Brandweer is 'Maatschappij meer bij onderwijs betrekken' Passage-onderzoek loopt in de papieren Twee derde overtredingen en misdrijven niet aangegeven Operatiestop in privéklinieken Weert en Breda I ip: 4 Dinsdag 10 februari 2009 PZC Rechtbank begint met strafproces over reeks liquidaties. amsterdam - In het liquidatieon- derzoek Passage zijn niet minder dan vijftig gerechtelijke vooronder zoeken geopend. Er zijn 257 getui gen en dertig verdachten gehoord, vijfhonderd telefoonlijnen getapt en 170.000 gesprekken opgeno men, ruim tienduizend proces sen-verbaal opgemaakt. Het totale dossier tot dusver beslaat 250 ord ners. Officier van justitie Betty Wind meldde deze cijfers gisteren voor de rechtbank om een indruk te ge ven van de ongekende omvang van het onderzoek naar een reeks liquidaties. Justitie sloot een deal met kroonge tuige Giuseppe 'Peter' la S. - hij heeft verklaringen afgelegd over acht voltooide liquidaties, waarbij in totaal elf doden zijn gevallen. Eén verdachte komt in vrijwel alle zaken voor, aldus Wind. Zij noem de gisteren nog niet zijn naam, maar het kan niet anders dan dat zij op Jesse R. doelde. Vier voltooide moordaanslagen (vijf doden) zijn nog. in onder zoek. Daaronder valt de liquidatie van Cor van Hout en zijn kom paan Robert ter Haak in januari 2003. Politie en justitie konden lange tijd weinig tot niets doen tegen het bloedige geweld in de onder wereld, erkende officier Wind. On derzoeken liepen telkens vast. Kroongetuige La S., die zich in 2006 meldde, bood nieuwe kan sen. Justitie heeft die met beide handen aangegrepen, omdat zij het de hoogste tijd vond om een einde te maken aan de vermeende onaantastbaarheid van de huur moordenaars en hun handlangers. Met kroongetuige La S. drong zich de vraag op of justitie zaken mocht doen met een zelfverklaard moordenaar - La S. heeft toegege ven dat hij rechtstreeks betrokken is geweest bij de liquidatie van vastgoedhandelaar Kees Houtman in 2005. Die vraag kon bevestigend worden beantwoord, omdat La S. niet al leen over veel onopgeloste zaken kon verklaren, maar ook over op handen zijnde liquidaties waartoe al opdracht was gegeven in het cri minele milieu. DEN HAAG - Slechts 28 procent van de overtredingen en misdrijven waarvan mensen slachtoffer zijn geworden, leidt tot aangifte bij de politie. Het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) maakte dat giste ren bekend. Een kwart van de bevolking is het afgelopen jaar slachtoffer gewor den van een strafbaar feit. Een paar jaar geleden was dat nog 29 procent van de bevolking. Volgens het CBS doet bijna iedereen aangif te van autodiefstal (91 procent) en slechts weinigen van seksuele delic ten (7 procent). In het algemeen doen mensen vaker aangifte van vermogensdelicten als diefstal en inbraak dan van geweldsmisda den. Jongeren doen minder vaak aangifte dan ouderen, behalve als er iets met hun auto aan de hand is. Als de auto zeifis gestolen of be schadigd, of dieven hebben er spul len uitgehaald, stappen ze even vaak of vaker naar de politie dan oudere gedupeerden. Bij fietsen diefstal is het weer andersom. PETER Inspectie voor de Gezondheidszorg acht hygiëne slecht. utrecht - Twee privéklinieken in Breda en Weert mogen van de In spectie voor de Gezondheidszorg geen operaties meer uitvoeren. De situatie in de klinieken brengt ern stige gezondheidsrisico's voor de patiënten met zich mee. Het gaat om de privékliniek Sil houet en ZBC Medisch Centrum Breda. Zij hebben op dezelfde adressen in Weert en Breda een kliniek. Volgens de inspectie is de lucht in de operatiekamer niet steriel ge noeg. De sterilisatie van instru menten verloopt niet goed: vuile, schone en steriele instrumenten worden niet gescheiden. Verder krijgen patiënten verdoving zon der dat er een anesthesist is. De hygiënische omstandigheden in de operatiekamer voldoen ook niet aan de eisen, aldus de inspec tie. Zo horen voorraadkasten, ra diatoren en een wastafel niet thuis in een operatiekamer. Die zijn niet goed schoon te houden en kun nen een bron van infecties zijn. De inspectie ging bij de kliniek in Weert kijken na klachten van pa tiënten over slecht uitgevoerde borstvergrotingen: Mensen von den dat zij niet goed waren behan deld, hadden last van pijn en ook is in een geval een prothese verwij derd. In de klinieken worden plastische, met name cosmetische operaties uitgevoerd. De klinieken mogen pas weer opereren als zij aan alle voorwaarden voldoen. De inspec tie toetst dat. Het communicatienetwerk C2000 voor brandweer en andere hulpverleners kostte honderden miljoenen euro's. Maar na vijfjaar schakelen ontevreden korpsen weer over op