en muis met de beveiliging Zeeuws Museum krijgt miljoen euro van BankGiro Loterij 'Nu kan ik mijn huur niet meer betalen, dacht ik' Schatkist Pas namaken is een eitje Medicijnen verloren bij flat in Goes Werf mag werk aan nieuw schip niet hervatten pzc Dinsdag 10 februari 2009 3 van pinautomaat. Cameraatje Skimmen (het kopiëren van pinpas- of creditcard-gegevens om geld te stelen) is zowel relatief simpel als goedkoop. Magneetstrip op bankpasje bevat gegevens als rekeningnummer, land van uitgifte, geldigheid'sdatum en naam van de eigenaar. Pincode staat er niet op, dus domweg stelen van bankpas is niet genoeg. Sommige skimmers passen pinautomaten in winkels of restaurants aan (door inbraak of met hulp van medewerkers). Ste en hoeft ook niet. Pincode wordt gefilmd door cameraatje in bodem van 'folderbakje' of balkje boven scherm Gekopieerde gegevens worden op blanco kgartjes overgebracht. Andere manier om pincode te achterha len is een namaak- toetsenbordje over het bestaande te leggen. De indrukken worden opgeslagen. Een namaak voorzetstukje wordt over de j bestaande gleuf voor het invoeren van de bankpas gezet. Het apparaatje kopieert de gegevens van de magneetstrip. Apparatuurvan enkele tientallen euro's, een computer, wat technische kennis en een stapeltje blanco passen - €1,20 per stuk -zijn voldoende. "Criminelen plunderen rekeningen met valse pas en gefilmde pincode, vaak vanuit het buitenland. Vooirkomeim Gebruikers A Stel een limiet in op rekeningen, beperk de schade. A Check regelmatig rekeningen op vreemde transacties. A Als een automaat de-pas een paar keer teruggeeft of niet goed accepteert, kan ermee geknoeid zijn. A Scherm het intoetsen van de pincode goed af. A Vraag wanneer de bank een nieuwe pas met veilige chip beschikbaar heeft. A Pin zo mogelijk in het bankgebouw. A Vergelijk de invoersleuf met net plaatje op het scherm. Banken A Nieuwe pas met chip in plaats van magneetstrip; Passen worden in principe pas verstrekt als oude pas verlopen is. A Aangepaste geldautomaten. Winkeliers A Moderne, veiligere pinautomaten. A Controles op wijzigingen aan automaten. COMMENTAAR RolantQuist.GN Of Miranda (32) uit Terneu- zen nog niet genoeg geld zorgen had, werd er net voor de feestdagen opeens twee keer 250 euro van haar rekening af geschreven. De bedragen waren in Bergen op Zoom gepind. Het ge beurde na een dagje shoppen in Sluis. „Toen ik thuiskwam, dacht ik: even internetbankieren, even nog wat rekeningen betalen. Daar moet ik heel precies mee zijn, want ik zit in de schuldhulpverle ning. Ik weet exact wat er binnen komt en wat er uitgaat en kom net rond." Na haar ontdekking was het eerste wat Miranda dacht: nu kan ik mijn goes - In Goes, in de omgeving van de Erasmusflat, is iemand gis teren een doosje medicijnen verlo ren. Het gaat om 26 tabletten van 500 mg van het merk Salofalk, die wor den gebruikt door mensen met de ziekte van Crohn. De tabletten zit ten verpakt in een groen doosje. De politie verzoekt de vinder het doosje af te geven bij een apo theek ofbij het politiebureau. huur niet meer betalen. „Ik was zo in paniek dat ik niet meer zelf naar de bank kon bellen. Dat heeft een vriendin voor me gedaan. We zijn ook naar de politie geweest, maar die zei: mevrouw, de bank moet aangifte doen, want die is de gedupeerde. U kunt alleen mel ding maken." Die maandag, toen Miranda na twee slapeloze nachten eindelijk naar de bank kon gaan voor meer informatie, waren er nog een paar slachtoffers vóór haar. „De bank wilde eerst onderzoek doen en af wachten of er nog meer meldin gen kwamen. Maar uiteindelijk zou ik mijn geld terugkrijgen. Vori- Nieuwe koers wordt komende vijfjaar beloond. middelburg - Het Zeeuws Mu- seum krijgt in totaal een miljoen euro van de BankGiro Loterij. De komende vijf jaar wordt telkens twee ton uitgekeerd. Dat werd gis teren in Utrecht bekendgemaakt tijdens het Goed Geld Gala. ge week vrijdag heb ik het geld ein delijk ontvangen. Ik heb het in de tussentijd net gered, omdat ik gelukkig weer een baan heb en omdat ik nog wat geld tegoed had." Het echtpaar Tortoffin Middel burg kan fluiten naar de 1250 euro die van de rekening van