Als een engel zo blij op De Muur vijf snelheden Kampioen tussen de toerrijders Toerclub met 30 Dinsdag 10 februari 2009 PZC Zeeuwse voorzitter reed op de fiets al zijn kwaaltjes weg. door Frits Bakker CRAAUW - Tien keer had hij aan •het eind van een lange tocht al ge probeerd om de beruchte Muur van Geraardsbergen op te rijden. Het was hem altijd nét niet gelukt, tot. die ene dag dat hij de benen van een kampioen had. „Ik kwam boven zonder te stoppen en was zo blij als een engel." De 73-jarige Antoine van Eerden- burgh uit Graauw gaat zijn vijfde jaar in als voorzitter van het Zeeuwse district van de Neder landse Toer Fiets Unie. Zoals veel toerrijders klom hij pas op latere leeftijd op de racefiets. Toen ont dekte hij pas dat het ideaal was om van zijn stijfheid af te komen en kwaaltjes te lijf te gaan. „Ik had als landbouwer 25 jaar op de tractor gezeten. Toen mijn knie ën begonnen op te spelen, ben ik naar de dokter gegaan. Die had het snel gezien. Ik weet maar één remedie voor u meneer, zei hij. Dat is dat u zo veel mogelijk gaat bewegen. Ik ben naar huis gegaan, heb mijn sigaretten weggegooid en ben een racefiets gaan kopen. En nu fiets ik nog zo'n vijfduizend .kilometer per jaar, met de club en alleen, ik leef gezond, voel me fit en heb nooit meer last van mijn knieën gehad." Antoine van Eerdenburgh maakt deel uit van één van de kleinste toerclubs in Zeeland. „We hadden met Graauw eerst achttien leden, maar de meeste zijn overgelopen naar de Toerclub Hulst. Daar is het gezelliger, zeggen ze. Wij hebben maar zes leden over." Het Zeeuwse district van de toer fietsunie telt dertig aangesloten clubs, waarvan er twintig afkom Antoine van Eerdenburgh gooide zijn sigaretten weg, kocht een racefiets en raakte verknocht aan het rijden van toertochten. foto Camiie Scheistraete stig zijn uit Zeeuws Vlaanderen. Bij de dertig clubs zijn 1384 leden aangesloten. Voor de tochten kun nen zich ook individuele, dus niet-NTFU leden inschrijven. Van Eerdenburgh: „Je ziet veel mensen naar de tochten komen, de fietsen van de auto halen en meerijden. Dat aantal groeit nog elk jaar. Na tuurlijk proberen we wel om die lid te maken van de bond." De Toerclub Hulst is met 157 leden de grootste van Zeeland, Theo Middelkamp met 131 en Toerclub Goes Vooruit met 105 leden ko men daar het dichtst bij in de buurt. De Endura Toerclub uit Middelburg (in vier jaar tijd 75 le den) is onlangs nog gehuldigd als de snelst groeiende club in Neder ig Antoine van Eerdenburgh is de Zeeuwse voorzitter van de NTFU. Dertig clubs zijn goed voor 1384 leden, de meeste uit Zeeuws-Vlaanderen. land. Leo Luteijn, secretaris van het district: „Het toerfietsen speelt zich het meest afin Zeeuws Vlaan deren. Dat komt door het Bel gische achterland, maar ook door de organisatie van sterritten. In de rest van Zeeland zijn lang niet zo veel tochten." Het merendeel van de clubs in Zeeuws-Vlaanderen draait mee in de competities en organiseert zelf tochten. Daarbij spelen ook de Bel gische clubs een rol. Antoine van Eerdenburgh: „Zo is er een moun- tainbiketocht van Hulst, die telt voor de Waaslandcup en door de massale opkomst van Belgen zo'n duizend deelnemers heeft." Toch is er één club, zonder leden, maar met een bestuur van zeven mensen, die is aangesloten bij de NTFU en nog meer deelnemers trekt. De ZR Toer4daagse Goes mag zich verheugen in de komst van rond de vierduizend deelne mers als de vierdaagse in en rond Goes wordt gereden. De Schouwse afdeling van het dis trict telt maar één club: de TC Schouwen Duiveland met 88 le den. Ze komen van het hele eiland en zelfs van daarbuiten, maar toch ten organiseren doet de club niet. Wel wordt er elke zondag een trai- ningsrit gereden. Daarnaast gaan er wel leden bijvoorbeeld naar Luik-Bastenaken-Luik of ze trek ken een week naar de Alpen. De Zeeuws-Vlaamse sterrittencom- petitie wordt dit jaar gehouden met achttien clubs, die mee draaien in een algemeen en een in dividueel klassement. Van Eerden burgh: „Het is een succesformule, omdat veel fietsers en clubs door die competitie een doel hebben om er op woensdagavond naartoe te rijden. Je rijdt de ene week naar Graauw om te stempelen, de ande re week naar de Zwinhoeve, maar ook Belgische clubs zoals Malde- gem doen eraan mee. De openings- rit van de Zeeuws-Vlaamse toch ten wordt dit jaar op 28 februari ge houden, de eerste grote tocht is de Erpelkapperstocht van TC Axel op zondag 8 maart. Theo Middel kamp houdt twee grote tochten: de Omloop van het Veerse Meer op 3 mei en de Theo. Middelkamp Classic op 30 augustus. Behalve bij de clubs van de NTFU rijden er duizenden fietsers indivi dueel of in niet aangesloten clubs. „Dat hebben we kunnen zien bij Ride for the Roses, waar zo onge looflijk veel Zeeuwen aan hebben