Patiënt heeft liever dat huisarts kiest PZC Donderdag 12 februari 2009 11 Volgens het promotieonderzoek van huisarts Annette Berendsen willen pa tiënten niet zelf kiezen voor een ziekenhuis. foto Niels Westra Onderzoek: Kwaliteit ziekenhuis niet van invloed op keuze. door Chiel Evers Een ziekenhuis en een arts kiezen aan de hand van kwaliteitsgegevens. Dat wil de overheid. Maar zo werkt het niet. De meeste patiën ten willen zelf helemaal geen keu ze maken, wijst promotieonder zoek van huisarts Annette Berend sen uit. Verreweg de meeste patiënten heb ben geen boodschap aan informa tie over de kwaliteit van specialis ten of ziekenhuizen. Ze gaan liever af op het oordeel van de huisarts die hen verwijst. Beleidsmakers hebben dan ook te hooggespan nen verwachtingen van het effect van publicatie van kwaliteitsgege vens in de zorg. Dat concludeert Annette Berendsen (57) op basis van haar promotieonderzoek naar de informatiebehoefte van patiën ten. Berendsen werkt bij de huis artsenopleiding van het Universi tair Medisch Centrum Groningen en is huisarts in Leeuwarden. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Delta Meerdere malen heb ik de laatste maanden gelezen over de prijzens waardige initiatieven die Delta ont wikkelt voor het leveren van duur zame zonne-energie. De ervaring voor mij als consument is anders. Na aanschaf van nieuwe zonnepa nelen en een lang aanvraagtraject voor de subsidie die verstrekt wordt op de door zonnepanelen opgewekte energie, loop ik bij Del ta tegen een blokkade op. Vanaf september probeer ik Delta de be nodigde brutoproductiemeter en digitale terugtelmeter te laten plaatsen. Eerst was Delta er niet klaar voor vanwege een pilotpro- ject. Vanaf januari zou het weer mogelijk zijn. Een enkeltariefme- ter plaatsen is schier onmogelijk, maar een dubbeltariefmeter heb ik niet nodig en die is wel voordelig voor Delta. Niet voor mij. Maakt Delta gebruik van een machtsposi tie? M. van Meer-de Wit Maartenbroersweg 82, Hansweert Ziekenhuis Wat mij in de hele discussie over het ziekenhuis heel erg verwon dert, is dat wel steeds over de be volking van Walcheren wordt ge sproken, maar vrijwel nooit over de honderduizenden toeristen die Walcheren bezoeken. J. van Cent Boulevard de Ruyter 112, Vlissingen Cadeautjes In Middelburg krijgen 50 fietsers een mobiele telefoon cadeau, om dat hun tweewieler voorzien is van deugdelijke verlichting. Voor mij is dit de omgekeerde wereld. Wat is de volgende stap? Een flesje Er wordt de laatste jaren nogal ge hamerd op het belang van openba re informatie over de prestaties van ziekenhuizen en specialisten. Zorgverzekeraars en politieke be leidsmakers verwachten dat die in formatie ertoe zal leiden dat men sen een bewuste keuze maken voor een arts of kliniek, ook al is het niet de dichtstbijzijnde. Maar daarin vergissen ze zich volgens Berendsen. Haar onderzoek wijst uit dat maar zes procent bereid is prestatiegegevens van zorgaanbie ders te betrekken bij de keuze voor een ziekenhuis of een specia list. Het aantal mensen dat het daadwerkelijk doet, is nog kleiner: drie procent. En tachtig procent wil graag een keuzeadvies van de huisarts, een kwart wil zelfs dat de huisarts voor hen beslist. Degenen die zich wel in kwaliteits gegevens willen verdiepen, zijn ho ger opgeleid, assertief en door gaans tussen 25 en 65 jaar. De te behandelen aandoening is even eens van invloed. Voor de meeste mensen is gezond heidszorg volgens Berendsen 'niet zo'n helder product'. Voor wie chronisch ziek is of anderszins wijn voor automobilisten bij wie een blaastest negatief uitvalt? Of een presentje voor een kroegbaas, die in zijn zaak het in mijn ogen idiote rookverbod handhaaft? Ove rigens neem ik aan dat genoemde mobieltjes met gemeenschapsgeld zijn betaald. Te gek voor woorden. John Deguelle Paul Krugerstraat 326, Vlissingen D orpsbos Jeannette en Marianne, waar ma ken jullie je druk om? Moet je zien op de foto hoe heerlijk jullie door de natuur struinen (krant, 30 ja nuari, dorpsbos bij Zoutelande). Het komt misschien wat ruig