99! a Comapatiënte sterft na zeventien jaar ETA pleegt aanslag Moord schokt Polen Afghanen somberder over de toekomst Makkelijk van je dure internet- contract af! 95 Met de Directe Overstaphuip Het Net hetnet.nl 0900-1990 Britten door crisis terug naar ouders 6 Dinsdag 10 februari 2009 PZC MADRID - In een buitenwijk van de Spaanse hoofdstad Madrid is gister ochtend een autobom ontploft. Anderhalf uur voordat de bom af ging was het Spaanse Rode Kruis telefonisch gewaarschuwd door ie mand die zei te spreken namens de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Daardoor kon de politie de omgeving ontruimen en vielen er geen slachtoffers; Wel raakten dertig auto's beschadigd en gingen de ramen van nabijgelegen kanto ren aan diggelen. De bom ontplof te voor het kantoor van Ferrovial, dat de door de ETA verfoeide hoge snelheidslijn tussen Baskenland en de rest van Spanje mede aan legt. Een rechter sloot gisteren twee Baskische partijen uit van deelname aan regionale verkiezin gen wegens banden met de ETA. WARSCHAU - Polen heeft de 'beest achtige' moord op de in Pakistan ontvoerde ingenieur Piotr Stanc- zak gisteren scherp veroordeeld. De ontvoerders verspreidden zon dag een video waar op te zien is hoe de Pool onthoofd wordt, om dat de Pakistaanse regering weiger de gevangen Taliban te laten gaan. De Poolse minister van Justitie Andrzej Czuma zegt dat leden van de groep die achter de ontvoering zit, vrienden hebben bij de Paki staanse overheid. Het Pakistaanse ministerie van Binnenlandse Zaken reageerde gis teren niet meteen op verzoeken om commentaar. De Poolse minister voor de veilig heidsdiensten Jacek Chichocki zei ervan overtuigd te zijn dat de op namen authentiek zijn en dat het slachtoffer inderdaad de op 28 sep tember ontvoerde Stanczak is: Het Net zegt je huidige contract op Je zit geen dag zonder internet Internet vanaf p/mnd p/m Maandcontract Overstaphuip is afhankelijk van uw provider en de looptijd van uw huidige contract. Onverwacht snelle dood volgens neuroloog door 'plotselinge crisis'. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - „Eluana is dood." Terwijl in Italië een bizarre machtsstrijd was ontstaan, politie op het punt stond de kliniek te sluiten en een noodwet haar leven nog meer moest rekken, is de persoon om wie het allemaal ging, Eluana Englaro, gisteravond om tien over acht overleden. Zij werd 38 jaar. Het nieuws is ingeslagen als een bom. De vrouw die ruim zeven tien jaar in een vegetatief coma ver keerde na een auto-ongeluk, was overgebracht naar een verpleeg huis in Udine, waar men afgelo pen vrijdag de kunstmatige voe ding die haar in leven hield had onderbroken. Volgens berekeningen zou de vrouw nog tien of veertien dagen leven, maar 'een plotselinge crisis' leidde volgens haar neuroloog ver sneld tot de dood. In de Senaat, waar gisteravond werd gestemd over de noodwet die de euthanasie had moeten te genhouden, werd een minuut stil te in acht genomen. Premier Ber lusconi, die bezig was president Napolitano aan de kant te schui ven vanwege diens kritische hou ding in de hele zaak, zei: „Ik voel grote'pijn en grote spijt dat het niet mogelijk is geweest het leven van Eluana te redden." Het Vaticaan, dat de afgelopen we ken enorme druk heeft uitgeoe fend op de regering en alle Italiaan se katholieken, liet via zijn minis ter van Gezondheid, kardinaal Ja- vier Lozano Barragan, weten tot God te bidden 'opdat hij degene zal vergeven die het zover hebben laten komen'. Uit respect werd de ze keer niet gerept van moord, wel vond de kardinaal dat 'een delict' was gepleegd. Minder begripvol was de reactie LONDEN - Meer dan een miljoen Britse jongeren zijn weer bij hun ouders gaan wonen om geld te be sparen. Een op de vijf jongeren tussen