meegedaan", zegt organisator Kees Bal. Tochten en sterritten De Zeeuwse kalender voor toertochten bestaat uit vrije toertochten, sterritten en rit ten voor de Zeeuws-Vlaamse sterrittencompetitie. Vrije toertochten zijn ritten die zijn uitgepijld en gaan over een vooraf bepaalde afstand. De deelnemers kunnen kiezen uit één offneer afstanden. Sterritten, die alleen in Zeeuws Vlaanderen worden ge reden, gaan over onbepaalde af standen. De deelnemer bepaalt zelf waar hij of zij start, rijdt naar de stempelplaats, betaalt een paar euro voor de inschrijving en rijdt in een groep of alleen weer terug. De sterrittencompetitie is in het leven geroepen voor de rit ten op woensdagavond. Van de clubs en de individuele rijders wordt aan het eind van het seizoen een klassement opgemaakt wie de meeste ster ritten heeft gereden. Jack van der Horst (46) met een wereldtitel in het toerpeloton. door Frits Bakker OOST-SOUBURG - Het bloed kruipt weer een beetje waar het niet gaan kan. Jack van der Horst (46) uit Oost-Souburg rijdt op zondagmor gen als het even kan mee met de toerrijders van Theo Middelkamp, maar vorig jaar werd hij zo maar ineens wereldkampioen bij de Masters 40+. „Ik neig er weer naar om meer wedstrijdjes te rijden, hoewel die toertochtjes wel heel leuk zijn om te doen." Jack van der Horst, sluiswachter in Hansweert, heeft een hele carrière achter zich als wielrenner. Hij be gon ooit op zijn negentiende bij de amateurs, won tussen de tien en twintig wedstrijden, maar gooi de de fiets aan de kant toen hij ver kering kreeg. Jack van der Horst rijdt na een rijke wielercarrière in zijn nadagen ook toer tochten, maar is wel de wereldkampioen bij de Masters, foto Lex de Meester „Ik heb zelfs nog even dicht bij een profcontract gezeten, omdat Jan Raas me wel bij Kwantum wil de hebben. Dat is niet doorgegaan, ik denk zelf ook wel omdat ik net niet goed genoeg was." Hij verdween voor jaren uit de wie lersport, maar keerde rond zijn dertigste jaar weer terug bij de A-amateurs. Dat doet hij nu nog steeds in combinatie met het toer- rijden. „Het leuke van de toertoch ten is dat ik het samen met mijn vrouw Jannie kan doen. Zij rijdt zo'n tienduizend kilometer per jaar, ik nog net iets meer. En bij Theo Middelkamp hebben we een gezellige club." Maar de echte koers lonkt nog al tijd. Twee keer, in 2005 en 2006, is Van der Horst nationaal kampioen geworden bij de Masters boven de veertig. Vorig jaar was het ook raak op het WK in Achtmaal. Daar gingen honderdvijftig ren ners van start en reden er in de fi nale nog 25 mee in de kopgroep. Jack van der Horst klopte ze alle maal in de sprint en rijdt nu dus- als de wereldkampioen tussen de toerrijders. Jack van der Horst (46) is na zijn wielercarrière toerrijder bij Theo Middelkamp, maar greep vorig jaar ook de wereldtitel bij de Masters 40+. Toerrijders komen uit alle windstreken naar tochten TC Hulst. door Frits Bakker HULST - Het is één van de oudste toerclubs in Zeeland met 157 leden en in elk geval zéker de grootste. De Toerclub Hulst hanteert de filo sofie dat leden uit alle windstre ken welkom zijn. Ze komen uit Hulst, Terneuzen, Sas van Gent, Antwerpen en uit de kleine plaat sen in de omgeving. Volgend jaar viert de Hulster club het veertigjarig jubileum, nooit eerder was er zo veel belangstel ling voor de tochten op de weg en in het veld. Recreatief fietsen kan voor wie het wil, maar hardrijden kan ook. „We zijn een toerclub met vijf snelheden", vertelt Benny van Goethem, secretaris van de TC Hulst. De snelste jongens rij den rond de veertig, daartussen zit ten drie groepen boven de dertig en de recreanten (met twaalf vrou wen in hun midden) rijden rond de 27 per uur. „Voor iedereen is er wel een groep je waarin ze meekunnen, dat maakt het zo aantrekkelijk. Elke zondag rijden we met een vaste kern van zo'n zestig fietsers, daar naast gaan we zelf ook naar toch ten, We zijn bijvoorbeeld al twaalf jaar lid van het Waasland. En om dat we zelf met veel rijders naar de Belgische ritten gaan, komen er ook veel naar ons." Voor de Belgische organisatie is de TC Hulst elk jaar goed voor dui zend deelnemers in de winterse mountainbike-tocht. „We krijgen veel lof toegezwaaid voor die tocht, want we zijn de enige in die competitie met echte seingevers onderweg." De Hulster toerclub was ooit een afsplitsing van de wielervereniging die destijds in Zeeuws Vlaanderen werd opgericht. De Westerscheldetocht is naast de mountainbike-tocht één van de or ganisaties van de club. Die rit, over honderd kilometer, wordt dit jaar op zondag 16 augustus gereden. 1^ De Toerclub Hulst is de grootste van Zeeland met 157 leden. Zowel op de weg als in het veld houdt de club twee massaal bezochte tochten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32