Stoeien met het nieuwe Zalco Vlissingen-Oost wil 500 mensen korter laten werken Nieuwe energie Mossels en duiksport Slimmere dijken KvK en WD vragen waterschappen om steun aan bedrijven in crisistijd FNV benadert drie gemeenten voor vervangend werk Dow 22 I Donderdag 12 februari 2009 PZC Halvering primaire productie biedt nog onvoldoende soelaas. door Ben Jansen VLISSINGEN-OOST - Aluminium smelter Zalco in Vlissingen-Oost wil werktijdverkorting voor vijf honderd van de ruim zeshonderd personeelsleden. Deze week heeft de directie met de vakbonden en de onderne mingsraad overlegd over de ma nier waarop deze maatregel zal worden toegepast. Directielid Edgar van Velzen ver klaarde dat de aanvraag 'op zeer korte termijn' de deur uit gaat. Zalco was vorig jaar november een van de eerste bedrijven in Zeeland met ingrijpende maatregelen in verband met de kredietcrisis. De gekelderde prijs voor aluminium en de hoge energiekosten noopten het bedrijf de helft van de 512 elek- trolyseovens stil te leggen. Daar mee zijn 140 banen gemoeid. Volgens Van Velzen is het - nog niet helemaal uitgewerkte - effect hiervan onvoldoende. „De econo mische realiteit maakt het nodig dat we een volgende stap zetten." Hij wilde het aantal werknemers waarvoor de werktijdverkorting Aluminiumsmelter Zalco in Vlis- singen-Oost bereidt een aan vraag voor werktijdverkorting voor vijfhonderd mensen voor in verband met de kredietcrisis. zal worden aangevraagd, overigens niet bevestigen. Een van de voorwaarden voor werktijdverkorting is een omzetda ling van 30 procent gedurende twee'maanden. Van Velzen beves tigde dat dit het geval is bij Zalco. De aluminiumprijs heeft zich nog altijd niet hersteld. De prijs wordt bepaald op de London Metal Ex change. Vorig jaar zomer was die nog 3300 dollar per ton, in novem ber 1820 dollar en dinsdag 1388 dol lar. Van Velzen vertelde dat de elek triciteitsprijs het afgelopen half jaar ook wel enigszins is gedaald, maar in onvoldoende mate om vrije val van de aluminiumprijs te compenseren. Zalco en de bonden hebben afspra ken gemaakt over een protocol aan de hand waarvan de werktijd verkorting - nadat deze is toege kend - zal worden uitgevoerd. De afspraken gaan onder meer over de naleving van arbeidsvoorwaar den, de opbouw van rechten en over de scholing van personeel. Dat laatste is belangrijk, onderstre pen Van Velzen en Koos de Meij van FNV Bondgenoten. De Meij: „Zo bereik je met werktijdverkor ting twee dingen: voorkomen dat ervaren medewerkers vertrekken en bereiken dat je in de toekomst met nóg beter opgeleid personeel aan de slag kunt." Eerder hebben Arkema in Vlissin gen-Oost en Zuid-Chemie in Sas van Gent werktijdverkorting aan gevraagd en toegewezen gekregen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse water schappen moeten de helpende hand bieden aan ondernemers die te lijden hebben onder de econo mische crisis. Dat vraagt de Kamer van Koophandel (KvK) in een brief aan de waterschappen. De WD doet eenzelfde verzoek. De KvK en de WD stellen voor eerder te beginnen met nieuw- bouwplannen en onderhoud, zo dat bedrijven nu toch werk hou den. Een andere mogelijkheid is om nieuwe projecten in kleinere stukken aan te bieden, zodat meer en ook kleinere bedrijven werk kunnen binnenhalen. door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - Vakbond FNV Bondge noten zal de drie Zeeuws-Vlaamse gemeentebesturen benaderen in verband met de reorganisatie bij Dow Benelux in Terneuzen. De bond wil de gemeenten vol gens bestuurder Liliane Schoone vragen werk in de onderhouds- sfeer naar voren te halen. Zo kun nen de gemeenten zorgen voor nieuwe werkgelegenheid voor de werknemers die als gevolg van de reorganisatie bij het chemiebedrijf hun baan kwijtraken. Schoone kondigde het appèl op de gemeenten gisteravond aan tijdens Prijsvraag voor Delta Water Award levert zes nominaties op. door Rinus Antonisse Duurzame mosselkweek aan de Zeeuwse kust Water en getij inzetten voor ontwikkeling van natuur, recreatie en economie. Nieuwe vormen van energiewin ning, in combinatie met eveneens nieuwe vormen van recreatie, voed selproductie en natuur. De polders mee laten groeien met de gestaag stijgende zeespiegel. Een drijvend deltadorp en een autovrij eiland voor de Zeeuwse kust. Het zijn vernieuwende ideeën voor de toekomstige inrichting van de zuidwestelijke delta, in het bij zonder van Zeeland. Ingediend in het kader van de Delta Water Award. Dat is een nieuwe, twee jaarlijkse prijsvraag. Vooral gericht op studenten, jonge medewerkers van universiteiten, kennisinstellin gen en ingenieurs- en adviesbu reaus. Begin vorig jaar werd het in stellen van de Delta Water Award aangekondigd. Daarna is de deelna me open gesteld. