CU: Later met k Docenten hinderen invoering systeem Kamer omarmt schoolplan Nijmegen ttlpOfMZl&i- /=====li NS bezuinigen om crisis op te vangen Wilders moet mogelijk met eerste vlucht terug Perez wil voor Nederland naar songfestival 4 Donderdag 12 februari 2009 pzc Competentiegericht onderwijs heeft te weinig draagvlak. den haag - De verplichte invoe ring van het competentiegericht onderwijs (ego) in het mbo krijgt te weinig steun van docenten. Zij zijn onvoldoende betrokken bij de ontwikkeling van het beleid, dat daardoor ernstig tekortschiet. Ook heeft het ministerie van Onder wijs zich te lang afzijdig gehou den. Dat blijkt uit onderzoek van de Tweede Kamer dat gisteren is gepresenteerd. De regering wil dat alle mbo-scho- lieren vanaf 2010 competentiege richt onderwijs volgen. In deze on derwijsvorm ligt de nadruk op het vergaren van vaardigheden in plaats van kennis. Het onderzoeks bureau van de Tweede Kamer con cludeert nu dat het beleidsproces rondom de invoering van ego niet voldoet aan de voorwaarden die door de parlementaire onderzoeks commissie Dijsselbloem eerder zijn opgesteld. Eén van die voor waarden luidt: 'voldoende draag- den haag - Welkom of niet wel kom, Geert Wilders vliegt vandaag naar Londen. Groot-Brittannië heeft hem dinsdag 'ongewenst' ver klaard, maar de PW-leider laat zich niet tegenhouden. Zelfs als hij wordt toegelaten op de vlucht naar Londen, is de kans groot dat hij stante pede wordt terugge stuurd. Het UK Border Agency, de Britse immigratiedienst, kan Wil- PETER vlak onder alle betrokkenen, maar in ieder geval onder professionals die de vernieuwing in praktijk moeten brengen'. Volgens het on derzoek is echter het draagvlak on der docenten en studenten 'niet eenduidig te noemen'. Maar ook aan andere 'Dijssel- bloem-voorwaarden' schort' het. Zo ontbreekt de heldere weten schappelijke onderbouwing aan de invoering van het ego én hebben er geen systematische (tussentijd se) evaluaties plaatsgevonden. Tofik Dibi, GroenLinks-Kamerlid en lid van de voormalige commis sie, noemt het 'belachelijk' dat het ego niet aan de criteria voldoet. Volgens hem moeten onderwijs vernieuwingen zorgvuldig worden ingevoerd. „We moeten 2010 als da tum van invoering loslaten, anders gebeuren er ongelukken." De MBO Raad, de brancheorgani satie van het mbo, is blij dat er nu 'eindelijk politieke aandacht is voor het competentiegericht on derwijs'. „Nu we de aandacht ein delijk hebben, moet eerst de boel op orde, dan pas kunnen we begin nen", aldus voorzitter Jan van Zijl. ders de toegang tot Groot-Brittan nië ontzeggen. Als Wilders het land niet in mag, geldt dat hij op de eerstvolgende vlucht terug wordt gezet. Luchtvaartmaatschap pij British Midlands laat weten dat zij geen reden ziet om iemand met correcte reisbescheiden aan boord te weigeren. Wel is zij ge houden aan reisrestricties die zijn opgelegd door de Britse overheid. Bindend advies is 'goed middel' in strijd tegen segregatie. den haag - Een meerderheid in de Tweede Kamer is positief over een maatregel van de gemeente Nijme gen om de segregatie in het onder wijs aan te pakken. Samen met scholen wil de gemeente de vlucht van autochtone kinderen naar wit te scholen buiten hun eigen wijk stoppen. „De scholen hebben onderling af spraken gemaakt. Zo moet je het doen", aldus Tweede Kamerlid Jan Jacob van Dijk van het CDA. „Wij steunen dit initiatief van harte", zegt Margo Kraneveldt van de PvdA. Nijmegen wil met de scholen voor komen dat populaire, witte basis scholen uit hun voegen barsten, terwijl zwarte scholen te weinig leerlingen hebben. Scholen zullen ouders een bindend schooladvies geven zodat hun kinderen in de ei gen wijk naar school gaan. De vlucht naar witte scholen, met daaraan gekoppeld de concentratie van kansarme allochtone kinderen op zwarte scholen, wordt zo tegen gegaan. De PW en de SGP zijn tegen de maatregel in Nijmegen. Volgens de twee partijen tast het bindend ad vies de vrijheid