1 radities in de schijnwerpers Uutlaetroute vö onden moe ook hufterproof 14 I Dinsdag 17 februari 2009 PZC tradities en die van de omgeving." Het woord traditie komt van het Latijnse traditio, dat overhandigen betekent. Het is het doorgeven van de cultuur van de ene generatie aan de andere, legt Adriaanse uit. „Tradities hebben dus niet alleen betrekking op vroeger, maar het zijn gewoonten en gebruiken die van ouders op kinderen worden overgedragen." De SCEZ coördineert het program ma, dat door verschillende (erf goed) organisaties wordt uitge voerd. De nadruk ligt op een pu blieksprogramma: mensen attende ren op en laten genieten van tradi ties. „We willen vooral veel tonen aan de samenleving. Niet alleen te rugkijken maar ook duidelijk ma ken wat er vandaag nog is." Ter on dersteuning komt er een poster campagne. Met als slogans: In Zee land houden ze tradities hoog in ere (ringrijden), In Zeeland bordu ren ze graag voort op tradities (kle derdrachten) en In Zeeland hou den ze tradities graag jong en le vend (koenckelen). Enige nadruk wordt gelegd op tra ditionele volkssporten. Naast ringrijden ook gaaischieten en krulbollen. Adriaanse legt een link met de Senior Games die dit jaar in de provincie worden gehouden en op de aandacht voor wedstrij den als de Tour de France. „Bij voorbeeld de gasten bij die spelen willen we een aantal traditionele Zeeuwse sporten laten zien." On der meer via een reizende tentoon stelling over volkssporten. Ook oude ambachten zoals scheepsres- tauratie en vlasbewerking, komen extra onder de aandacht. Tonen hoe (nog) op ambachtelijke wijze gewerkt wordt. De officieuze aftrap van het jaar is al achter de rug, met straorijden bij Renesse. Op 25 februari is er een lezing over gaaischieten op Walcheren in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg (20.00 uur). activiteiten: www.scez.nl door Rinus Antonisse Vraag een Zeeuw naar tradi ties en geheid zitten de bo lus en mossel in het rijtje. En ringrijden en de, hoe wel vrijwel verdwenen, kleder dracht. Soms ook het boogschie ten op de staande of liggende wip en het straorijden. Het zijn vast en zeker echte Zeeuw se tradities, maar er is meer, maakt Leo Adriaanse van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) duidelijk. Tijdens het Jaar van de Tradities zal dat blijken op ten toonstellingen, evenementen, le zingen en - als speciale categorie - bij volkssporten. Zeeland trekt niet alles uit de kast om aan het Jaar van de Tradities mee te doen, stelt Adriaanse zich bescheiden op. „Er zijn geen grote manifestaties. Elk jaar een thema groots neerzetten is ook niet doen lijk, niet voor de SCEZ en niet voor de erfgoedorganisaties." Nochtans staat er een heel aardig programma op de agenda. Voor een deel bestaande uit activiteiten die toch al gebeuren (zoals bijvoor beeld ringrijden) en voor een deel uit wat extra's vanwege het thema jaar. Adriaanse vindt aandacht voor tradities wel een goede zaak. „Het belang van tradities wordt, ook door de Haagse politiek, steeds meer ingezien." „In een snel veranderende tijd, in een globaliserende wereld en in een multiculturele samenleving is er behoefte aan inzicht in de eigen Ringrijder gejonasd foto Ruben Oreel Mossel: écht traditie foto Albert Seghers Gedrag, gewoonten en gebruiken van mensen. Dat zijn, handzaam samengevat, tradities. Ze worden in ere gehouden, of ze verdwijnen. Je kunt ook zeggen: de cultuur van het dagelijks leven, overgenomen van ouders en voorouders en veelal aangepast aan de hui dige tijd. In het Jaar van