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs maakte gisteren de zes ge nomineerden voor de prijs bekend in Aquaterra te Amsterdam - een internationale beurs in de RAI over ontwikkeling van kust- en del tagebieden. Zij werden gekozen uit twintig inzendingen. De uiteinde lijke winnaar (een bedrag van 15.000 euro en een studiereis) wordt 18 november bekendge maakt tijdens een bijeenkomst in Zeeland. Een mooie gelegenheid om prins Willem-Alexander uit te nodigen. Dat geeft de Award meer prestige. Want het moet een prestigieuze prijs worden, vindt initiatiefnemer Kennis Netwerk Delta Water. De provincie Zeeland, Delta NV, Rijks waterstaat, Unie van Waterschap pen, Hogeschool Zeeland, Stich ting Leven met Water, waterschap Zeeuwse Eilanden, Roosevelt Aca demy en Zeeland Seaports onder steunen het initiatief, dat moet lei den tot bruikbare voorstellen voor het veilig en duurzaam versterken van de Nederlandse Delta. De tweede Deltacommissie onder Ook het sneller verlenen van ver gunningen, het zo snel mogelijk betalen van rekeningen en het af schaften van regels kunnen de cri- sispijn verzachten, meent de KvK. WD en KvK pleiten ook voor het bevriezen of zelfs verlagen van de tarieven voor 2010. „In deze tijd is lastenverzwaring voor de WD on acceptabel", stelt de liberale frac tie. Volgens de KvK helpt bevrie zing of verlaging ook om de dalen de omzetten van de bedrijven te compenseren. De KvK wil graag verder overleg gen over deze maatregelen. De KvK is zelf ook vertegenwoordigd in de waterschapsbesturen. Kreek verbinden met zee (De kracht van de kreek) de informatiebijeenkomst van de vakorganisatie in het Meulengat in Sluiskil. Zo'n dertig bij de bond aangesloten werknemers van Dow kwamen daar naar toe om de ont stane situatie te bespreken. Bij Dow vervallen tweehonderd ar beidsplaatsen. Hoewel het bedrijf probeert die inkrimping door na tuurlijk verloop te realiseren, wor den gedwongen ontslagen niet uit gesloten. De georganiseerde werk nemers deden op de bijeenkomst in Sluiskil volgens Schoone vooral hun beklag over het gebrek aan communicatie door Dow over de reorganisatie. Het voorstel Delta energetic recrea tion wil nieuwe energievormen in het Zeeuwse landschap combine ren met nieuwe vormen van re creatie, productie en ecologie. 'Be wegende' eilanden die kunnen zor gen voor energiewinning, recreatie en lokale voedselproductie. In gebieden met sterke getijstro men kunnen 'drijvende' eilanden golfslagenergie opwekken en tege lijkertijd de invang van mossel zaad bevorderen. Windmolenpar ken in zee met drijvende aanleg plaatsen en kweekbassins voor vis behoren ook tot de mogelijkhe den. Energiewinning moet niet meer als 'ruimteopslokker' worden be schouwd, maar ook als 'attractie' worden ingezet. Dat past uitste kend in het streven om Zeeland als toeristische trekpleister te pro moten. Het idee Delta energetic recreation is afkomstig van Okra landschaps architecten, Mixst urbanisme en De Groene Ruimte. Een impuls met Zeeuws karakter door een unieke combinatie van duurzame kweek en recreatie. Zo noemen de ontwerpers het plan De Deltamossel. Het wordt een nieuwe vorm van mosselproductie op open zee genoemd. Inspiratie is geput uit experimenten met mosselproductie op de pijlers van windmolens. De bijzondere onder water-aanzichten vol leven, bieden mogelijkheden voor bijvoorbeeld de ontwikkeling van de duiksport. Ook de sportvisserij kan inhaken. Een dergelijke koppeling van mos selkwekerij en recreatie is goed toe pasbaar in de Voordelta. Toeganke lijk voor de mosselboeren en recre anten. Ecologisch voorkomt deze kweek bodemberoering en is daar mee duurzaam. Voor -naar schat ting 30000 euro is het haalbaar een proef met een Deltamos sel-kwekerij te beginnen. Het project is afkomstig van Bu reau Waardenburg, BWZ-inge- nieurs, Rijksuniversiteit Gronin gen en Stichting De Noordzee. Duurzame productie van zeegroenten Met een uitgekiend systeem van dijken kan het zoute water, tradi tioneel een vijand van de land bouw, getemd worden. Bodemda ling wordt - door aanslibbing van het land weer mogelijk te maken - omgezet in bodemstijging, 'oppol- deren' dus. Oftwel: Van Zoute vij and naar zilte vriend. Een voorbeeld van een slimme dijk is de tandemdijk. Een systeem van twee dijken, waarbij in het tus- sendijkse gebied aanslibbing op treedt. Als een bepaalde dikte is be reikt, wordt een deel afgegraven en de grond wordt verspreid over de lagere delen van de achterlig gende polder. Een alternatief voor de tandemdijk is een systeem van 'shifting cultivation'. Delen van het land worden gebruikt voor landbouw en daarna een tijd met rust gelaten, zodat de bodem kan herstellen, een soort braaklegging. Het idee Van zoute vijand naar zil te vriend is ingediend door CSO Milieuadviesbureau en CLM On derzoek en advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42