Huiseigenaren duurder uit Provincie wil uitspraak raad over ziekenhuizen 2 en 3 6 Sleutelen aan toekomst delta Rode knop op videogames VM2ML (3 Winterse buien voor niets op herten onzichtbaar Beleggers wijzen opdeling Fortis af - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 251e jaargang nr. 37 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 WALCHEREN Maandlasten stijgen door hogere rente na verlengen hypotheek. door Thomas Olivier DEN HAAG - Minstens honderddui zend huizenbezitters zien hun woonlasten dit jaar met honderd tot tweehonderd euro per maand stijgen. Dat komt doordat hun ren tevaste periode afloopt en zij de rente opnieuw moeten vastzetten, tegen een hoger tarief. Het gaat om de groep huizenkopers die de rente in 2004 tegen een zeer aan- trekkelijk tarief hebben vastgezet voor vijfjaar. De vijfj aars rente is sindsdien be hoorlijk gestegen. Betaalden hui zenkopers toen iets minder dan 4 procent, inmiddels bedraagt de rente - afgezien van stunttarieven - meer dan 5 procent. In het on gunstigste geval loopt het verschil op tot 2 procent, stellen vergelij kingssite Independer.nl en bemid delaar de Hypotheken Dat komt volgens hen doordat sommige hy potheekaanbieders bij bestaande klanten een nog hogere rente in re kening brengen als zij hun hypo theek verlengen. Zeker honderdduizend huizenbe- zitters krijgen hogere maandlas ten, omdat zij hun hypotheek tegen een hogere rente moeten verlengen. Öp een hypotheek van twee ton loopt de hogere rente snel in de pa pieren. „Op een hypotheek van ruim twee ton zijn huizenbezit ters netto honderd tot tweehon derd euro meer kwijt per maand", zegt Edmond Hilhorst, directeur van Independer.nl. Independer en de Hypotheker stellen dat de groep die dit jaar zijn hypotheek moet verlengen, tussen de hon derd- en tweehonderdduizend be draagt. Vereniging Eigen Huis (VEH) advi seert huizenbezitters altijd in ge sprek te gaan met hun bank over het nieuwe tarief. Ook overstap pen naar een andere aanbieder of daarmee dreigen kan de pijn enigs zins verzachten. Het is volgens VEH altijd de moeite waard een of ferte bij andere aanbieders te vra gen en met die berekening in de hand naar de eigen bank te stap pen. Of overstappen loont, zal per persoon verschillen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Gedeputeerde Ge orge van Heukelom wil dat de raad van toezicht van de ziekenhui zen in Goes en Vlissingen zich bin nen een week uitspreekt over de raden van bestuur. Dat zei hij gis teravond na afloop van een bijeen komst met het personeel van het Ziekenhuis Walcheren. Bovendien wil hij dat de inspectie onderzoek doet naar de zorg die geleverd wordt op de kraamafde- ling in Goes. „Dat is naar aanlei ding van de dingen die me nu ver teld zijn." Ongeveer 150 personeels leden luchtten hun hart. Er is voor al veel gesproken over intimidatie van medewerkers. „Mensen heb ben heel erg veel last van dingen die niet kunnen." pagina 2 en 3: 'Vertrouwen op zeggen? So what, zeggen ze dan' BRUSSEL - Het Europees Parlement steunt het idee van WD'er Toine Manders om een rode knop op vi deogames en online spelletjes in te bouwen. Bij overmatig geweld of gebruik "kunnen ouders of kinde ren zo een spel blokkeren. Ook kan er automatisch een klacht gaan naar een instantie voor leef tijdsindeling: bij veel klachten kan die instantie actie ondernemen. De commissie voor interne markt stemde gisteren unaniem in met het rapport over videogame. AMSTERDAM - Zes ideeën van jon ge ontwerpers zijn genomineerd voor de eerste Delta Water Award. Zij omvatten plannen voor de toe komstige, klimaatbestendige inrich ting van de Zeeuwse delta. Com missaris van de koningin Karla Peijs presenteerde de nominaties gisteren in Amsterdam. In novem ber wordt de winnaar bekend. De ideeën zijn heel divers, van eilan den en mosselkweek voor de kust, tot aanleg van nieuwe dijken. In al le gevallen is voorzien in combina ties van functies (energie, recrea tie, aquacultuur). pagina 3: commentaar pagina 22: het nieuwe gezicht van de delta Britten zijn veel te bang voor Wilders reageer op www.pzc.nl Strikte regels horen niet bij internet reacties: 471 en Zeeland: 2, 3, 17 t/m 23; Binnen land: 4, 5; Buitenland: 6, 7; Menin gen: 11; Economie: 12, 13; Weer: 14; Strips: 15; Sport: 25 t/m 29; Te levisie: 30, 31; Uitgaansnieuws en agenda's in de UitGids. DEN HAAG - Onder politiebegeleiding loopt minis ter Wouter Bos van Financiën langs personeel van KLM, Transavia, Martinair en Schiphol dat protesteert tegen tegen de vliegtaks die het kabi net op 1 juli vorig jaar heeft ingesteld. Tot teleur stelling van de actievoerders deed Bos echter geen toezeggingen over afschaffing van de vlieg- belasting. De demonstranten, die vanuit Schiphol met bussen naar Den Haag waren gekomen, on derschepten de bewindsman toen hij na een over leg in de Tweede Kamer wilde vertrekken. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1