mevrouw is gehaald. Dat gebeurde twee maanden geleden. Sindsdien durft ze niet meer zelf te pinnen, zegt haar man Harry. Het begon toen mevrouw Tortoffin de Lange Delft haar saldo checkte. Na een tijdje rondkijken in de stad ging ze naar de markt. Daar moet haar portemonnee gerold zijn. „Mijn Het vorig jaar heropende museum krijgt het bedrag voor de nieuwe koers die het vorig jaar is ingesla gen, waarbij de collectie als grond stof wordt gezien voor verrassende presentaties door onder anderen mode-ontwerpers en kunstenaars. De BankGiro Loterij is zeer te spre ken over die aanpak en heeft het Zeeuws Museum - samen met ze ven andere musea - toegevoegd aan de 45 instellingen die al voor vrouw ontdekte het toen ze wilde pinnen, vlak daarna. Ze rende naar de Fortis-bank, maar die was gesloten. De Rabo was nog wel open. Nadat haar Rabo-pas geblok keerd was, zijn we naar de politie gegaan voor de andere passen." Toch was er al 1250 euro opgeno men. Zonder pincode. „De bank gaat ervan uit dat we onzorgvuldig geweest zijn met de code. Maar wij hadden hem nergens opge schreven!" Tortoff denkt dat de pas bij het checken van het saldo al geskimd is, maar kan dat zonder pas niet meer bewijzen. „We heb ben nu een geschillencommissie ingeschakeld." langere tijd werden ondersteund. Yvette Lardinois van het Zeeuws Museum, aanwezig bij het gala, rea geerde opgetogen. „Dit is opnieuw een ongelooflijke erkenning voor ons beleid." De BankGiroLoterij schenkt daar naast eenmalig drie ton aan het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk. Het geld is bestemd voor de uitbreidingsplannen van het mu seum. Het kabinet ontkomt niet aan pijnlijke maatregelen om de financiën op orde te houden. De coalitiepartners hebben daarbij zo hun eigen taboes. CDA-premier Jan Peter Balkenende kreeg afgelopen weekeinde nog de wind van voren van de PvdA en de Christenunie toen hij de aftrek van hypotheekrente heilig verklaarde. De premie trekt waarschijnlijk aan het langste eind, want in het kabinet lijkt inmiddels consensus te bestaan over ingrepen in de AOW en de btw. Verder speculeren fiscaal deskundigen over een mogelijk uitstel van de verlaging van de vennootschapsbelasting. Al met al zou dat genoeg zijn om de politieke zeer gevoelige hypotheekrenteaftrek voorlopig buiten beeld te laten. Voor een oordeel over deze keuzes is het te vroeg. Een zeer geleidelijke verhoging van de AOW-leeftijd - er is sprake van een maand per jaar - lijkt nog wel te overzien. Al blijft het de vraag of mensen zich niet massaal zullen bijverzekeren om toch vroeg te kunnen stoppen met werken. Een procentje meer btw is ook geen al te groot probleem, want dit heeft doorgaans nauwelijks effect op de bestedingen. Al deze zorg voor de schatkist is prima en krijgt terecht Veel aandacht. Maar dit verandert niets aan de belabberde economische situatie. Dus een goed oordeel is pas te geven als het kabinet met een echt crisisplan komt. In dit dossier zal de regering-Balkenende uiteindelijk worden afgerekend op de combinatie van gezonde financiën en echte stimuleringsmaatregelen. Die sleutel is nog niet gevonden. middelburg - Scheepswerf Donge -Flushing Yard in Vlissingen-Oost mag het werk aan het nieuwe bag gerschip Simson nog niet hervat ten. Dat bepaalde de rechtbank in Middelburg gisteren. De Arbeidsin spectie legde het werk aan het schip deels stil op 22 december, kort nadat een Poolse plaatwerker ernstige brandwonden aan zijn be nen opliep bij laswerk in een onge- ventileerde cilinderput. In januari merkte de Arbeidsinspectie dat er toch aan het schip gelast werd en dat er meer schortte aan de veilig heid voor werknemers. Ze legde al het werk aan het schip stil, maar zag een dag later dat er toch weer gewerkt werd. De rechtbank beves tigde de stillegging tot de Arbeids inspectie de omstandigheden vei lig achtte. Advocaat H. van Dijk vocht die maatregel aan. Het voort gaand werk aan het schip betrof juist verbetering van de veiligheid, stelde hij. De rechtbank vindt niet bewezen dat die veiligheid nu naar behoren is geborgd. De werf heeft zes maanden om dat te regelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3