Daar kun je www.pzc.nl/uit 1 O Donderdag 12 februari 2009 PZC door Rolf Bosboom Ze zijn jong, hebben hun wortels in Zeeland en vlogen uit naar kunsta cademies in den lande, waar ze vorig jaar afstudeerden. Bij CBK Zeeland in Middelburg laten zeven kunstenaars nu zien waar hun artistieke ontdek kingsreis toe geleid heeft. Daar kun je mee thuis komen, zo luidt dan ook de titel die zij zelf aan de tentoonstelling hebben mee gegeven. Het centrum voor beeldende kunst duidt de expositie ook aan als Zeeuwse Lichting #08, om aan te geven dat het elk jaar ruimte biedt aan kunstenaars die net hun opleiding hebben afgerond. Het is al de vierde lichting die zich in Middelburg presenteert. In het eerste jaar (2005) was Maartje Korstanje - inmiddels lan delijk doorgebroken, mede door haar nominatie voor de Prix de Ro me - een van de deelnemende kunstenaars. Nu is werk te zien van haar broer Reinier Korstanje, die de Design Academy in Eindho ven heeft voltooid. Zijn afstudeer project was opmerkelijk. Hij ont wierp een fiets, de OKES Lifestyle Bikemet een eikenhouten frame. Het rijwiel oogt weliswaar log en zwaar, maar Korstanje heeft het frame helemaal hol gemaakt en de fiets bovendien gestript van aller lei al dan niet overbodige zaken - zoals versnelling en handremmen - waardoor deze niet meer weegt dan 'een stevige stadsfiets'. Daar mee kun je dus ook letterlijk thuis komen. Een andere opvallende bijdrage is die van Lidewij Corstiaans, die mode studeerde aan de Koninklij- ke Academie voor Beeldende Kun sten in Den Haag. Haar herencol lectie Bescheiden parade is, net zo als het Zeeuws Museum dat de laatste jaren doet, geïnspireerd door de Zeeuwse streekdrachten. Zij maakte daarbij vooral gebruik van stugge materialen. Corstiaans laat in Middelburg drie outfits zien, evenals foto's en een collectie- boek met onder meer ontwerp- schetsen. Marjetta Linschoten studeerde eveneens aan de Koninklijke Aca demie in Den Haag. Zij maakt al lerlei soorten tweedimensionaal werk, voornamelijk tekeningen en schilderijen. Daarvan zijn enkele voorbeelden te zien. Linschoten is vooral geboeid door beelden, zien, kijken, maar vooral écht kijken. „We zien tegenwoordig zoveel beelden. Ik probeer te bereiken dat mensen er wat dieper naar gaan kijken." Dineke van Oosten (Sint Joost, Den Bosch) maakt zowel films als objecten. Voor deze gelegenheid beperkt ze zich tot twee objecten, waarbij het materiaal zelf - plak band in het ene geval, karton in het andere - centraal staat. „Ik ga uit van het materiaal. Dat leidt tot bepaalde vormen. Het licht is daar bij voor mij heel belangrijk. Bij het kartonnen object zie je bijvoor beeld een bepaalde lichtverande ring als je erlangs loopt." Kim Pattiruhu rondde vorig jaar de academie Sint Joost in Breda af. Zij legt zich toe op fotografie. Er worden voorbeelden getoond uit diverse series. Voor een van haar projecten reisde Pattiruhu met haar vader dertig dagen door Indo nesië, op zoek naar sporen uit het familieverleden. In het kader van haar afstudeerpro ject (aan de Willem de Kooning Academie in Rotterdam) bedacht Nienke Reichpietsch het 'antifo- bisch instituut' Hoofdzaken, als knipoog naar het groeiend aantal fobieën waarmee de moderne maatschappij kampt. „Binnen twee uur kun je ervan af zijn", be looft Reichpietsch. „Ik heb een plek ontworpen in de binnenstad van Rotterdam, zodat je tijdens het winkelen je even