Trekpaarden van Favorite een begrip Ziekenhuis in Mortiere of Vrijburg Belasting en politie controleren 2500 auto's FEBRUARI ACTIES Vrijspraak voor Walchenaar S PZC Donderdag 12 februari 2009 21 Helpende handen voor mooie tanden. Dental Goes B.V. Huisnaam staat slechts in simpele plakletters op granieten palen. door Marijke Vael SIRJANSLAND - De palen aan het be gin van de lange, smalle oprit zijn van graniet. Maar de huisnaam, die daar in de woorddelen 'Favo' en 'rite' op staat, bestaat uit simpe le plakletters. Het is tekenend voor de waarde die Jaap-Jan op 't Hof en er aan hecht. „De naam betekent niet zo veel voor me, de boerderij zelf wel. Ik ben hier geboren en geto gen en woon er al mijn hele le ven. Als kind'voetbalde ik tegen de muur van de schuur, net als on ze kinderen nu. Dat is heel han dig, want de bal komt altijd te rug." Op 't Hof woont op Favorite met zijn vrouw Corrie en hun 7- en 9-jarige zonen Jan en Martin. De boerderij staat aan de Dillingsweg, op een steenworp afstand van de kern Sirjansland. Niet ver voor 'We huurden een bus om met de hele club naar het strand te gaan' zijn 87-jarige vader Jan op 't Hofj die dagelijks langskomt om hand en spandiensten te verrichten op het bedrijf waar hij 45 jaar boerde. Zijn zoon is blij met die aanloop. „Mijn vader is de olie die nodig is als smeermiddel om alles goed te laten lopen." Op 't Hof senior, bekend als oud-wethouder en ereburger van de voormalige gemeente Duive- land, weet veel over de geschiede nis van Favorite. De boerderij werd bijna 150 jaar geleden gebouwd door Jacob de Rijke; de grootvader van Suze de Rijke met wie Jan op 't Hof, in 1949, trouwde en op de boerderij ging wonen. De naam Favorite was aan het be gin van de vorige eeuw volgens Op 't Hof senior landelijk bekend vanwege de Belgische trekpaarden van zijn schoonvader, Jan de Rij ke. „Hij was gek op paarden en be hoorde tot de beste fokkers van Zeeland. Hij won veel prijzen bij paardenkeuringen in Den Bosch." De prijzenkast met die medailles ging verloren tijdens de Tweede Oorlog, toen Duitse soldaten hun Wij werken aan uw glimlach1 Voor informatie of reparatie van uw kunstgebit. Van de Spiegelstraat 56 4461 LN Goes Jan op 't Hof en zijn zoon Jaap-Jan met zijn vrouw en twee kinderen. „De naam Favorite was aan het begin van de vorige eéuw landelijk bekend door de Belgische trekpaarden van Jan de Rijke." foto Ronald den Dekker intrek namen in de boerderij en een deel van de paarden naar hun vaderland overbrachten. De oud-wethouder weet ook hoe de boerderij aan zijn naam kwam. „De zuster van mijn schoonvader, Adriana de Rijke, zag die naam op een boerderij in Veere toen zij als 15-jarige in Walcheren op vakan tie was. Favorite is een Franse uit drukking voor 'lieflijke'. Zij vond dat zo mooi dat ze graag wilde dat haar ouderlijk huis ook zo zou heten. Haar broer vond dat goed. Hoewel er nu Op 't Hofjes wonen zijn de naam én de boerde rij nog steeds 'favoriet' bij leden van de familie De Rijke. „Suze had vier zussen en veel nichtjes, die hier in de zomer graag logeerden. Er waren hier paarden, koeien en schapen en we huurden een bus om met de hele club naar het strand te gaan," her innert Jan Op 't Hof zich. Die sfeer van 'alles moet kunnen' is volgens hem nog" steeds gekop peld aan de boerderij. „We hou den nog jaarlijks een reünie voor de zusters van mijn vrouw uit Voorburg en Rotterdam, die nog leven. Dat is de leukste dag van het jaar." Maar ook de andere dagen van het jaar wordt er met plezier ge leefd en gewerkt op Favorite, waar 110 hectare bouwland bij hoort die Jaap-Jan op 't Hof bewerkt met zijn broer Izaak, die in het dorp woont. „Je hebt hier de ruim te en toch zitten we vlak bij de Grevelingendijk. Daar ging ik als kind al zwemmen bij de 'beton- plaete', een betonnen steiger in een gebied waar de Grevelingen niet zo diep is." Een voordeel vinden Corrie en Jaap-Jan op 't Hof ook dat hun boerderij maar 300 meter van de dorpskern ligt. „We zijn niet ver stoken van het dorpsleven en de kinderen kunnen gemakkelijk vriendjes meenemen." Boerderij de Favorite kent rijke historie Steven de Rijke, die in 1807 vanuit Tholen naar Schouwen-Duiveland - kwam, vestigde zich in een boerderij die aan de Dillingsweg bij Sirjansland stond. In 1860, toen het vanwege de meekrapteelt heel goed ging in de land bouw, verving zijn