van onderwijs aan. Ook voor het CDA is de vrijheid van onderwijs een gevoelig argu ment. Volgens CDA-Kamerlid Van Dijk hoeft de maatregel niet te beteke nen dat ouders niet meer terecht kunnen op een school die aansluit bij hun levensbeschouwelijke vi sie. Van Dijk zegt dat een soortgelijk project in Tiel dit bewijst. Daar heeft elke wijk voldoende variatie in scholen, bijvoorbeeld met een katholieke of protestants-christelij ke inslag. Kraneveldt van de PvdA stelt daar naast dat scholen en ouders met specifieke wensen daar onderling uit moeten kunnen komen. utrecht - De Nederlandse Spoor wegen zullen 5 procent bezuini gen om de klappen van de econo mische crisis op -te vangen. Dat heeft het concern aan het perso neel meegedeeld. Volgens de NS zijn 'de eerste teke nen van de economische terug gang' bij een aantal onderdelen van het bedrijf merkbaar. Zo is de verkoop van kantoren en huizen bij stations nagenoeg stilgevallen. Verder heeft NS Hispeed, de inter nationale reizigerspoot, voor het eerst in jaren te maken met terug lopende omzetcijfers. Ook daalt het aantal boekingen in de Amsterdamse Passenger Termi nal voor cruiseschepen. De termi nal vlakbij het Centraal Station is ook eigendom van de Nederlandse Spoorwegen. Het concern bevestigt dat het dit jaar financiële tegenvallers ver wacht, zoals een flinke dip in de reizigersgroei. „Je kunt maar beter vroeg op de effecten van de kre dietcrisis inspelen", aldus een woordvoerder. „We verwachten dat onze omzet kan dalen." Voor NS-personeel dat niet op of rond de trein werkt is daarom per direct een vacaturestop aangekon digd. Verder worden er geen uit zendkrachten en ander extern per soneel meer ingehuurd. De komende weken moet duide lijk worden welke andere bezuini gingsmaatregelen de NS nog nood zakelijk vinden. nassau - De Vlaamse latinzange- res Belle Perez sluit niet uit dat zij in de toekomst Nederland zal ver tegenwoordigen op het Eurovisie songfestival. Dat zei ze gisteren tij dens een Tros-ledenreis nóar de Bahama's. Perez, die ook in Nederland een grote schare fans heeft, deed twee keer een gooi naar Belgische deel name. Zij moest het echter afleg gen tegen andere artiesten die na mens haar land naar het Europese liedjesfestijn werden afgevaardigd. Dat is haar tegen het zere been, zegt zij, want zij is enorm gechar meerd van het songfestival. ®uitkatern: Spaans, maar met een Vlaams tintje /n a 1 J t~ L Koud he Rouvoet: beperking van hypotheekrenteaftrek kan dynamiek geven. den haag - Het Wetenschappelijk Instituut van de Christenunie vindt dat de pensioenleeftijd om hoog moet als daarmee de AOW betaalbaar blijft. Alleen mensen met een zwaar beroep zouden 'ge compenseerd' moeten worden, vinden de CU-wetenschappers. De studie 'Samen de schouders er onder' werd gisteren overhandigd aan partijleider en vicepremier André Rouvoet. De presentatie kwam op een bijzonder moment: juist nu broedt het kabinet op maatregelen om uit de economi sche crisis te raken. Politieke ta boes, zoals verhoging van de AOW-leeftijd en afschaffing van de hypotheekrenteaftrek, liggen ter discussie op tafel. Rouvoet noemde de studie 'een waardevol advies' en benadrukte dat verhoging van de AOW-leef tijd 'een nieuw geluid' is binnen de Christenunie. „De gedachte gang is interessant", aldus de vice premier. Over beperking van de hypotheekrenteaftrek, liet Rouvoet zich ontvallen dat die 'een heel goede dynamiek' kan geven aan de vastzittende huizenmarkt. Door zo'n versobering bijvoorbeeld per 2012 aan te kondigen, zouden men sen nu snel een huis kunnen gaan kopen, waardoor de markt wordt kelpen - Ouderen doen wat klusjes op zorgboerderij De Port van de familie Coolen in Keipen. Particulieren die kleinschalige woonzorgvoorzieningen, zoals zorgboederij De Port, voor dementerenden willen beginnen, hebben grote moeite de financiering rond te krijgen. Ook lukt het niet om op korte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4