de Tradities, voor 2009 uitge- roepen door het Nederlands Centrum voor Volkscul tuur, worden de tradities extra in de schijnwerpers gezet. Zeeland doet mee. <3 door Frans van der Heijde Het is a wi een aantal weken gelee, mè op een maendagochen stoeng er in 't Wal- cherse gedeelte van de PZC een woord, wi a drek m'n ohe op viel. De wegen van de zaeterdagse disco-stappers bin nie 'hufter proof. Het woord zeifis nog mè zö'n twintig jaer oud en zelf ebb'ik m'n bedienkingen d'r te gen. Kiek, het woord 'hufter'oefde je vroeger nie te gebruken, mè dat is noe toegestae, opgewar- deerd za'k mè zeie. Mè wirom ze noe het Engel se woord 'proof achter zö'n plat Nederlands woord geplakt ebbe, is me nie dudelijk. Op mien horloge stoeng vroeger 'waterproof mè dat was êlemaele Engels. Ik zou liever 'huftervast' je weet wè, 't zelfde as een vuurvaste panne) of 'hufterbestendig' zeie. Mè ik gae di nie over dus doe'k het ook mè mee 'hufterproof. En via wat 'koehele'op de computer ebb'ik geleze, dat het betekent: 'bestand tegen verkeerde handelingen van dommelingen en sufferds'. Wi vroeger onze 'moe Nee' weunde in een klein boerderietje, is noe, tussen Zoetelande en West- kappel een vee bezochte disco gekomme. En wi vroeger de huus van de christelijke laohere schö- le van Zoetelande de 'woestijn-polka'. 'De dorre vlakten der woestijnen' zoenge, vloeie de bier- glaezen noe op zaeterdagaeven over en klinke d'r totaal andere 'polka's'. En diepe in de nacht of eêl vroeg in d'n ochen van de zondag haen ze wi aol nè ruus. En dan schiene d'r een aantal fi guren tot 'dommelingen' en 'sufferds' te degrade ren. Dan bin lantaernpaelen, tuuntjes, brieven bussen en buskotjes riepe vö de sloop, a bin ze nog in goeie staat..! An de vernielingen kan iede reen de gelope staproute volge! En di bin wat staproutes overal. In Goes loopt zö'n route langs volkstuuntjes en dat ebbe ze di ook gewete! Noe wil de gemeênte routes anleie, die hufterproof bin. Dat za nie meevalle. Toeristische fietsroutes en knooppunt routes bin d'r genoeg, mè di doen die personen nie vee mee. In gedachten zie'k ze a overal bord jes neerzette in de vurm van bierflesjes, het liefst vorzie van knipperlichtjes, die een zögenae- mde 'prikkel-aerme' weg wieze nè....? Jae, wi ei genlijk nè toe? Nè een hroöt parkeerterrein wi een taxi, een bus, een Bob of een vaoder wach- te? Of nè een hröte tente op strange wi ze d'r oöd te ruste leie en wi tot bezinning kunne kom- me. En misschien zou de gemeênte, de techniek stae nerregens mi vö, een 'op-maet-tom-tom' kunne laete maeke, die iedereên kan kope vö een redelijke pries (de kosten haen vö de baat uut) en die je zonder 'verleidingen' nè ruus loodst. En zelfs een 'burgerwachtenroute' is nie uutge- slöte, a weet ik nie of dat een succes zou ore. Ik wense de verantwoordelijke mensen vee succes bie de poging om huftergedrag te vorkommen in de nacht van zaeterdag op zondag. Ik dienke dat de 'dommelingen' de hroötste verantwoorde lijkheid bluve ouwe...! En ik zou er nog een wens an toe wille voege. As ze toch bezig bin mee routes, zouwe ze dan in onze durpen en steden es een uutlaetroute vö onden 'hufterproof kunne angeve, wan het is deze winter wi bar en boos op de trottoirs, 's Ae- vens is't naebie nie verantwoord om buten te lo pen. M'n verhaoltje in deze rubriek in oktober ei niks holpe. Ze"leze nie ofluustere nie..! Aol die troep op straete kom deu verkeerde h(w)andelingen van dommelingen en sufferds, zeven aevenden in de weke...!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 14