haald - op 1 februari woondefi er 535 mensen - maar het aantal asiel zoekers is landelijk weer aan het stijgen en dat is ook te zien in Middelburg. De ruim 500 asielzoekers die er Asielzoekerscentra in Zeeland nu zijn, wonen verdeeld over ver schillende gebouwen op het ter rein. Er staan acht gebouwen van twee verdiepingen en vier zoge noemde W-woningen van één ver dieping. Elk tweelaagsgebouw bestaat uit acht appartementen voor telkens acht personen. Per appartement zijn vier slaapkamers en er is een gemeenschappelijke huiskamer, keuken, badkamer en wc. In deze appartementen wonen zowel ge zinnen als alleenstaanden. Alle combinaties zijn mogelijk, al wordt wel geprobeerd mensen met eenzelfde land van herkomst bij elkaar te plaatsen. Ook worden mensen van verschillende sekse die elkaar niet kennen, in principe niet in één slaapkamer ingedeeld. De W-woningen zijn groter; hier is steeds plaats voor achttien men sen. Per woning zijn er een grote huiskamer, een grote keuken, ne gen slaapkamers, twee badkamers en twee wc's. In deze woningen worden voornamelijk alleenstaan de mannen geplaatst. Op het ter rein zijn verder nog gebouwen voor bijvoorbeeld cursussen en ac tiviteiten. De bewoners zorgen voor hun ei gen huishouding. Bij aankomst in het centrum ontvangen ze een pakket met lakens en handdoe ken. Daarna krijgen ze wekelijks een bedrag voor boodschappen en kleding (52 euro voor een vol wassene). Kinderen vanaf vijfjaar gaan naar de Ravensteinschool in Vlissin- gen. Jongeren volgen voortgezet onderwijs in Middelburg of Vlis- singen. Volwassenen die een half jaar of langer in Nederland zijn, mogen 24 weken per jaar betaald werk doen. Het asielzoekerscentrum in Middelburg (sinds 2001 aan de Stromenweg) is nu het enige in Zeeland. Er is plaats voor bijna zeshonderd mensen; In Serooskerke (W) is sinds december wel een tijdelijke opvang, onder verantwoording van het centrum in Middelburg. Tot 1 april is er in Vakan tiecentrum Serooskerke plaats voor 48 asielzoekers; k De gemeente Goes begint deze zomer met een tijdelijke opvang van drie honderd asielzoekers op een kavel naast Stoomtrein Goes-Borssele. Deze mag maximaal vijfjaar in bedrijf blijven. Ondertussen wordt gezocht naar een opvangplaats (ook voor driehonderd mensen) voor langere tijd; Goes had in 1987 het eerste asielzoekerscentrum van Zeeland. Dit was gevestigd in het voormalig Bergzichtziekenhuis; >- in Middelburg waren eerder centra in de Kruitmolenlaan en in de voor malige Berghuijskazeme aan de Zuidsingel. Andere grotere Zeeuwse asiel zoekerscentra waren er in Burgh-Haamstede en Terneuzen. Amal Al Tamimy kjiuujiuuu van Heugten af en kom in de krant VLISSINGEN - Om de enigszins ver laten Sint lacobspassage in Vlissin- gen een wat vrolijker aanzicht te geven, laat makelaarskantoor Aers- sens Pateer leegstaande etalages inrichten door winkeliers. Tot dusver gaat het om vier etala ges. Winkeliers uit het straatje en uit de omgeving zijn druk bezig ze in te richten. Ook in Walstraat- Zuid is een etalage opgefleurd. Zolang er nog geen huurder of ko per is voor de pandjes, mogen zij gratis reclame maken. Ook de ma kelaar ziet er zijn voordeel in. „Als zo'n straatje er wat netter uitziet, zal een pontentiële koper of huur der eerder overstag gaan", aldus Arthur Aerssens. door Henk Postma VEERE - De Vereniging Stadsraad Veere blijft voorlopig 'slapend' voortbestaan. Drie leden zoeken ondertussen uit of het mogelijk is de stadsraad nieuw leven in te bla zen, nu het bestuur is afgetreden. Wil de stadsraad voortleven, dan moeten minstens vijf leden bereid zijn een nieuw bestuur te vormen. Tijdens de gisteravond gehouden ledenvergadering bleken slechts twee leden bereid de kar te trek ken; Henri Fagel en Jan Paul Loeff Zij gaan bekijken of een nieuw be stuur kan worden gevormd. Lukt dit niet dan moet de stadsraad worden opgeheven. Een derde lid, jonkheer Willem Leonard den Beer Poortugael, bood aan te hel pen. Hij had liever gezien dat het zittend bestuur was aangebleven. „Want zo'n goed bestuur als dit, krijgen we nooit meer." Maar voor zitter Hans Muschter zei meteen dat de vertrouwensbreuk met het gemeentebestuur, en vooral met kernwethouder Jaap Melse (SGP) niet meer is te lijmen. De jonk heer drong er op aan 'water bij de wijn te doen'. „Jaap Melse is van goede wil, en eigenlijk verdriet het hem dat jullie het niet met hem kunnen vinden." Het was ver geefs. Secretaris Jacques van Bijle- veld zag nog een ander probleem: 'verdeeldheid binnen de eigen ach terban'. VLISSINGEN - Schrijf je graag verha len en wil je jouw verhaal ook wel eens in een echte krant zien staan? Doe dan mee aan de schrijfwed strijd van de jeugdwebsite vlissin- gen.nl/jong, de bibliotheek Vlissin- gen en de PZC. Alle kinderen uit de groepen 7 en 8 van de basisscholen in de ge meente Vlissingen mogen mee doen. Het begin van het verhaal is al gemaakt door een.echte kinder boekenschrijfster: Anneriek van Heugten. Het verhaal speelt in Vlis singen rond 1910. Het gaat over twee vrienden, Siem en Lamme, en het speelt zich af in het Grand Hotel op de boulevard. Iedereen mag zelf het vervolg bedenken. Het verhaal moet minimaal 500 woorden (1A4) en maximaal 1000 woorden (2 A4) lang worden. Wie het leukste verhaal schrijft, wint een boekenpakket. Het beste ver haal wordt ook afgedrukt in de PZC en het komt op de website van de krant. Ook alle andere ver halen komen op de PZC-website. Alle basisscholen hebben formulie ren gekregen voor de schrijfwed strijd. Het begin van het verhaal zoals Anneriek van Heugten dat heeft bëdacht, kun je ook downloa den en printen via www.pzc.nl. De verhalen moeten voor 31 maart klaar zijn. Stuur ze op naar jong@vlissingen.nl of Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, antwoord nummer 58, 4380 VB Vlissingen. Owww.pzc.nl en www.vlissin- gen.nl/jong Mohamed Hassan Abdullahi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24