Koud New Ulm biedt een warme thuiskomst Kikkerdril is wel erg knus filmrecensies filmagenda www.pzc.nl/uit 40 I Donderdag 12 februari 2009 PZC door Mark Moorman Renée Zellweger in New In Town. De Britse regisseur Dan ny Boyle weet hoe je een film moet begin nen. Dat was al zo met zijn doorbraak in 1996, het junkie-epos Trainspotting dat opende met een inmiddels klas sieke filmmonoloog ('Choose li- fel') van Ewan McGregor, een achtervolging te voet en Iggy Pops Lust for life op de sound track. Beeld, dialoog en muziek in een perfecte mix, die de toe- schouwer niet meer losliet. door Bregtje Schudel Kleine dorpsgemeenschap pen in Hollywoodfïlms hebben grofweg twee func ties. Als de hoofdpersoon al in het dorpje woont, is het meestal een bekrompen, verstikkend ge hucht dat onze held/heldin zo snel mogelijk wil verruilen voor de genoegens van de grote stad. Komt de protagonist, daarente gen, uit een kapitalistische en kil le metropool, dan vindt diegene in een dorp juist het warme bad waar hij/zij al die tijd onbewust naar heeft verlangd. In dit laatste model is ook New In Town gegoten, de eerste Engelstali ge speelfilm van de Deense regis seur Jonas Elmer. Ambitieuze staf medewerker Lucy (Renée Zellwe ger) moet haar luxe appartement in zonnig Miami tijdelijk verlaten om in ijskoud New Ulm, Minne sota een fabriek te herorganiseren - inkrimpen. Maar Lucy was niet bedacht op de kou, haar verve lend aardige secretaresse Blanche Gunderson (Siobhan Fallon) en de boerse vakbondsleider Ted Mitchell (Harry Connick Jr.). Vanaf de allereerste scène waan je je in Fargo-land. Niet alleen om dat Blanche de achternaam deelt van de hoogzwangere heldin uit de gitzwarte misdaadthriller van de gebroeders Coen, maar vooral vanwege- de sfeer: het grappige ac cent, de dikke jassen, de knusse onderonsjes aan de keukentafel en bizarre concepten als 'ijsvrij voor werknemers'. New Ulm is een plek waar iedereen - behalve Lucy, die de gemeente vergelijkt met een winters themapark - graag thuis1 wil komen. Helaas is verder in deze romanti sche komedie geen sprankje origi naliteit te bespeuren. Zal Lucy in dit koude klimaat toch nog ont dooien en smelten in de armen van de eerst stoppelige, maar later gladgeschoren vakbondsman? New In Town Regie: Jonas Elmer. Met: Renée Zell weger, Harry Connick Jr., Siobhan Fallon. Te zien in Vlissingen, Goes, Térneu- zen en Bergen op Zoom. Onderweg verbazen de twee zich over alles wat groeit en bloeit. Door hun nieuwsgierige ogen kij ken we naar padden, insecten, koeien en bomen. Doordat regisseur Simone van Dusseldorp, die ook het scenario schreef consequent vanuit het perspectief van de kinderen filmt, maakt ze de kinderlijke be levingswereld goed voelbaar. Net als in haar intrigerende speelfilm debuut Diep zit de camera de per sonages dicht op de huid. Dat het sprookje Kikkerdril, waarin Geor- gina Verbaan, Remko Vrijdag (Vliegende Panters) en Quintis Ristie (de reporter in Raymann is Laat) bijrollen spelen, toch geen grootse film is, komt ook doordat enige spanning ontbreekt. Een film, al duurt hij maar 75 minu ten, kan ook te knus zijn. Kikkerdril Regie: Simone van Dusseldorp. Met: Nino den Brave, Whitney Franker. Te zien in: Vlissingen, Goes, Teroeu- zen en Bergen op Zoom. Twaalf jaar, en vele sterk uiteenlo pende films later, pakt Boyle ons in de eerste scènes van Slumdog Millionaire, zijn beste film sinds Trainspotting, meteen weer bij de kladden en sleept ons mee in de sloppenwijken van Mumbai, waar we twee uur later weer naar bui ten tollen, het hoofd gevuld met een duizelingwekkend kaleido- scoop van beelden, geluiden en verhalen (geuren, wil je bijna zeg gen) die ons van de krotten naar de wolkenkrabbers van de wereld stad brengen. Boyle baseerde zijn film op de ro man Q&A van Vikas Swarup, wat hem het vindingrijke uitgangs punt gaf van een levensverhaal dat verteld wordt aan de hand van de antwoorden van een ogenschijn lijk eenvoudige theejongen op vra gen die hem worden gesteld als deelnemer van de quiz Who wants to be a millionaire? En dat is een vraag die