helemaal niet zo simpel So what, zeggen ze dan' SS Prijsvraag VOORDEEL PER 2! Minder nieuwe schoolverlaters Sterke stijging van ongevallen met damherten op Schouwen-Duiveland GALL® GALL PZC Donderdag 12 februari 2009 3 COMMENTAAR De inwoners van Zeeland worden overspoeld met ideetjes, plannen, onderzoeken en rapporten over de toekomstige inrichting van het deltagebied. Rijp en groen - van met de voeten in de klei tot luchtfietserij. Allemaal worden ze geacht voldoende veiligheid te bieden en ook andere doelen - natuur, aquacultuur, recreatie, energieopwekking, wonen, bedrijvigheid - te dienen. Het advies van de deltacommissie van Veerman, vorige week de plannen van de Stuurgroep Zuidwestelijke Delta, recent de nominaties voor de eerste Delta Water Award. Allerhande mensen en instanties zijn ermee van de straat. Met de beste bedoelingen natuurlijk. Er is niks mis mee om tijdig te werken aan een klimaatbestendige delta. Als naast de veiligheid ook de (Zeeuwse) duurzaamheid kan profiteren, is dat mooi meegenomen. De vraag rijst langzamerhand wel wat het realiteitsgehalte van dit alles is. Zo'n prijsvraag als de Delta Water Award is een leuke stimulans, maar Zeeland lijkt meer gediend te zijn met een prijs voor de uitvoering van het eerste plan. DEN HAAG - Steeds minder Zeeuw se leerlingen verlaten vroegtijdig hun school. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van Onderwijs. Landelijk daalde vorig schooljaar het aantal nieuwe schoolverlaters ïo procent ten opzichte van peil jaar 2005/2006. Zeeland scoort bo vengemiddeld: Oosterschelderegio (-11,7%), Walcheren (-11,1%) en Zeeuws-Vlaanderen (-13,7%). Het is opvallend dat ROC Westerschel- de een stijging van schoolverlaters heeft (+10,3%). ROC Zeeland ziet minder leerlingen de school de rug toekeren (-8,6%). Het kabinet wil het aantal nieuwe uitvallers in 2012 halveren tot maxi maal 35.000. waar maar weinig herten zich laten zien. fotografie Melita Lanting bewoonde gebieden en de polders op zoek naar voedsel. Daarvoor ste ken ze regelmatig drukke verkeers wegen over. In hun zoektocht naar voedsel zijn herten niet kieskeurig. Ze komen af op suikerbieten die op een boerenerf klaar liggen voor vervoer, ze eten bramenstruiken en de verse knoppen van rodon- dendrons. Maar ook gras, een bak met viooltjes of jonge aanplant van struiken en bomen staan op het menu. Hele stukken bos zijn van onder kaal gevreten. Takken van bomen maar ook de stammetjes van jonge hulst worden ontdaan van de bast en zijn ten dode opgeschreven. Wie er op let, kan zien dat in hele gebieden op zo'n anderhalve me ter boven de grond vrijwel alle blad is weggevreten. Het is opvallend dat veel van deze schade niet wordt geclaimd bij de overheid. Het aantal ongelukken met damherten op Schou wen-Duiveland is in 2008 sterk gestegen. Vorig jaar zijn 24 herten in het verkeer om het leven gekomen. In 2007 waren dat er nog zes en het jaar daarvoor drie. Het gaat om het aantal gemelde ongevallen met dodelijke afloop. Onbekend is het aantal aanrijdin gen waarbij het dier is weggelopen of waarbij het dier in de kofferbak is gelegd. De populatie damherten in de Kop van Schouwen is de afgelo pen jaren explosief gegroeid. Het aantal herten verdubbelt iedere 2,5 jaar. In het gebied lopen nu onge veer duizend herten. Door de groei van het aantal dieren stijgt ook de hinder. Dat is een belangrij ke reden voor de provincie Zee land om de (beperkte) jacht in de natuurgebieden toe te staan. De herten begeven zich vaker in De bast van deze hulst is voor een groot deel weggevreten door damher ten. tie van personeel waar is. Dat is zorgwekkend." Dat ziet Rob Zomer, voorzitter van de raad van bestuur van het ziekenhuis Walcheren heel anders, liet hij gisteravond per telefoon we ten. „Dat het personeel zijn zorgen uit, is voorstelbaar. We zijn als sinds 2006 aan het fuseren, dat geeft onzekerheden, maar dat ver haal over intimidatie, dat nemen de bonden in de mond. Dat vind ik persoonlijk heel kwalijk. Dat is zomaar wat roepen." En het feit dat Van Heukelom op merkt dat honderdvijftig mensen niet kunnen liegen? „De gedepu teerde heeft niet met alle mede werkers gesproken. Het is absolute nonsens dat mensen geïntimi deerd worden. De mensen, en de bonden in het bijzonder, willen een bepaald effect sorteren. Dat neemt niet weg dat het toch geroe pen wordt." „De boodschap is bij een kleiner deel in de organisatie niet verteer baar", zei Zomer. „Ik sta vierkant achter onze boodschap. Een fusie moet, voor de Zeeuwse bevolking. Het is maar een klein groepje van het personeel dat zich verzet. En als je een omelet wilt eten, moet je iets met de eieren doen." En de demonstatie dan? „3500 mensen is natuurlijk heel veel, dat moet je ook serieus nemen. Maar degenen die er wat professioneler naar kijken, zoals patiëntenorgani satie Het Klaverblad, die zijn ge woon voor een fusie. Die vinden dat het moet." DEN HAAG - In strijd met de afspra ken is niet overlegd met verloskun digen op Walcheren over de stand plaats van de extra ambulance. Dat stelt de SP in de TWeede Kamer. De fractie heeft vragen gesteld aan minister Ab Klink naar aanleiding van berichten in de PZC. De SP wil weten waarom de ambulance niet bij het ziekenhuis in Vlissin- gen staat. Daar bevallen jaarlijks zo'n vijfhonderd vrouwen. Nu staat de ambulance in Veere, waar twintig bevallingen per jaar zijn. 2 FLESSEN www.gall.nl Hooghoudt Jonge Dubbele Graanjenever lOOcl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3