Jeugdstrafrecht Voor een kind is een cel de hel 'Kinderrechters hebben spe T JL 10 Dinsdag 17 februari 2009 PZC De 13-jarige jon gen die vorige week een dreigte- lefoontje pleeg de naar een school in Weesp, is volgens zijn advocaat ingestort nadat hij hoorde dat hij nog twee weken in de Amsterdamse jeugd gevangenis in voorarrest moest zitten. Hij en zijn 14-jarige part ner in crime komen vandaag ech ter vrij nadat een van hun advoca ten bij de kinderrechter een ver zoek tot vrijlating had ingediend. De twee kinderen krijgen nu huis arrest. Advocaat Sam Bharasingh over zijn 13-jarige cliënt: „Natuurlijk moet hij corrigerend gestraft wor den, maar hem zo lang in de ge vangenis vasthouden, gaat veel te ver. Hij is nog zo jong, en heel makkelijk te beïnvloeden. Deze omgeving is helemaal niet goed voor hem." Vrijdag besloot de kinderrechter dat het duo nog twee weken lan ger vast moest zitten. Bharasingh: „Het is volgens de kinderrechter ook voor hun eigen veiligheid. Maar sinds duidelijk is dat ze niks met het masker en de dreigbrief te maken hebben, is er geen be dreiging geweest.". Minderjarigen in de cel, terwijl ze nog niet zijn veroordeeld - het komt steeds meer voor in ons land. „Vroeger waren we daarmee heel terughoudend, maar nu lo pen we voorop in Europa", zegt Ido Weijer, bijzonder hoogleraar jeugdrechtspleging aan de Univer siteit van Utrecht. Hij is het eens met Bharasingh dat het vasthouden van de twee om hen te beschermen onzin is. „Dat is een oneigenlijk argument. Bewaring is niet bedoeld tegen be dreigingen. Dan moet je ze bevei ligen." Volgens Carla van Os van kinder rechtenorganisatie Defence for Children (lid van het kinderrech tencollectief) is er in Nederland sprake van twee ontwikkelingen: toenemende repressie en tegelij kertijd een verzachting van de aanpak van criminele jongeren. „De samenleving polariseert. Aan de ene kant klinken er harde ge luiden, jongeren zouden volgens sommigen zelfs 'vernederd' moe ten worden om hen weer op het rechte pad te krijgen. Aan de an dere kant zet jeugdminister Rou- voet stappen tot verbetering. Hij gaat nadenken over afschaften van het volwassenstrafrecht voor jongeren. Dat is spannend: Rou- voet is de kwaadste niet." Weijers: „Kinderen voorlopig op sluiten in een politiebureau of jeugdinrichting is voor hen bij zonder riskant. Daar loopt alles door elkaar. Ze komen daar in aanraking met zware gevallen. In Scandinavische landen staan ze geen voorlopige hechtenis toe van kinderen. Na verhoor op het politiebureau gaan ze weer naar huis. Dat vind ik een goede ma nier." De roep om hardere aanpak van crimineel gedrag vanuit de maat schappij is groot. Rechters zijn daarvoor niet ongevoelig, zo blijkt uit de straffen die de laatste 'Welke jongere is nou geholpen met het volwassenenrecht?' tijd zijn opgelegd. „Over de hele linie wordt er meer gestraft in ons land", zegt hoogleraar Weijers. Er is volgens hem echter een grote uitzondering. Het aan tal minderjarigen dat volgens het volwassenenrecht wordt veroor deeld, neemt af Die conclusie trok hij na onderzoek in 2006. „En die tendens is nog steeds gaande. Gelukkig, want welke jon gere is nou geholpen met volwas- senrecht?" Toch is Weijers niet voor afschaf fing van de mogelijkheid om min derjarigen volgens het volwasse nenrecht te veroordelen. Iets waarvan het VN-comité inzake de Rechten van het Kind een warm voorstander is. „Justitiële jeugdinrichtingen willen een jon gere van 17 die een zware mis daad heeft begaan liever niet bin nen de muren hebben. Daar zit ten jongeren voor kleine vergrij pen, een zware misdadiger past daar niet. Bovendien ontbreekt daar psychiatrische zorg." Die is wel voorhanden in inrichtingen voor volwassenen. „Maar een kind tussen volwassen crimine len stoppen is ook niet ideaal." Weijers pleit dan ook voor een apart strafrecht voor mensen tus sen de achttien en 23 jaar. „Vaak zijn de persoonlijkheden van de ze jongeren nog niet volledig uit gegroeid. Daar kunnen we nog wat mee." Strafrechtdeskundige Maartje Ber ger van Defence for Children: „Celstraf voor jongeren moet een uiterste middel zijn en ook zo kort mogelijk worden opgelegd." Volgens haar is er al zeker tien jaar sprake van een toename van het aantal opsluitingen van jonge ren. „Er was vroeger meer jeugd hulpverlening en er waren meer jeugdinrichtingen. Daar zitten jongeren niet meteen gevangen. Staatssecretaris Albayrak heeft ge zegd dat voorarrest gebruikt kan worden om jongeren te corrige ren. Dat kan natuurlijk niet, voor arrest mag alleen als het van be lang is voor het onderzoek of als de rechtsorde ernstig geschokt is." Wat vroeger een 'kwajongens streek' was, wordt volgens haar te genwoordig vaak 'gecriminali seerd'. „Een vechtpartij op school is dan ineens mishandeling, ter wijl die vroeger gewoon op de school zelf werd opgelost." Ook in Weesp is volgens Berger niet goed nagedacht. „In plaats van het voorarrest te verlengen, had men samen met de ouders en de jeugdreclassering een plan moeten maken voor die jongens. De ouders willen wel meewer ken. En is de veiligheid van die jongens in het geding? Haal er de bewoners van Weesp dan bij. Je kunt allerlei dingen verzinnen zonder die jongens in de cel te la ten zitten." Het VN-comité inzake de Rechten van het Kind verwijt Nederland dat het nog steeds kinderen voor de volwassenenrechter brengt. Ook vindt de VN dat kinderen alleen in uiterste gevallen de cel in mogen. En ook daar gaat Nederland over de schreef. Dat moet afgelopen zijn, vindt het kinderrechten collectief, een coalitie van kinderrechten organisaties. Het collectief wil minister Rouvoet van Jeugd en Gezin donderdag in een gesprek overtuigen. door Niek Opten en Joep Trommelen Jaap Blomhert is kinderrechter in Almelo. Hij is vóór taak- en werkstraffen en stuurt jongeren liever naar een hulpverlener dan achter de tralies. Maar soms kan het niet anders, legt hij uit. Kinderrechter Jaap Blomhert. foto George Nusmeijer I egen jongeren wordt te genwoordig strenger opge treden en justitie reageert sneller op misdragingen van jongeren, zegt de Almelose kinderrechter Jaap Blomhert. „Dat komt mede door de aandacht die er de laatste jaren met name op tv is voor jeugdcriminaliteit. Kwesties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10