de 18 en 24 jaar is teruggekeerd naar het ouderlijk huis of heeft beslo ten daar voorlopig niet te vertrek ken. Dat schreef de Britse krant The In dependent gisteren. De krant baseert zich op een pei ling van een bank. Naast de jonge ren zijn volgens het onderzoek ook 440.000 mensen tussen de 25 en 34 jaar teruggekeerd naar hun ouders wegens geldproblemen. Nog eens 471.000 mensen onder de 44 keerden terug naar het war me nest. Boemerangers, zoals demensen die weer bij hun ouders gaan wo nen genoemd worden, zijn vooral te vinden in het noorden en zuid oosten van Engeland. van de vicefractievoorzitter in de Senaat van Berlusconi's Volkspar tij voor de Vrijheden, Quagliariel- lo. „Eluana is niet gestorven, ze hebben haar afgeslacht", riep hij huilend, waarna zoveel ophef ont stond dat de zitting werd ge schorst. De leider van de linkse op positie, Finocchiaro sprak vol wal ging 'van de zoveelste manipulatie over de rug van Eluana'. De plotseling dood van de vrouw confronteerde ook alle scherpslij pers met het verdriet van de vader, Beppe Englaro, die na jaren van strijd via een gerechtelijke uit spraak dacht de wens van -zijn dochter te kunnen respecteren. De man die door velen als een beul was afgeschilderd en door Berlus coni als een slechte vader omdat hij van zijn dochter 'afwilde', zei gisteren in tranen: „Ja, ze heeft ons verlaten. Ik heb alles alleen ge daan, nu wil ik ook alleen zijn." Minister van Gezondheid Sacconi, die gisteren nog ervan overtuigd was dat hij de kliniek kon sluiten, riep de regeringspartijen op door te gaan met de aanname van de noodwet. De vraag is of dat lukt. De regering heeft een ruime meer derheid, maar de niet katholieke oppositie gebruikt alle middelen om het proces te traineren. De Ra dicale Partij van ex-Europees Com missaris Emma Bonino diende gis teren 1500 amendementen in. Bo nino signaleerde een 'waanzinnige manipulatie van de waarheid' en zei te vrezen voor het einde van de rechtsstaat. Ook waarschuwde Bonino voor de implicaties van de wetstekst. „Kunstmatige voeding mag niet-au- tonome personen niet worden ont houden, wat betekent dat iemand die hulpbehoevend is maar bij zijn volle verstand straks geen nee meer kan zeggen tegen de sonde." Portret van Eluana Englaro. foto ANP Steun voor president en buitenlandse troepen tanende. KABUL - De afgelopen vier jaar is het vertrouwen van de Afghanen in de toekomst afgenomen. Dat bleek gisteren uit een peiling die de Britse BBC, Amerikaanse ABC en Duitse ARD sinds 2005 jaarlijks houden. In 2005 was bijna 80 procent van de ondervraagde Afghanen ervan overtuigd dat het land de goede weg opging. Minder dan 10 pro cent dacht het tegenovergestelde. Dit jaar meent nog maar 40 pro cent dat het de goede kant opgaat, terwijl maar een paar procent min der meent dat het de verkeerde kant opgaat met Afghanistan. De Afghaanse president Karzai kan nog steeds op de steun van een meerderheid rekenen, maar de waardering voor hem neemt wel af Dezelfde trend is zichtbaar bij de 'steun voor de buitenlandse troe pen. Maar ruim driekwart van de ondervraagde Afghanen noemt luchtaanvallen op de Taliban-rebel- len onacceptabel vanwege het gro te aantal burgerslachtoffers. Het geweld in Afghanistan is het afgelopen jaar aanzienlijk toegeno men. De Amerikanen willen van wege het toenemende geweld der tigduizend manschappen extra naar de regio sturen. Een van de bases die Amerika ge bruikte om de troepen te bevoorra den ligt in Kirgizië. Het kabinet daar wil de basis sluiten. Ka- zachstan en Tadzjikistan hebben hun hulp aangeboden. Kazachstan is bereid als doorvoerroute te die nen voor materiaal dat in de rich ting van'de coalitietroepen in Af ghanistan moet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6