over, maar wat geeft dat. Dit is een pio niersfase, dus vandaar dat er kruidachtige planten, zoals distels opkomen. Dat is tijdelijk. De bo men en struiken die het redden, zullen uiteindelijk het bos vor men. Er zullen ook open plekken zijn. Verder moet je niet denken in afzonderlijke paadjes voor wan delaars, ruiters, fietsers enzovoort. Gebruik allemaal hetzelfde pad en doe af en toe een stapje opzij. Dan komen de paden vanzelf en wordt het een afwisselend dorpsbos. Maarten Dijkshoorn Valkenburgstraat 5, Meliskerke Tolerantie Tijdens onze reizen horen mijn vrouw en ik, visueel gehandicapt, vaak dat wij Nederlanders zo tole rant zijn. Qua wetgeving kan er in ons land veel. Maar dat de mensen tolerant zijn, daarvan ondervind ik minstens wekelijks bewijzen van het tegendeel. Vraag of er iets moet worden gedaan aan de reïnte gratie van minderheidsgroeperin gen en de meesten zeggen enthou siast 'ja'. Totdat het te dicht bij komt. We willen niet te veel met problemen geconfronteerd wor den. Als 'die mensen' integreren is dat prachtig, maar waarom in mijn wijk? Dat kan toch ook wel ergens anders? De bewoners van appartementencomplex Havenfort in Hulst hebben niets tegen de komst van drie verstandelijk ge handicapte medebewoners en vaak naar het ziekenhuis moet, tel len bijvoorbeeld ook Vertrouwd heid' en de reisafstand mee. Berendsen is niet tegen publicatie van medische prestatiegegevens, maar vindt dat de huisartsenprak tijk bij de keuze moeten worden ingeschakeld. En dan nog zijn de effecten op de keuze beperkt, blijkt ook uit onderzoeken in Ame- toch hebben enkelen verhuisplan nen (krant, 8 feb.). Kunnen ze dat uitleggen? Is dit soms die wijsheid die met de jaren komt? Is dit wat we kunnen verwachten van onze vergrijzende maatschappij? Laat deze mensen zich eens realiseren dat zij vroeg of laat zullen ervaren dat ook niet iedereen meer op hén zit te wachten. Eens kijken hoe ze er dan over denken! Ingmar Boersma Schermerhorristraat 112, Zwolle De paus De paus dondert van zijn voet stuk. Onfeilbaar? Dat leerden de nonnetjes mij. Hele enge broeder schappen die denken dat ze plaats vervanger van God op aarde zijn. Namens Pius X tegen alle vormen van modernismen. En wij maar denken dat de Taliban in Pakistan woont. Er gebeurt veel op het reli gieuze front. Presidentskandidaat Khatami in de problemen omdat hij tegen de strenge wetten van de Islam 2 vrouwen een hand ge schud heeft. Foei toch. Problemen in Nederland met de vrouwenbe snijdenis. Marokkaanse vader gear resteerd. Knevel die lonkt naar Dar win. EO in rep en roer. Wonder- gem die de bovenmeester van 150 jaar geleden terug wil en de vrouw als hulpje van de man ziet. Ie zou zeggen dat ze hun eigen graf aan het graven zijn, maar ze komen steeds weer terug. Luistert er dan niemand naar zijn eigen verstand? Paul Heuff Sardijngeullaan 4, Dishoek Taxichauffeurs In het artikel van Raymond de Frel in de krant van 10 februari wordt gesproken over de voor beeldfunctie van taxichauffeurs. John Walraven van Taxi Zuid Beve land is de mening toegedaan dat taxichauffeurs die voorbeeldfunc tie hebben, waarvoor lof Graag zou ik de mening hierover lezen van de grote taxibedrijven in de re gio. Ik vrees hier het ergste. Al ja ren ben ik getuige van taxibusjes met gehandicapte kinderen die - stuiterend door woonwijken rika, waar ze al veel verder zijn op dit gebied. „Mensen worden ook een beetje moe van alle keuzes die ze moeten maken", zegt Berend sen, „Ze worden ermee overladen. En hoe meer keuzemogelijkheden -iemand heeft, hoe meer hij gaat twijfelen." Prestatiegegevens wer ken volgens Berendsen wel als prikkel op specialisten en zieken zoeven daar waar 30 en 15 km per uur de limiet zijn. Dit cowboyge drag bestrijden is vooral een taak van de werkgever. Die zou hier door de opdrachtgevers (lees markt) toe moeten worden ge dwongen. Borden en drempels zijn niet afdoende en van handha ving door de politie heb ik in deze woonwijken nog nooit iets gezien. Het is zoals met veel dingen, ieder moet zijn rol spelen; de opdracht gever, de