analoge apparatuur. door Arjen de Boer en Jan Salden Regiocommandant Dick Navest van de brandweer in.Ede maakt het 'aan de lo pende band' mee. Boodschappen van zijn bevelvoer ders via de portofoon komen niet door. „Stel: je bent in een bran dend gebouw. Je krijgt door dat het op instorten staat en je moet er met zijn allen uit. Een aantal mensen hoort zo'n waarschuwing dus niet. Dat is levensgevaarlijk." In 2004 schafte de brandweer in Ede nieuwe portofoons aan. Daar mee sloot het korps zich net als de meeste andere brandweerkorpsen aan op het digitale communicatie netwerk C2000, dat de verouderde analoge netwerken moest vervan gen. Niet alleen de communicatie tussen brandweerlieden zou verbe teren, C2000 maakte ook recht streeks overleg met politie en ande re hulpverleners mogelijk. Nu, vijfjaar na de invoering, zijn de C20od-portofoons in de brand weerkazerne in Ede opgeborgen. Voor de communicatie met de meldkamer functioneert het sys teem prima, zegt Navest. Maar bij contact tussen brandweerlieden - M de 'walkietalkiefuncde' - hapert het voortdurend. Andere korpsen stappen ook van C2000 af Zo ver ving Culemborg onlangs porto foons. „We stonden voor de keu ze: een digitaal apparaat waardoor mensen mogelijk gevaar lopen of een analoge waarvan we zeker we ten dat het veilig is", zegt Eduard paktMEJARUID PAAK. MOC IK- QOk MléTMBEf?- AAkl p&MkEW, Raad adviseert kwaliteit te verbeteren via meer naschoolse activiteiten. DEN HAAG - Om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren, moet de hele samenleving meer worden betrokken bij het onderwijs. Daar voor moet de overheid scholen en instellingen stimuleren educatieve naschoolse activiteiten te organise ren en huiswerkinstituten of taal- of muziekscholen op te zetten. Daarnaast moet iedereen meeden ken over de inhoud van schoolvak ken en moeten deskundigen meer op scholen worden ingezet. Daar voor moeten zowel overheid, be drijven als masterstudenten meer geld betalen. Dat adviseert de Onderwijsraad in zijn rapport Stand van educatief Nederland 2009 dat vandaag wordt gepresenteerd. De raad is bezorgd over de kwali teit van het onderwijs. Zo zijn de rekenprestaties van Nederlandse leerlingen op de basisschool en van meisjes in het voortgezet on derwijs de afgelopen vier jaar ge daald. Slimmere Nederlandse leerlingen en studenten presteren daarnaast minder goed dan hun slimmere leeftijdsgenoten uit landen als Duitsland, Vlaanderen, Engeland, Frankrijk en Zweden. Ook zijn Ne derlanders relatief ontevreden over de kwaliteit van het reguliere onderwijs. Om leerlingen hun extra talenten te laten ontplooien zijn volgens de raad extra schoolactiviteiten en meer begeleiding op huiswerkinsti tuten en taal- of muziekscholen nodig. Ook neemt het basisniveau taal en rekenen van de leerlingen daardoor toe, voorspelt de raad. Door daarnaast in een publiek de bat iedereen mee te laten denken over de inhoud van vakken en meer deskundigen bij het onder wijs te betrekken, hoopt de raad dat men zijn negatieve beeld van het onderwijs bijstelt. Ondanks die negatieve beeldvor ming is het volgens de Onderwijs raad niet heel slecht gesteld met het onderwijs. Internationaal ge zien presteren Nederlandse leerlin gen nog altijd 'behoorlijk'. De goe de positie lijkt de laatste jaren ech ter wel wat af te kalven, aldus de raad in zijn rapport. De VO-Raad, die de belangen van het voortgezet onderwijs behar tigt, is positief over de adviezen. Door de samenleving mee te laten discussiëren over het onderwijsbe leid, ontstaat een reëlere verwach ting van de taak van scholen en de kosten die met het onderwijs zijn gemoeid. Volgens de VO-Raad zijn deze nu vaak uit balans. Ook de Algemene Onderwijsbond (AOb) onderstreept het belang van het publieke debat. Volgens de bond kunnen de leraren zo zelf meedenken over de inhoud van hun vak en hoeft de overheid zich minder met het onderwijs te be moeien. Maar het is onzin om mas terstudenten meer collegegeld te la ten betalen, vindt de AOb. Verschillende organisaties hebben al initiatieven genomen. In het ba sisonderwijs worden plusklassen georganiseerd en op de universi teit kunnen gemotiveerde en be gaafde studenten deelnemen aan 'honourstrajecten'. Goede studen ten krijgen daarmee een extra steuntje in de rug om hoge resulta ten te halen. En op zomeronder- wijskampen moeten leerlingen bij spijkeren in verschillende vakken of hen geïnteresseerd maken in een vak. WRj De Onderwijsraad vindt dat de overheid scholen en instellingen moet stimuleren extra onderwijs activiteiten te organiseren buiten de reguliere lessen om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4