Papieren roosjes en een smetteloze Dood vosje wordt educatief materiaal Burghse Schoole zoekt foto's, films en verhalen over de strao-vieringen Traditiegetrouw start strao-reeks in Renesse 18 Dinsdag 10 februari 2009 PZC S Paarden versieren hoort bij strao. Vaak wordt gebruik gemaakt van wollen bolletjes of slingers van piastic bloemen. foto Dirk-Jan GjeStema We zoeken foto's, filmpjes en verhalen van de strao", zegt Bas Bijkerk van museum de Burghse Schoole. Het museum gaat het komende sei zoen een expositie inrichten over de strao's. „Alle strao's", zegt Bij kerk. „En daarvoor zoeken we ma teriaal." Het gaat niet alleen om foto- en filmmateriaal uit de oude doos. Ook beelden uit het recente verle den zijn van harte welkom. „Het is de bedoeling dat de traditie van de strao daar goed uit naar voren komt. Het is ieder jaar hetzelfde, maar het is ieder jaar ook weer heel erg leuk." Bijkerk is al druk bezig met de voorbereidingen voor de expositie. „Ik ben bezig met museum Natura- GerechtsDeurwöorc/ersKantoor j Zeeland Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder BJ. Meijering d.d. 21-11-2008 blijkt, dat t.v.v. Ester Stam, wonende te Vlissingen, aan ADRIANUS THOMAS MARION LEM- MENS zonder bekende woon- of verblijf plaats, is betekend het door de rechtbank te Middelburg gegeven beschikking van 29-10-2008. Bij dit exploot, waarvan A.T.M. Lemmens een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, is ondermeer bepaald dat het gezag over het minderjarige kind wordt uitgeoefend door de vrouw en is tevens bevel gedaan tot betaling van een som- geld binnen twee dagen daarna. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 4331 GJ Middelburg Westsingel 132 4461 DR Goes lis in Leiden om een paard met rui ter op ware grote hiernaar toe te krijgen", zegt hij. „En we hebben het schrööselkarretje van Haamste de." Vanuit dit karretje worden tijdens de strao van Burgh-Haamstede schröösels (koeken) verkocht. Ook is Bijkerk in gesprek met het Zeeuws Museum. „We proberen de plaquette van 1712 van de eerste paardenmarkt van Burgh hiér naar toe te halen. Die ligt in Middel burg in het museum. De plaquette is ook in Amerika geweest en als een wonder teruggekomen." Bijkerk zoekt niet alleen materiaal, hij is ook op zoek naar verhalen over de strao. „Ik wil bijvoorbeeld wel eens weten of er nog mensen zijn die de verhalen kennen dat de door Dewö Gigemgack MORIAANSHOOFD - Nu ligt het nog opgerold in de vriezer van de die renambulance van Stichting Die- renhulp in Moriaanshoofd. Maar deze week gaat een jonge vos die op 25 januari werd gevonden op de Kraaijensteinweg bij Westen- schouwen naar het informatiecen trum van de Boswachterij, waar het wordt onderzocht en opgezet. „Wij kregen meldingen dat daar een grote rode kater zou liggen", zegt Ria Engelen van de dierenam-. bulance. „Het bleek een vosje te zijn. Hij was nog helemaal gaaf toen ik hem ophaalde, met een prachtige dikke pluimstaart." Voor zover bekend leven er geen De strao-vieringen komen er weer aan. Strao is een Schouwse traditie waarbij ruiters en paarden in zee gaan om de benen te wassen. door Melota lantimg De strao, stra of strao zo als het feest door de ja ren heen werd geschre ven, is een eeuwenou de traditie. Boerenknechten haal den de werkpaarden na een lange winter van stal en gingen daarmee naar de zee om de benen te was sen. Het zoute water heeft een he lende werking op wondjes die ge durende de wintermaanden zijn ontstaan. Het was niet alleen nut tig, het was voor de knechten ook een feestdag. De traditie van de strao bestaat nog steeds en is vooral een feest voor eigen inwoners. Van de hele vroege strao-vieringen is niet zo veel bekend. Af en toe werd er mel ding van gemaakt in de notulen van de kerkenraad; meestal niet al te positief overigens. „De eerste vermelding van de strao komt uit 1643", vertelt Bas Bijkerk uit paarden langs de tempelput liepen bij Paesen'il en het gewijde water dronken. Het is mijn droom dat de route daar nog eens langs komt." Óm het inzenden van foto's wat te stimuleren heeft het straocomité van Burgh-Haamstede besloten om de mooiste of de oudste foto en filmbeelden en het mooiste ver haal te belonen met een prijs. Dit moeten dan wel verhalen, foto's of filmbeelden zijn van de strao Burgh-Haamstede. Inzenden kan tot 21 maart. Verhalen en beeldmateriaal over al le strao's kunnen ingeleverd wor den bij Bas Bijkerk, telefoon 0111 651817. „Mensen kunnen gewoon met een afdrukje komen, die scan