Een model vereist vakmanschap Onze hobby sterft zo langzamerhand uit Het geheim van Michiel de Ruyter LEZERSE^TRA PZC PZC Donderdag 12 februari 2009 3 WESTERSCHELDEHAL OOSTERSCHELDEHAL Ruys, het in Vlissingen gebouwde passagiersschip dat in 1985 voor de Egyptische kust door de PLO werd gekaapt. Toen heette het schip Achille Lauro. Het zonk in 1994 tuur en tijd. Aanmelden is noodzakelijk en kan telefo nisch via 0118-582620. Oostkapelle, Terra Maris. Om 13.30 uur vertrekt de tram. Uitwaai wandeltocht Wandeltocht rondom het getijdenhaven- tje op Noord-Beveland. Wissenkerke, Oesterput, einde van de Emilissedijk, 13.30-15.00 uur; Doggyfair Dag in het teken van honden en hun baas jes. Artsen van Dierenkliniek Terneuzen geven een gratis hondencheck-up én Hon denschool Axel vertoont de hele middag demonstraties. Axel, Manege Magrette, 12.00-17.00 uur. Zeeuws Planetarium Wisselende 3D voorstellingen, za 14.00, 16.00 en 19.30 uur, zo 14.00 en 16.00 uur. Kamperland, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl MAANDAG 16 FEBRUARI Taxatie Taxateur en veilinghouder Arie Molendijk uit Ouddorp komt in Vlissingen oude boe voor de kust van Somalië. Op zo'n beurs valt dus ook iets te leren. Zeeuwse Modelbouwshow: za. 14 en zo. 15 feb. in de Zeelandhal- ken, bijbels en handschriften op waarde schatten. Vlissingen, Hotel Restaurant Royal, Bad huisstraat 3, 13.00 - 17.00 uur. Modernisme André Kappert houdt een lezing over het afbreken en opbouwen, over het moder nisme in de eerste helft van de 20e eeuw. Sint Laurens, herv. kerk, 20.00 uur Lezing René Diekstra geeft een serie van vier le zingen over onderwerpen uit de psycholo gie. Deze derde lezing gaat over persoon lijkheid. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 16.45 tot 18.45 uur; Cees Fasseur Op uitnodiging van stichting Prometheus vertelt Cees Fasseur over zijn boek Julia na en Bernhard, het verhaal van een hu welijk 1936-1956. Terneuzen, Porgy Bess, 20.15 uur; Esther de Lange Europarlementariër Esther de Lange (CDA) praat tijdens de algemene leden- len in Goes; elke dag 10-18 uur. Entree €9,- voor volwassenen, €4,50 voor kinderen tot 12 jaar. Kaarten te bestellen via www.zeelandhallen.nl vergadering van de ZLTO Noord-Beve land over actuele landbouwzaken. Kortgene, De Korenbeurs, 19.30 uur; Zeeuws Planetarium Wisselende 3D voorstellingen. 16.00 en 19.30 uur. Kamperland, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl WOENSDAG 18 FEB8UM Strandjutter Op pad met de strandjutter. Dat kan vol gende week woensdag bij museum Terra Maris in Oostkapelle. De activiteit begint met een inleiding bij het grote zee-aqua rium. Daarna kunnen belangstellenden met de jutter langs het strand. Aanmel den is noodzakelijk: 0118 582620. Woensdag 18 februari. Aanvang: 14.00 uur. Schaakkampioenschap Basisschoolleerlingen uit Schouwen-Dui- veland strijden om het kampioensschap van het eiland. Zierikzee, Aula Pontes Pie- ter Zeeman, 13.30 - 17.00 uur. O voor de volledige agenda zie on ze website Piet den Toonder knutselt nog wat aan zijn M-813. foto Ronald den Dekker modelspoor modelstoom I hputbouw modelauto's modelvliegtuigen- mödélbotëjn I modelvaria door Carmen van Zijl e laatste onderdelen repa reren aan en op de boten. Daarna heel voorzichtig scheepjes stofvrij maken zodat ze spie en span zijn voor allerhan de bewonderaars in de Zeelandhal len. Zo bereiden de modelsche- penbouwers uit Goes zich voor op de grootste modelbeurs van de Be nelux. „We hebben er veel zin in omdat het met alle bouwers onder elkaar altijd erg gezellig is", vertelt Lex Simonse, oprichter van de Model bouwvereniging Goes. „Natuurlijk heeft iedereen iets op eikaars mo dellen aan te merken, ieder z'n ei gen wijsheid, maar toch is het leuk om met andere hobbygekken te spreken en ervaringen uit te wisselen." Het is voor de modelbouwers niet het eerste jaar dat ze op de beurs staan. Ze weten inmiddels wel wie ze moeten aanspreken. En dat zijn vooral de kinderen die langs de kraampjes lopen. De leden van de modelbouwvereniging probe ren altijd de jeugdigen te entertai nen. En dat lukt goed, zeggen de bouwers zelf, met de zelfgemaakte bootjes die kunnen varen. Dit jaar hebben ze kleine houten sloepjes gemaakt met daaronder - een koperen buisje. Door het wa ter in dat buisje te verwarmen met een waxinelichtje, ontstaat stoom waardoor het bootje gaat varen. „Van kinderen moeten we het toch wel hebben, onze clubleden zijn toch allemaal mannen van middelbare leeftijd, en daardoor sterft deze hobby een beetje uit. Dat is zonde", vindt Simonse. Maar miniatuurboten bouwen is eigenlijk geen kinderspel meer, dat bewijst Piet den Toonder wel. Den Toonder heeft een M-813 Om men mijnenveger van anderhalve meter gebouwd. Natuurlijk is dit schip in het echt veel groter maar het model van Den Toonder is toch ietwat groter dan een door snee speelgoedbootje. „Hoelang ik daar aan heb gewerkt? Toch wel zo'n drie jaar, in sommige perio des werk je er vaker aan dan in an dere weken. Maar het kost wel veel tijd, want alles op mijn boten kan bewegen, net als in het echt. Ik maak ook bijna alles zelf, behal ve het radiografische gedeelte. Dat mag namelijk niet van de over heid in verband met spionageprak- tijken." Maar het mooie aan de zelfge maakte boten is dat ze kunnen va ren. „Dat doen we 's zomers. Dat is echter niet het belangrijkste", zegt Simonse, „want dat blijft toch echt het knutselen aan de bo ten." Lego Festijndag van De Bouwsteen, vereniging van Lego-bouwers en -verzamelaars. Het stripverhaal maakt je getuige van het onvoorstelbaar avontuurlijke leven van zeeheld Michiel de Ruyter. Ifikbestelsnelop www.pzc.nl/webwinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81