van je fobie kunt laten afhelpen. Ik wilde er een laagdrempelig instituut van maken. Je fobie wordt in een potje gestopt en je bent ervan af" Er staan diverse potten als voor beeld, als herinneringen aan ang sten voor bijvoorbeeld autootjes, geld en Chinese eetstokjes. „Ach", zegt Reichpietsch, „het is belang rijk dat het niet te serieus wordt. Er mag best wat meer worden gela chen in Nederland." De laatste exposante is Linda Fran se, die net als Reichpietsch haar Galerie 45 De Wintertentoonstelling in Gale rie 45 omvat een divers kunstaan bod. Ed van der Hoek exposeert kleurrijke schilderijen met gelaagd heid in betekenis en vorm. Mirjam Bentvelzen toont haar sieraden die het best zijn aan te duiden als 'modern barok'. Aja Snelleman ex poseert glazen objecten waarmee zij steeds nieuwe vormen en effec ten weet te creëren. i/m 8 maart, Singel 45, Westdorpe. In de Schellevisse Jan Haas en Wim de Schipper ont dekten tijdens twee fietsreizen in China en Laos de schoonheid van de natuur, de cultuur en het hoofd- voedsel rijst in Zuidoost-Azië. Rijst is het thema van de expositie in galerie In de Schellevisse, waar in zij via schilderijen, tekeningen, aquarellen en foto's hun ervarin gen presenteren. t/m 26 februari, Lange Noordstraat 46, Middelburg. Markiezenhof Uitgedost in boerenkielen, Jeroen Bosch-achtige hoofddeksels en an dere opvallende verkleding met die ene rode doek om de hals: het beeld van carnaval. Fotograaf Paul van der Stap heeft tussen 1995 en 2008 een omvangrijke fotodocu mentaire gemaakt van dit belang rijke feest. Te zien in historisch centrum het Markiezenhof t/m 29 maart, Steenbergsestraat 8, Bergen op Zoom. Fotomuseum Erwin Olaf is veruit de bekendste en meest controversiële Nederland se fotograaf. Dit jaar wordt hij 50 jaar en blikt hij terug op 25 jaar fo tograferen. De overzichtstentoon stelling in het FoMu biedt een mix van ouder fotografisch werk en vi deo-installaties. Een ware roller coaster door het oeuvre van Erwin Olaf - t/m 7 juni, Waalse Kaai 47, Antwerpen. De Russische kunstenares Natalie Egorova maakt kleurrijke schilde rijen, waarin de afbeeldingen meer poëtisch dan reëel zijn. Land schap, bloemen en voorwerpen dienen als compositie van een schilderij. Ingrid Koopman expo seert haar keramieken objecten. Die zijn meestal geglazuurd, maar ook is raku-gestookt werk te zien. t/m 28 februari, Dorpsstraat 43, Heinkenszand. 't Kunstuus OKES Lifestyle Bike, fiets met eikenhouten frame, werk van Reinier Korstanje. opleiding (interieurarchitectuur) aan de Willem de Kooning Acade mie volgde. Samen zijn zij ook ver antwoordelijk voor de vormgeving van de tentoonstelling, waarbij ze alle deelnemers bijna letterlijk in de schijnwerpers zetten en de be zoeker op slimme wijze door de ruimte leiden. Zelf laat Franse diverse voorbeel den zien van concepten die ze de afgelopen tijd bedacht. Daaronder is haar afstudeerproject, dat is be doeld als 'totaalconcept' voor uit gaan, met alle varianten onder één dak. „Alles wordt verbonden door een trap als eyecatcher. Het gaat toch om zien en gezien worden." Zeeuwse Lichting #08 'Daar kun je mee thuiskomen', t/m 20 maart bij CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Geopend: ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur; elke eerste zondag van de maand (Kunst- en Cultuurroute) 13.00-17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88