Prooi buizerd maakt tongen los Strooptochten, vuur en watersnood troffen Zaamslag PZC Dinsdag 10 februari 2009 27 De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel lacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. De prooi van de buizerd die vorige week werd afgebeeld riep hier en daar wat twijfels op. Was het wel echt een wa terhoen? Dat was het inder daad. Theoretisch klopt het alle maal opvallend goed, maar vaak trekt de natuur zich niet al te veel van onze ge dachtespinsels aan. door Chiel Jacobusse De buizerdfoto van vorige week heeft heel wat ton gen losgemaakt. De prooi van de buizerd was geen waterhoen, maar een (hout-)duif zo werd ons van verschillende kanten verzekerd. Een foutje bij het herkennen van een dier is zo gemaakt en wie zichzelf daar boven verheven acht is domweg te weinig buiten geweest. Dus was er alle reden om nog eens goed na te denken en nog eens extra naar de bijna honderd gemaakte foto's te kij ken. Beelden terug halen in je herinnering kan bedrieglijk zijn, maar de groene poten met de lange tenen, de rood met gele snavel... Die sluiten toch wel iedere twijfel uit, en beide kenmerken waren op mijn netvlies gegrift. Boven dien zitten er tussen de vele foto's een aantal waar je onmis kenbaar kunt zien dat het een waterhoen en geen duif was, waar de buizerd zich aan tegoed deed. In dit geval was het de leigrijze kleur die veel lezers op het verkeerde been zette. Daardoor kan het verenkleed van een waterhoen onder een bepaalde belichting erg op dat van een duif lijken. Water hoentjes zijn vaak erg honkvast. Ze hebben zo hun vaste plekken waar ze zich ophouden. Twee slootjes die voor het menselijk oog volstrekt gelijk zijn, zijn in het oog van de wa terhoentjes kennelijk zo verschillend dat ze het ene nooit bezoeken, terwijl het andere permanent bevolkt wordt. Waarschijnlijk een kwestie van aanwezigheid van voedsel... De plek waar de buizerd zijn prooi plukte was zo'n echte waterhoenplek. Je kunt er niet langs komen of je ziet ze wel. Schuchter sluipend langs de slootkantbegroeiing of juist heel prominent paraderend door het weiland. Maar er is nog een saillant detail. Een klein jaar geleden had ik op exact dezelfde plaats waar de buizerd zich ophield (nou ja, enkele tientallen meters er vandaan wellicht) iets gruwelijks meegemaakt. Een waterhoen was tegen het prik keldraad aan gevlogen en hing daar in doodsnood te sparte len toen ik passeerde. Ik ging op de vogel af, en toen ik hem beet pakte waren mijn handen meteen rood van het bloed. Het kostte gelukkig weinig moeite om het dier uit zijn be narde positie te bevrijden en snel gaf ik de vogel de vrij heid. Nog wat slepend met zijn vleugel rende het water hoen weg om zich te verschuilen onder een meidoorn in de slootkant. Het waterhoentje dat bevrijd was uit het prikkeldraad moet daar iets aan over gehouden hebben. Een hangende vleugel; een wat verminderd vliegvermogen; die dieren zijn als eer ste de klos als er een natuurlijke vijand opduikt. Was dit wa terhoentje hetzelfde als het dier dat ten prooi viel aan de buizerd? Het is een aardige gedachte, maar zulk soort toeval is te mooi om waar te zijn Anderzijds is het allemaal per fect volgens het boekje. Exemplaren die gewond of ver minkt zijn vallen als eerste ten prooi aan vijanden. Het feit dat het waterhoen voor een buizerd eigenlijk een "boven maatse" prooi is, ondersteunt de veronderstelling dat het dier niet in optimale conditie was. Wie vaak in de vrije na tuur vertoeft verbaast zich er regelmatig over hoe veel din gen volgens het boekje verlopen. Evenals trouwens het om gekeerde. Juist daardoor verveelt de natuur nooit. illustratie Adri Karman Het Oude Zaamslag komt men al rond het jaar tooo tegen, maar waarschijnlijk was er ter plaatse al eerder bewoning. Et- zijn vondsten rondom het dorp gedaan die van Romeinse af komst zijn. Het dorp 'Zaemslacht' bestond in de Middeleeu wen waarschijnlijk uit boerderijen en simpele huizen met het kasteel De Torenberg (1193) ernaast. In de kern van het dorp stond een kapel. In de Tachtigjarige Oorlog kwamen vij andige troepen tegenover elkaar te liggen, met strooptochten als gevolg. Daardoor woedde in februari 1584 in Zaamslag een felle brand. In 1586 werd de Torenberg verwoest toen het gebied rond Zaamslag als strategische handeling onder water werd gezet. Nu bestaat alleen de heuvel, de Torenberg, nog. In 1648 ver leenden de Staten octrooi voor het herinpolderen van Zaam slag aan Gerard van der Nisse, heer van Zaamslag. Op de plaats van het oude dorp verrees een nieuwe dorpskern. Waterhoentje. Op deze foto valt de 'duifachtige' kleur van de vogel op. foto Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29