in Mumbai nog meer re sonantie heeft dan bij ons. Slumdog opent met een quizvraag die aan het publiek wordt gesteld en stort zich vervolgens meteen in een scène met jongens die op een landingsbaan van het vliegveld cricket spelen. Als de politie arri veert, storten we ons in de slop penwijken van Mumbai in een op windende achtervolging die een voorproefje geeft van het briljante camerawerk van Anthony Dod Mantel. Vanaf deze wervelende opening volgen we het leven van twee broertjes Jamal en Salim, die op groeien op de straten van Mum bai. Salim (Madhur Mittal) zal defi nitief op het slechte pad terechtko men en Jamal (Dev Patel) wordt uiteindelijk een quizkandidaat bij Who wants to be a millionaire?, VLISSINGEN CINECITY Slumdog Millionaire: do, vr, ma, di, wo 16.15 en 21.30 uur, za 16.15, 22 en 0.15 uur, zo 11, 16.15 en 21.30 uur; New in town: do t/m wo 16.15 en 19 uur, za ook om 0.15 uur; Pink Panther 2: do, vr, zo t/m wo 13.45 en 19 uur, za 13.45 en 19.45 uur; Kikkerdril: do t/m wo 13.30 en 15.15 uur, zo 11 uur; Hondenhotel: speciaal arrangement, overnachten met je hond, za 22.00 uur; Hondenhotel: (ge wone vertoning) zo 10.45 en 14 uur, wo 14 en 16.15 uur; Marley and me (Valentijnspremière): za 19.30 uur; De Maanprinses en het ge heim van het witte paard: do t/m wo 14 uur, zo ook om 11 uur; Despereaux, de dappere muis: do t/m wo 13.45 en 16 uur, zo ook om 11 uur; As it is in hea ven: di 14 uur; Australia: do t/m wo 21 uur; Bolt (nl): do t/m wo 14 en 16.15 uur, zo ook om 11 uur; Doubt: do t/m wo 19.30 uur; Friday the 13th: do t/m wo 22 uur, za ook om 24 uur; Heaven's Heart: di 19.30 uur; Madagascar 2 (ril): zo 11 uur; Oorlogswinter: do, vr, zo t/m wo 19.15 uur; Spion van Oranje: do, vr, zo, wo 17, 19.15 en 22 uur, za 17, 19.15, 22 en 24 uur, ma 17 en 19.15 uur, di 17 en 22 uur; The curious case of Benjamin But ton: do t/m wo 15.45 en 21.15 uur; Transporter 3: do t/m wo 21.45 uur; Val kyrie: do t/m ma 16.15,19 en 22 uur; Wit licht: do, vr, za 13.45 uur; Yes man: do t/m zo, di, wo 14 en 19.15 uur, ma 19.15 uur; Sneak: 22 uur. GOES MERRAL New in town: do t/m wo 19.15 en 21.45 uur; Oorlogswinter: za en zo 16.15 uur; Spion van Oranje: do, vr, ma, di 19 en 21 uur, za 13.45, 15.45 en 21 uur, zo, wo 13.45, 15.45, 19 en 21 uur; The curious case of Benjamin Button: do t/m wo 21.15 uur; Last Change Har vey (Valentijnactie) za 19 uur; Valkyrie: do t/m wo 19.30 en 22 uur; Yes man: do door Jos van der Burg Fantasie en werkelijkheid lo pen bij jonge kinderen snel door elkaar. In de ffisgewas- sen kinderfilm Kikkerdril loopt een jongetje na een misverstand van huis weg. In Kikkerdril gaat de fantasie met de zesjarige Max (guitige blonde Nino den Brave), die in een gezel lig dijkhuisje bij zijn oma (Juul Vrijdag) logeert, op de loop. Het jochie denkt dat zijn broer, bij wie de amandelen zijn geknipt, nooit meer kan praten als hij geen kikkerdril voor hem vindt. Samen met het donkere meisje Jesse (grappige Whitney Fran ker), dat hij toevallig ontmoet, maakt hij een zwerftocht door oerhollandse landschappen. straat heeft opgedaan. Als hun moeder door religieuze fanaten vermoord wordt, begint een lange zwerftocht van de twee broertjes door het leven die hen uiteindelijk lijnrecht tegenover elkaar brengt. Boyle beschrijft perioden van gro te armoede, met onder meer een huiveringwekkende episode waar- t/m wo 18.45 uur; Bolt (nl): za, zo, wo 14 en 16 uur; Hondenhotel: wo 14.15 en 16.15 uur; Kikkerdril: za, zo, wo 14 en 16 uur; Madagascar 2 (nl): za, zo 14.15 uur. 't BEEST Waltz with Bashir: do, vr 20.30 uur; Vic ky, Christina, Barcelona: di, wo 20.30 uur. Nino den Brave en Georgina Ver baan in Kikkerdril. waar hij India verbluft door als 'slumdog' (jongen uit de sloppen wijken) vraag op vraag goed te be antwoorden. Tussen de shows door wordt hij verhoord door een politie-inspecteur die ervan over tuigd is dat hij de boel belazert. Maar in flashbacks krijgen we te zien hoe Jamal alle wijsheid op De Maanprinses en het geheim van het witte paard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 86