ïlruimte nodig' Meer minderjarigen in voorarrest 'Celstraf voor jongeren moet een uiterste middel zijn en ook zo kort mogelijk worden opgelegd' Strafrechtdeskundige Maartje Berger van Defence for Children PZC Dinsdag 17 februari 2009 I 1 1 Maximaal zes jaar in jeugdinrichting Het jeugdstrafrecht geldt voor kinderen tussen de 12 en 18 jaar. Vanaf 18 jaar is het volwas senenstrafrecht van toepassing. Kinderen tot 12 jaar kunnen niet strafrechtelijk worden vervolgd. De politie mag ze wet aanhouden, fouilleren en verhoren. De leeftijd van de da der op het moment dat het strafbaar feit is begaan, is bepa lend. Een jeugdrechter kan jeugdde tentie, een taakstraf of een geldboete van maximaal 3.350 euro opleggen. Bij een ernstig misdrijf kan de kinderrechter een minderjarige plaatsen in een jeugdgevange nis voor maximaal twee jaar. Bij een geweldsdelict kan dit worden verlengd tot maximaal vier jaar. Als er ook sprake is van een gebrekkige ontwikke ling of ziekelijke stoornis is de maximale verlenging zes jaar. Een belangrijk onderdeel van jeugddetentie is opvoeding en ontwikkeling. Justitiële jeugd inrichtingen beschikken daar om over eigen scholen. In een justitiële jeugdinrich ting zitten niet alleen jongeren omdat ze een overtreding of misdaad hebben begaan, maar ook jongeren die uit huis zijn geplaatst. Nederland telt twaalf justitiële jeugdinrichtingen waar jaarlijks ongeveer 7.300 jongeren zijn ondergebracht. In uitzonderlijke gevallen kan de rechter het volwassenen- recht toepassen voor 16- en 17-jarigen. Het gaat dan meest al om ernstig strafbare feiten (bijvoorbeeld moord). Zo kreeg twee weken geleden een 17-jarige jongen twintig jaar cel voor de moord op een auto dealer. Andersom kan de rechter ook bepalen dat het jeugdstrafrecht van toepassing is voor volwas senen tot 21 jaar. Dit komt zel den voor. illustratie Ruud Willems foto HH als de veroordeling tot twintig jaar cel voor moord van die 17-jarige jongen en nu weer die zaak in Weesp krijgen veel meer aandacht dan vroeger." Strenger optreden tegen criminele jongeren past ook in de tijdgeest, stelt hij. Blomhert heeft echter niet de indruk dat het volwasse- nenrecht vaker wordt toegepast op jongeren. In Almelo probeert de kinderrechter juist te voorkomen dat het zo ver komt. Blomhert: „Wij proberen vroeg in te grijpen, door hulpverlening in te schakelen en met taak- en leer straffen. De rechter-commissaris schakelt meteen na de eerste voor geleiding vaak al hulp in. En legt dan soms ook meteen een eerste straf op, een werk- of taakstraf Wij noemen dat het 'in de grond verf zetten'. Vier, vijf maanden la ter tijdens de zitting kan de rech ter de zaak dan 'aflakken'." Blomhert benadrukt dat dit alleen gebeurt als advocaten en hulpverle ners hier achter staan. En meestal betreft het een verdachte die be kend heeft. „Dit lik-op-stuk-beleid is effectief', weet hij. In 1995 is er een nieuw jeugdstraf recht ingevoerd, waarbij de maxi male straf voor een minderjarige van een half naar twee jaar cel werd verhoogd. Een van de drijfve ren voor die vernieuwing was vol gens Blomhert 'de mondiger ge worden jeugd'. „In de rechtszaal merk ik daar trou wens meestal niet zo veel van, maar dat schijnt zo te zijn", aldus Blomhert. „We spreken de jonge ren sindsdien meer op hun eigen verantwoordelijkheid aan. Maat werk is het woord waar het om draait. We houden rekening met de ernst van een delict maar ook met persoonlijke omstandigheden. Ik zeg altijd: de ene 16-jarige is de andere 14-jarige niet." Blomhert wil het mogelijk hou den dat jongeren soms in ernstige gevallen volgens het volwassenen strafrecht worden berecht. „Het gaat er niet alleen om dat ze als volwassenen worden berecht. De tegenhanger daarvan is dat het ook mogelijk is 18- en 19-jarigen volgen het jeugdrecht te berech ten. Er is als het ware een 'grijs ge bied' voor jongeren tussen 16 en 20. Die speelruimte kan voor ons rechters heel nuttig zijn." En dat vindt Blomhert ook van cel straffen voor jongeren. „Boven dien: er zijn landen in Europa waar veel strenger wordt gestraft dan bij ons." Het aantal minderjarigen dat jaarlijks in voorarrest wordt ge houden bedraagt tussen de 2.500 en 3.000, zegt Peter van der Laan, jeugdstrafrechtdeskundige aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Dat aantal neemt de laatste jaren toe, wat Van der Laan mede baseert op de capaci teitsuitbreiding voor voorarrest bij jeugdinrichtingen. Jaarlijks verschijnen ongeveer 15.000 minderjarigen voor de rechter. In zo'n 250 gevallen wordt daarbij gebruik gemaakt van het volwassenenrecht. Der tien jaar geleden, toen de moge lijkheden hiertoe werden ver ruimd, bedroeg dit nog rond de 600 zaken. In 2007 had het Openbaar Minis terie 39.000 zaken tegen minder jarigen in behandeling, een stij ging van bijna 44 procent ten op zichte van 2000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11