Een hert schieten is 'Vertrouwen opzeggen? Jury v 2 Donderdag 12 februari 2009 PZC WILLEM VAN DAM Mijn artistieke prestaties zijn niet om over naar huis te schrijven. Goed, toen ik de kleuterschool bezocht, speelde ik ooit met verve de rol van paddenstoel en zat ik een uur lang met een kartonnen rode muts met witte stippen op het hoofd onbeweeglijk op het toneel. Een jaartje of tien later figureerde ik - onder regie van de grote Albert van Dalsum, dat wel! - in Anouilh's L'Alouette; schild knaap was ik, en de wijze waarop ik vanonder mijn helm die iets te ver over mijn hoofd was gezakt mijn tekst rabarberra- barberrabarber') bracht, heeft uitsluitend op mijzelf diepe in druk achtergelaten. Nog meer podiumervaring? Jaze ker. In mijn puberjaren teisterde ik de tamboerijn en zong ik hart scheurend over een Empty Heart in bandjes als The Idiots, Sense of Humor en Johnny Sper ma and the Flying Condoms - spelen konden we nauwelijks, maar vindingrijk waren we ze ker. Omvangrijk was ons repertoire niet. Hoefde ook niet. Meestal werden we na een nummertje of twee al uit het jeugd honk of buurthuis weggejoeld. 'Hoe ze bij mij terechtkwamen, geen flauw idee' Ben ik een cultuurkenner? Ach, ik lees wel eens een boekje, draai wel eens een muziekje, ga wel eens naar het theater - maaf daar houdt het wel bij op. En tóch werd ik vorige week benaderd met de vraag of ik zit ting wil nemen in de jury die bepaalt wie straks de Culturele Prijs Goes 2008 in ontvangst mag nemen. Ik gestreeld natuur lijk. Hoe ze bij mij terechtkwamen, geen flauw idee. Zelf heb ik die vraag niet durven stellen. Uit vrees voor het vermoedelij ke antwoord: „Ach, we konden zo gauw niemand anders vinden." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te 'houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA 14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 038 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening yup De PZC gaat zoigvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon tielt u nadere informatie c door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Honderdvijftig men sen kunnen niet met zijn allen lie gen, zei gedeputeerde George van Heukelom gisteravond na afloop van de bijeenkomst met het perso neel van ziekenhuis Walcheren. „De voorbeelden die genoemd zijn, waren indrukwekkend." Wat hij er verder aan kan doen? Weinig, gaf hij toe. „Dat kan de mi nister zelfs niet. Ik kan wel het ver trouwen in de ziekenhuisdirectie opzeggen, maar dan zeggen ze: so whatDe raad van toezicht moet ingrijpen, vindt hij. „Iedereen heeft het over het ziekenhuis, be halve de raad van toezicht. Ik heb vanmiddag met de toezichthou ders gesproken en afgesproken dat ze binnen een week een uitspraak doen over de raad van bestuur. Wat er dan gebeurt?" Grimmig: „Ontslag of een bonus." Zelfs voor de vakbonden is het zie kenhuisdossier uitzonderlijk. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat het ergens zo evident slecht is en dat het ook maar doorgaat", zei Ja cob Riepe van het CNV. „Als je als raad van toezicht bekend bent met de gegevens en je doet niks, dan houd je geen toezicht." De vakbon den eisen dat de ziekenhuisdirec ties voor maart opstappen. Als dat niet gebeurt, volgen er pu blieksvriendelijke acties. Marlieze Warnaar (FNV) sprak van 'vooroorlogse werkverhoudin gen'. „Het is vanavond wel duide lijk geworden dat alles wat wij al de hele tijd zeggen over intimida- Twee bokken in het natuurgebied. Ze bevinden zich hier buiten het bereik van de jagers. Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer zijn gestopt met de jacht in de Kop van Schouwen. Op particulier terrein wordt wel gejaagd. door Melita Lanting Half acht gisterochtend. Op een particulier ter rein in het natuurge bied tussen Renesse en Burgh-Haamstede maken Kees en Gerard zich klaar voor de jacht. De sfeer is ontspannen en optimis tisch. De hemel kleurt rood van de zon, er staat weinig wind en de temperatuur is bijna aangenaam. „Een goede dag voor damherten om tevoorschijn te komen", zeg gen Kees en Gerard. Kees en Gerard zijn verzonnen na men. De mannen willen uit veilig heidsoverwegingen niet met hun eigen naam in de krant. „Niet om dat niemand mag weten dat ik jaag", zegt Kees. „Maar het is om mijn vrouw en kinderen te be schermen. Ik wil ze niet bij mij aan de deur. Dat is het me niet waard." De jagers'zijn beducht voor actievoerders. Onlangs is een van hen door een actievoerder uit zijn auto getrokken, anderen zijn bedreigd, worden naar huis ge volgd en gefotografeerd. Kees en Gerard gaan te voet naar de jachtplek. Op het terrein zijn verschillende locaties van waaruit geschoten kan worden. Er zijn hoogzitten (een houten hok op pa len of een stoel op een ladder) en er zijn op de grond verschillende plekken ingericht. Kees wijst op hele smalle, uitgesleten paden. Het zijn de vaste looproutes die de her ten nemen. 's Nachts zitten ze in de omgeving van het Gadrabos. Overdag trek ken ze richting de duinen. Kees gaat op een klein dijkje zitten en Gerard loopt verder naar een schuilhut van takken in het veld. Hij wijst aan tot waar de herten moeten lopen voordat ze gescho ten worden. Maximaal honderd meter afstand, hebben de jagers onderling afgesproken en dat is best heel dichtbij. De afspraken rondom deze jacht zijn talrijk en streng. De gebieden zijn beperkt, en er mag alleen op bepaalde dagen en bepaalde uren worden geschoten. Imyrijwel alle gebieden gaat het om vaste jaag- plekken die vooraf nauwkeurig (met GPS-coördifiaten) zijn vastge legd door de milieupolitie. Het ge schoten wild moet minimaal een half uur in het veld liggen om te voorkomen dat de overgebleven herten een relatie gaan leggen tus sen het schot en de mens. Ook wordt niet ieder willekeurig dier geschoten. „Wc kiezen eerst de kalfjes, dan de hindes en als laatste pas de boeken. Als je de bok of de leidende hinde weg schiet haal je het verband uit de groep", zegt Kees. Ieder geschoten dier moet worden getoond aan een boswach ter. Die meet het dier op, weegt het, noteert het geslacht en schat de leeftijd. Ve rvolgens krijgt de ja ger het geschoten wild weer mee. „Je mag het verkopen, in je eigen vriezer leggen of weggeven", zegt Gerard, „maar ja, ik heb aan één hert in m'n vriezer wel genoeg. De rest gaat naar een restaurant." Om een beeld te geven: een kalfje levert ongeveer 10 kilo vlees op. Een bok al snel 25 kilo. Het is deze ochtend op de Vroon- gronden opmerkelijk stil. Na een uur heeft zich nog geen hert aange diend, laat jtaan dat zich een dier zich bijfiih schootsveld heeft bege ven. Plotseling komen twee herten in volle vaart richting de schuilhut rennen. Dan blijven ze stokstijf staan, kijken onrustig om zich heen en hollen weer terug. „Dit is geen normaal gedrag", zegt Gerard. „Die zijn ergens van geschrokken. Her ten zijn veel schuwer zijn geworden sinds de jacht is begonnen. Eerst kwamen ze gemakkelijk op vijftig me ter afstand van je staan. Nu lopen ze weg als ze een mens zien." Na twee uur breken de man nen op. Er is geen schot gelost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2