zoon Jacob het oude pand door een grotere en betere boerderij. Daarbij bleef het oude bakhuis behouden. Hierin werd vroeger eten be reid, terwijl in het achterdeel de varkens hun onderkomen hadden. Het bakhuis werd vorig jaar geheel gerestaureerd en is nu in gebruik als opslagruimte. De oudtante van de huidige eigenaar, Adriana de Rijke, gaf de boerderij in 1910 een naam: Favorite. Dat betekent 'lieflijke'. De boerderij werd tijdens de Tweede Wereldoorlog flink beschadigd door Duitse soldaten die er hun intrek namen. In 1953 stond het water tijdens de watersnoodramp 1.80 meter hoog in de boerderij. VLISSINGEN - Vrijburg of het zuid oostelijk deel van de Mortiere. Dat zijn de locaties, op Vlissings grond gebied grenzend aan Middelburg, die het Zwitserse zorgonderzoeks- bureau DaVaci op het oog heeft om een Walchers privé-ziekenhuis te bouwen. Het Vlissingse college van burge meester en wethouders heeft deze week kennis genomen van die plannen en ziet voorlopig geen re den ze af te wijzen, hoewel het nog te vroeg is om ze te ondersteu nen. DaVaci-directeur Arnold Slik is blij met de positieve houding van Vlissingen. De financiering van het nieuwe ziekenhuis is volgens hem inmiddels ook rond. De oud-Middelburger wilde gisteren nog niet de naam van de twee fi nanciers prijsgeven, noch hoeveel ze bereid zijn ter beschikking te stellen. Wel verzekerde hij dat hij nog voor de zomer een compleet en uitgewerkt plan presenteert voor het Zeeuws Medisch Cen trum, de naam die hij wil geven aan het nieuwe Walcherse zieken huis. Philips en bouwbedrijf Heij- mans zijn volgens hem partners in het project. Hij wil samenwerken met het aca demisch ziekenhuis in Gent en an dere gespecialiseerde zorginstellin gen. Hij doelt dan vooral op specia lisaties als oncologie en orthopeda- gogie. Volgens Slik kan het ZMC, als alles volgens plan verloopt, op 2 januari 2012 de deuren openen. MIDDELBURG - Een 48-jarige Wal chenaar is gisteren door de Middel burgse rechtbank vrijgesproken van mishandeling van zijn zus. Volgens het Openbaar Ministerie zou hij op 17 augustus 2006 zijn zwangere zus hebben getrapt. Daarbij zou haar placenta bescha digd zijn zodat haar kindje een ern stige hersenaandoening kreeg en een week na de geboorte stierf. Volgens de rechtbank is het Open baar Ministerie er niet in geslaagd het overtuigende bewijs te leveren dat die bewuste dag, noch de da gen daarvoor of daarna, ook maar iets gebeurd is. Om die reden vond de rechtbank dat de inwoner van Walcheren niet langer ver volgd kan worden en sprak hem dan ook vrij. VLISSINGEN - De belastingdienst deed gisteren goede zaken in Vlis singen en Middelburg. Tijdens ver keerscontroles op drie plekken is bij 31 automobilisten een totale be lastingschuld geïnd van 119.135 eu ro. Dat gebeurde onder meer door be slaglegging op vijftien voertuigen. Daarvan werden er dertien wegge sleept. Achttien andere bestuur ders konden dit voorkomen door ter plekke hun openstaande belas tingschuld te voldoen. De actie was op touw gezet door het inter ventieteam axi-taxi van de politie en de belastingdienst. Er werden 2500 voertuigen staande gehou den. Daarbij werd speciaal op taxi's gelet. Er werd onder andere gekeken of de belasting op perso nenauto's en motorrijwielen (bpm) was betaald. Ook werd ge controleerd op taxivergunningen, taxichauffeurspassen, accijns op brandstoffen, voertuigpapieren, apk-keuring, dragen van autogor dels en aanwezigheid van identi teitspapieren. De politie schreef zestien bekeuringen uit wegens verlopen apk-keuringen, het niet dragen van de autogordel, niet-handsfree bellen, rijden met te donker getinte autoruiten en het ontbreken van een kentekenbe wijs. Bij een nadere inspectie van vier taxi's door de belastingdienst, werd één taxi in beslag genomen. Bonaparte Tapijt -10% Korting Ado Stoffen -10% Korting Dekbedden Kussens -10% Korting Vinyl Lethem -10% Korting Quick Step Laminaat - 5% Korting Brezza Matrassen - 5% Korting Met omruilgarantie Stoffen van Leffring de Wilde -10% Korting AKTIE; CINDERELLA DEKBEDOVERTREKKEN Wij verzorgen ook deskundig advies aan huis!!! Minderhoud Wonen minderhoud wonen Zuidstraat 116 Openingstijden: Ma. t/m vrij. van 9.00 - 17.30 uur 4361 AJ Westkapelle Zat. van 9.00 - 16.30 uur www.minderhoudwonen 0118 - 571212

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69