'Het leek alsof een op hol geslagen kudde naderde, maar het was het vuur dat de vallei inraasde.' overlevemdle van de Australische bosbranden PZC Dinsdag 10 februari 2009 9 Ook duizenden dieren komen om Naast ruim 170 mensen zijn duizenden dieren omge komen door de bosbranden in Australië. Dat heb ben organisaties voor natuurbeheer gisteren laten weten. Pat O'Brien van de Wildlife Protection Associ ation of Australia repte van een groot verlies aan on der meer kangoeroes, koala's en buidelratten. „In al le berichten wordt gesproken van dieren die al zijn omgekomen, voordat de vlammen hen hadden be reikt." Ook schapen en andere soorten vee hebben zwaar te lijden van de branden. Getuigen spraken over karkassen van schapen en over verkoolde run deren langs door brand verwoeste wegen. Terwijl brandweermannen een heldhaftige strijd tegen het vuur leveren, roepen de Australische bosbranden de vraag op hoe dit soort rampen in de toekomst kan worden voorkomen. „Regeringen moeten nu handelen. Want de omstandigheden voor bosbranden worden alleen maar beter." door Joost Bosman Brandonderzoeker Fred Vos kent de oorza ken van bosbranden: blikseminslag, sponta ne ontbranding door een chemische reactie in de natuur, zelfs bacteriën kunnen uitein delijk een bosbrand veroorzaken (bijvoor beeld in het geval van hooibrand). Maar natuurlijk ook menselijk handelen. We maken kampvuren niet goed uit, we schieten achteloos een peuk weg of verbranden afval in de natuur. „Er is de afgelopen eeuw natuurlijk ook in Australië veel veranderd", zegt Vos, partner bij organisatieadvies bureau Vision Before Tools. Volgens hem zijn steeds meer mensen in voorheen onbewoonde gebieden gaan wonen. „Door het toenemende auto- en treinverkeer en door huizenbouw heeft de mens geïnvesteerd in ver dere ontwikkeling van bosbranden." Volgens een rapport van het Wereld Natuur Fonds (WNF) uit juli 2007 is de meerderheid van alle bos branden wereldwijd te wijten aan menselijk falen. Slechts 4 procent kent een natuurlijke oorzaak, aldus het WNF. De Amerikaanse brandexpert en oud-medewerker van de FBI Timothy Huff beweert dat van de overige 96 procent van de branden eenderde opzettelijk wordt aangestoken. Hij onderscheidt daarbij zes motieven: wraak (op iemand in een bosrijk gebied of op de hele wereld), opwinding (de klassieke pyromaan), puur van dalisme, extremisme, het verdoezelen van een misdrijf maar ook (persoonlijk) profijt. Zo werden bij bosbran den in Griekenland een aantal jaren geleden projectont- Ara: wikkelaars verdacht van brandstichting in bosterrein dat erg lucratief was voor woningbouw. En in Spanje en Portugal kregen brandweermannen de aantijging bosbranden zelf te hebben aangestoken om zo een ho gere blusbonus te kunnen opstrijken. Vos staat scep tisch tegenover dit soort beschuldigingen. „Het valt niet mee een bosbrand onopvallend te stichten. En ze ker niet zulke enorme als nu in Australië." Het WNF wil er niet over speculeren of de branden zijn aangestoken of niet. Volgens de Australiër Phil Dickie van het WNF zijn extreme droogte en de hitte, die al meer dan een halfjaar aanhouden de aanleiding voor de branden in Zuidoost-Australië. „Het staat daar vol met eucalyptusbomen: gortdroog, het is een bos vol 'brandstof, zegt Dickie, die stelt dat het gebied een geschiedenis heeft van zeer explosieve branden. Even als Fred Vos wijst ook hij op de menselijke invloed in het gebied. „Steeds meer mensen gaan in het bos wo nen. De interactie tussen natuur en mens wordt groter, met ook alle nadelige gevolgen." Brandonderzoeker Vos bevestigt dit: „Veranderingen in het landschap heb ben de ontwikkeling van bosbranden veel voordelen opgeleverd." De beïnvloeding van de natuur door de mens heeft volgens Dickie ook een ander negatief ef fect op de ontwikkeling van bosbranden ver oorzaakt: de klimaatsverandering. Het gaat hem te ver te stellen dat de branden in zijn vaderland één op één te wijten zijn aan de mondiale opwarming. Maar de kli maatverandering heeft wel tot de extreme droogte en hitte in Australië geleid, aldus Dickie. „Daardoor krijg je niet alleen bosbranden in het zuiden, maar zie je mo menteel overstromingen in het noorden van Australië." De belangrijkste taak waarvoor regeringen zich de ko mende jaren zien gesteld in de strijd tegen bosbrand den, ligt dan ook in het terugbrengen van de effecten van de klimaatverandering, vindt het WNF. Dickie: „Regeringen moeten nü handelen tegen de opwarming van de aarde. Want de omstandigheden voor de ont wikkeling van bosbranden worden door de klimaatsver andering alleen maar beter." Kijk voor het laatste nieuws over brandhaarden op: V y http://mapvisage.appspot.com/fires/FireMap.html Branden die directe dreiging vormen Verwoeste steden Beechworth 1 V I C T O R I A StAndrews.hM"AleXandra ,>-w*Taggerty Kln9lake?£jMarysville Tasmaanse Zee Melbourne Churchill

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9