opdrachtnemer, de (taxi)chauffeur, de stedenbouw kundige en de handhaver. Johan Franse Verdilaan 8, Goes Huizencrisis President Obama en adviseurs - overwegend dezelfde 'deskundi gen' die de kredietcrisis veroor zaakten - denken dat dalende hui zenprijzen de wortel van Ameri- ka's problemen zijn. Met kunstma tig lage rente en smijten met geld (voor o.a. bankiers en huiseige naars) hoopt men uit de put te ko men. Helaas is de analyse fout: da lende huizenprijzen zijn niet het probleem, maar een noodzakelijk deel van de oplossing. Ook voor onze leider JP is de situatie helder en duidelijk: vinger in de dijk, H-woord vermijden en aanstor mende schuldenvloed negeren. Terwijl de huizenprijzen officieel nog stijgen wordt al gepraat over extra steun voor huiseigenaars: het nationale pyramidespel moet kos te wat kost doorgaan! Tekenend is ook dat de nieuwe waarschuwing tegen leen-reclame niet geldt voor hypotheken. Van dit soort beleid is geen oplossing te verwachten, al leen een verdieping van de proble men. Wie merkt dat hij diep in de put zit moet allereerst stoppen met graven. Niek Haak Spanjaardstraat 9, Middelburg Kraai 2 Diep geschokt, vol ontroering en met diverse tranen in de ogen las ik in de krant dat er in Middelburg een kraai per dierenambulance is afgevoerd, en dat ze deze kraai ver huizen om de kwaliteit te verbete ren. Dat zorgverzekeraars hun klanten met financiële voordeeltjes probe ren te sturen in de richting van zie kenhuizen die voor hun kwaal het beste zijn, heeft volgens haar een schaduwkant. De meerderheid van lager opgeleide, oudere men sen met chronische aandoeningen worden 'gestraft' als ze het voor keu rziekenhu is van de verzekeraar om voor hen goede redenen links laten liggen. Berendsen deed ook onderzoek naar de samenwerking tussen huis artsen en specialisten. Een opval lende uitkomst is dat huisartsen en patiënten allebei vinden dat de specialisten sneller informatie naar de huisarts moeten sturen. Volgens de onderzoeker is er ook nog veel te verbeteren aan de schriftelijke informatie die men sen na behandeling in een zieken huis mee naar huis krijgen. De praktische informatie over de pe riode na ontslag kan veel duidelij ker. De specialist mist soms begrip voor de andere omstandigheden waarin de huisarts functioneert. volgens hebben laten inslapen. Het lijkt me beter om dergelijke wrede berichten maar niet meer te plaatsen. Het mag duidelijk zijn, dat alle Zeeuwen hierdoor maan den wakker liggen, is het niet van wege deze kraai, dan wel om de vraag waar het gezonde verstand gebleven is. Daan Viergever Tellersweg 11, Kerkwerve Waterschapsbestuur Waterschapsbestuur knevelt oppo sitie; Hieruit blijkt maar weer hoe zinloos het is deze kostbare be stuursvorm een democratische structuur te geven. Het is een plat form voor solisten die niet aan de bak komen bij de reguliere poli tiek. Hef op en breng de uitvoe ring onder bij de provincie: we wil len allemaal droge voeten! jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Damherten 9 7 februari voltrok zich een drama in het Gadrabos in Burgh-Haam- stede. Blijkbaar waren de jagers zo gefrustreerd dat de herten zich bui ten het jachtgebied begaven dat ze deze moesten opjagen om ze in 1 het gebied af te schieten. Uit angst vlogen de herten heen en weer en eenmaal in het jachtgebied wer den de schoten gelost, het totaal van die dag minimaal 6. Het opja gen van de herten mag niet en is een overtreding. Wandelaars rea geerden geschokt en verbaasd: 'De jacht was toch gestopt?' Nee hoor, de dag na dit bericht in de media dat de jacht gestopt was, werden er alsnog schoten waargenomen. Zowel dinsdag als woensdag. De wandelaars waren er echter ook ge tuige van dat de herten werden op gejaagd en één familie met kinde ren is snel weggegaan. Ook omwo nenden waren geschokt en vroe gen zich af hoe lang dit nog door ging! Zo blijkt dus dat de woorden van de FBE niet geloofwaardig zijn of zij hebben hun jagers niet onder controle? Elise Gèradts P/a P. Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11