nen wij in en ze krijgen het keurig netjes terug." vossen op Schouwen. Boswachter Dirk Fluijt: „We hebben vaker mel dingen gehad over vossen, maar die konden we niet bevestigen. Zelf hebben wij ze nooit gezien." Toch is hij niet verbaasd over de vondst. „Ze leven ook op Thólen en Noord-Beveland, dus waarom niet op Schouwen? Hier is hun bedje gespreid, kippen en eenden lopen hier veel meer los dan bij voorbeeld op de Veluwe." De kans op ziekten is minimaal, denkt dierenarts Ingeborg Buitink. „Zoals alle dode dieren kan het bacteriën bij zich gedragen heb ben. Maar de kans op hondsdol heid is klein. Die ziekte bestaat bijna niet meer in Nederland." Burgh-Haamstede. „Het staat ge noemd in de notulen van de clas sis van Schouwen-Duiveland." Daarin staat dat dominee Johan nes Stamperius zijn beklag doet dat er op zondag voor vasten avond 'uut meest alle plaetsen van Schouwen tot zijnent (Eikerzee) vele peerden comen waerdoor den sab bath ten hoochsten ontheyligt wordt'. Ook uit andere documen ten blijkt dat de kerk niet veel op had met het feest. In 1832 werd de ruiters nog te verstaan gegeven dat ze niet over het kerkhof mochten rijden op straffe van een boete van één gulden vijftig ten bate van de armen. De strao werd vroeger op maan dag gevierd, tegenwoordig is het op zaterdag. De start van de reeks vieringen is in Renesse, daarna vol gen Burgh-Haamstede, Noordwel- le, Ellemeet, Scharendijke en als laatste Serooskerke. In alle dorpen worden de deelne mende ruiters en paarden door Aanstaande zaterdag opent Renesse zoals ieder jaar weer het seizoen van de strao-vieringen. Om 11.00 uur vertrekt de groep vanaf manege Grol naar de strand- overgang Jan van Renesseweg waar de rijders de benen van de paarden wassen. Vanaf 12.15 begint het kinderfeest van de strao op de Lange Reke en om 15.00 uur be gint daar het ringsteken. Op zaterdag 21 februari is de strao van Burgh-Haamstede. De start is om 12.30 uur bij de Perenboom in Burgh waarna de stoet naar het strand gaat. Om 13.30 uur wordt de groep verwacht bij strandover- gang 'de rotonde' in Westenschou- wen. Daar wordt een stop gehou den. Rond 16.00 uur is de stoet te rug op de ring van Haamstede waarna nog hardrijwedstrijden ge houden worden. De strao in Noordwelle is op 28 fe bruari. Dit jaar wordt voor het eerst inschrijfgeld gevraagd omdat de belangstelling voor deze strao al tijd heel groot is. Maximaal 150 paarden kunnen hieraan deelne men. Vanaf 10.30 uur verzamelen een jury beoordeeld op het uiter lijk. De ruiters moeten een witte broek dragen, een zwarte jas, zwar te schoenen of klompen en een pet of zwarte hoed. De paarden worden versierd. Vroe ger gebeurde dat met papieren roosjes, tegenwoordig wordt ook vaak gebruik gemaakt van wollen bolletjes in verschillende kleuren of slingers van plastic bloemen. Vooral dat laatste wordt door de ju ry's niet erg gewaardeerd. Tussen de bloemetjes wordt van oudsher vers groen gestoken en de versie ringen mogen volgens de kënners niet te overdadig zijn. Iedere strao heeft nog z'n eigen specifieke ken merken. Renesse heeft traditioneel veel aandacht voor kinderen. In Burgh-Haamstede wordt gelet op tradities en in Noordwelle zijn al tijd veel trekpaarden. De deelne mende paarden van de strao in Serooskerke gaan als enige in de Oosterschelde. De overige wassin gen zijn in de Noordzee. de paarden en ruiters zich op de ring en om 11.30 uur vertrekt de stoet via landgoed Zeelandia. Om 12.45 uur worden de paarden ver wacht bij duinovergang Kijkduin aan de Rampweg in Renesse en een uur later bij de Jan van Renes seweg. Om 15.15 uur begint het ringsteken op de ring. In Ellemeet is de strao op 7 maart. Dit jaar wordt de inschrijving be perkt. „Mensen uit Ellemeet en trouwe deelnemers krijgen voor rang", zegt Rini de Glopper. Het comité heeft dit besloten omdat er teveel deelnemers kwamen. Dat kan de organisatie niet aan. Meer informatie via 0111-673329. De tocht in Ellemeet begint om 12.30 uur en om 13.00 uur worden de ruiters verwacht bij de damaan- zet van de Brouwersdam. Een week later is de Strao van Scharendijke en de laatste strao van dit jaar is op 21 maart in Serooskerke. Deze strao heeft de eer als eerste de nieuwe burge meester - Gerard Rabelink - te kunnen ontvangen. De program ma's van Scharendijke en Seroos kerke zijn nog niet bekend. Het dode vosje net nadat het gevonden was. Het beestje wordt onderzocht en daarna opgezet. foto Ria Engelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60